sienisyksy ja hirvikärpäset

Alkaa tuntuu siltä näiden sateisten kosteiden ja lämpimien ilmojen vuoksi että tulis hyvä sienikesä/syksy. Mutta ne pirun hirvikärpäset. 60-luvulta lähtien lähtenee leviämään tänne. Onko siis kikkoja karkottaa ne? Ruotsissa noi hirvikärpäset on jo sen verran sivistyneet etteivät ihmisten kimppuun enää käy. Onko Ruotsi taas edelläkävijä??? Meinaan jos kerran hirvikärpäset ovat tuolta kaukaa idästä soluttautuneet niin miksi Ruotsin hirvikärpäset ei käy ihmiseen kii? Me ollaan tässä välissä.

Oon lukenut keinoja karkotukseen netistä...odottaen omaa sieniretkeä..ilman rinkkaa.

Kamferitipat
vaalea vaatetus
Teepuuöljyruokaöljysekoitus suihkepullossa.
Kommandopipo
Hattu jossa hyttysverkko
valkosipuli
voimakas odööri
vanha viina
australialainen lierihattu riippuvine korkkeineen (se kuuluisa kärpäsongelma down under)

..jaa-a..mikäköhän olis sopiva.. itseltä onnistuis toi vanhaviina-valkosipuli-voimakasodööri.. vaaleita vaatteita ei löydy goska oon sisäinen gootti..

10

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi pervokki ei pysty hirvikärpäspopulaatiota vastustamaan, mutta siihen pystyy ihmispopulaatio, varsinkin, jos valitsee populistit valta- asemaan. Perussuomalaisten puolueohjelmassa on kohta, jossa puolue pyrkii siihen, että kaikki Suomen metsä- alueet ruiskutetaan DDT:llä uusista amerikkalaisista hävittäjistä käsin. Sinä siis teet ratkaisun ensi kunnallisvaaleissa! OTETAAN SUOMI TAKAISIN!

      Hirvikärpäset ovat levittäytyneet minun elinaikanani Suomeen. Meneillään on edelleen agressiivinen invaasiovaihe, johon kuuluu olennaisena osana ylilyönnit. H- kärpästen geenit muuttuvat invaasiovaiheen aikana, epigeneettisten muutosten johdosta agressiivisempaan suuntaan. Eli toiset geenit menevät off- tilasta on- tilaan ja päinvastoin. Tämä liittyy kaikkien valloittajalajien perimään ja näin on asianlaita niin merimetsoilla, valkoposkihanhilla, punapersepaviaaneilla ja vaellusaikaan sopuleilla, sekä määränsä ajoittain miljoonakertaistavilla kulkusirkoilla. Hirvikärpäset siis purevat ihmistä omien geenitilojensa vuoksi, vaikka se on lajin kannalta haitallista. Ruotsissa on ollut näitä riesoja jo paljon pidempään, kanta on löytänyt paikkansa ja vakiintunut ja geenimeri lajin sisällä on seesteisessä tilassa. Odota siis kaksisataa vuotta, niin pääset tästäkin riesasta!

      Hirvikärpäset tippuvat hirvien turkista maahan ja ovat koteloina 10 kuukautta ja lentävinä vain 2 kuukautta. Noita koteloita syövät linnut ja jyrsijät. Täytetään siis metsät pöntöillä - sinä voit olla ensimmäinen paikkakunnallasi!

    • Anonyymi

      Joillekin ihmisille hirvikärpäsistä on haittaa. Ei mull, eikä rämäköille naisillekaan.
      Työkaverille tuli sydänlääkkeiden takia iso patti jo sääsken pistosta. Iso kaveri pääsi jo sinne, jonne me kaikki päädytään, inisevien pikkupaskiasten ulottumattomiin.

    • Anonyymi

      Sieniä tulee vähän. Onneksi hirvikärpästen syksy hirmuinen ainakin eteläisessä suomessa.
      Lumeton talvi sen meille varmisti. Kuopion pohjoispuolella oli 1½ metriä lunta. Näin hirvikärpästen toukat tukehtuivat kinosten alla.

    • Anonyymi

      Ennen oli ennen. Linnuilla oli erikoisia nimiä. Ollimma vanhan frouvan pihassa. Siihen pyrähti lähelle kirjava pikkulintu.
      - Katos paarmalintu f sanoi. Tuohan on kirjosieppo mie valistin, Olkoon, mutta minun nuoruudessani se oli paarmalintu, oikaisi f.
      OK. Olihan se frouvan pihassa se...paarmalintu.

    • Anonyymi

      Minulla on toiminut kunnollinen hirvikärpästakki ja tietysti myös housunlahkeet kiinni ja saappaisiin ettei kärpäset pääse ryömimään lahkeiden alle. Hyviä karkoitteitakin voi suihkaista lisäksi esim hatun pintaan

      • Anonyymi

        Miksi hirvikärpästakit ovat tummia, kun sanotaan että vaaleaväri on parempi?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi hirvikärpästakit ovat tummia, kun sanotaan että vaaleaväri on parempi?

        kannattaa hankkii 90-luvun retro kuteita..pelästyy jo pienemmätkin kärpäset.. https://www.youtube.com/watch?v=6jjFST-nTRA


    • Anonyymi

      Onkohan noissa hirvikärpäsissä edes proteiinii? Jos ne on luukärpäsiä, joita kuulemma laiduntavien nautojen hänhän alta tiededän löytyvän, net pitäisi wokkipanhussa kypsentää. Superkokkina Pervokki tietäis ko. otusten ravintoarvon.

    • Anonyymi

      Ihminen pystyy repimään hirvikärpäsen ihostaan aivan hyvin. Se heittää siivensä hittoon, kun tarrautuu kohteeseensa, joten sen tappaminen on pelkästään armomurha. Se taas on yllättävän vaikeaa, jos teillä on kokemusta.

      -Kk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      251
      6470
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      198
      6024
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      27
      5579
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      125
      4338
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      165
      3596
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3385
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      29
      3084
    8. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      282
      2572
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      17
      2540
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      139
      2395
    Aihe