Mustasukkaisuus miehestä

Anonyymi

Aloin tapailemaan miestä, jolla on ystävänä minun ikiä oleva nainen. Minäkin tunnen hänet ja olemme tuttavia. Olemme tapailleet vasta hetken miehen kanssa, emmekä ole vielä puhuneet tämän muuttuneen miksikään vakavaksi, kun vasta tutustumme.

Nyt vietimme porukalla aikaa ja tämä miehen naispuolinen kaveri oli mukana. Ja suuttui, kun kumpikaan meistä ei ollut kertonut hänelle, että meillä on jotakin menossa.

Mies yritti rauhoitella ja sanoi, ettei ole mitään kerrottavaa, että ollaan vielä niin vähän aikaa tapailtu. Mies oli kuitenkin silloin muutama kk sitten sano ut naiselle, että on kiinnostunut minusta, eli ei ihan yllätyksenä tullut.

Nainen kuitenkin suutahti ja mulkoili meitä aina, kun erehdyimme hetken pitämään toisiamme kädestä tai koskettamaan ohimennen (emme suudelleet, halailleet tai vastaavaa). Hän myös sai erään miehen mukaan mökötykseen. Muille tämä ei ollut ongelma.

Ilmeisesti nainen oli kiinnostunut tästä miehestä jota tapailen muutenkin kuin kaverina? Kuulemma pari vuotta sitten mies oli sanonut, ettei heistä voi mitään tulla, kun nainen ei ole hänen tyyppiään.

Ilta oli muuten mukava, mutta kaikki paikalla olleet huomasivat tuon kireän tunnelman. Enkä voi ymmärtää, miten aikuinen, yli 30-vuotias voi käyttäytyä kuin teini-ikäinen.

3

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos miesystäväsi ja tämä nainen ovat läheisiä ystäviä, Olleet ehkä jo pitkään?
      Nainen saattaa pelätä että nyt kun sinä ilmaannuit kuvioon, hän menettää ystävänsä? Ehkä miehesi on hänelle tärkeä, ehkä hänellä ei ole paljoa muuta sosiaalista verkkoa?
      Ehkä hän pelkää, että te kaksi vetäydytte erilleen ja omiin juttuihinne ja hän jää yksin?
      Näinhän tapahtuu usein myös naisille naispuolisen läheisen ystävän kanssa, kun mies ilmestyy kuvioon. Eikä suinkaan läheskään aina syyttä.
      Usein se ystävä joka ennen oli tärkeä, unohdetaan kun uusi kumppani ilmaantuu ja varsinkin alkuajan ihastus nielaisee kaiken.
      Entä oletko sinä mustasukkainen tälle naiselle? Pisteleekö pieni pelko taustalla että onko tämä miehesi ystävä kuitenkin liian tärkeä miehellesi? Ihan aiheellista ajateltavaa.

      • Anonyymi

        Minä ehdotin tätä, että voi pelätä miehen menettämistä kaverina. Mutta hankala selvittää asiaa, kun nainen ei vastaa viesteihin ja jos vastaa, niin ”kaikki on hyvin”. Sama kasvotusten, mutta mököttää ja näyttää kyllä eleillään, ettei pidä tästä.

        Minä en ole naiselle mustasukkainen, kun en näe tarpeelliseksi. Minullakin paras ystävä on mies, joten en näe asiaa millään lailla poikkeavana meidän ystävyydestä.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      532
      1736
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      867
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      843
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      796
    5. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      701
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      677
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      65
      598
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe