Aloin tapailemaan miestä, jolla on ystävänä minun ikiä oleva nainen. Minäkin tunnen hänet ja olemme tuttavia. Olemme tapailleet vasta hetken miehen kanssa, emmekä ole vielä puhuneet tämän muuttuneen miksikään vakavaksi, kun vasta tutustumme.
Nyt vietimme porukalla aikaa ja tämä miehen naispuolinen kaveri oli mukana. Ja suuttui, kun kumpikaan meistä ei ollut kertonut hänelle, että meillä on jotakin menossa.
Mies yritti rauhoitella ja sanoi, ettei ole mitään kerrottavaa, että ollaan vielä niin vähän aikaa tapailtu. Mies oli kuitenkin silloin muutama kk sitten sano ut naiselle, että on kiinnostunut minusta, eli ei ihan yllätyksenä tullut.
Nainen kuitenkin suutahti ja mulkoili meitä aina, kun erehdyimme hetken pitämään toisiamme kädestä tai koskettamaan ohimennen (emme suudelleet, halailleet tai vastaavaa). Hän myös sai erään miehen mukaan mökötykseen. Muille tämä ei ollut ongelma.
Ilmeisesti nainen oli kiinnostunut tästä miehestä jota tapailen muutenkin kuin kaverina? Kuulemma pari vuotta sitten mies oli sanonut, ettei heistä voi mitään tulla, kun nainen ei ole hänen tyyppiään.
Ilta oli muuten mukava, mutta kaikki paikalla olleet huomasivat tuon kireän tunnelman. Enkä voi ymmärtää, miten aikuinen, yli 30-vuotias voi käyttäytyä kuin teini-ikäinen.
Mustasukkaisuus miehestä
3
229
Vastaukset
- Anonyymi
Jos miesystäväsi ja tämä nainen ovat läheisiä ystäviä, Olleet ehkä jo pitkään?
Nainen saattaa pelätä että nyt kun sinä ilmaannuit kuvioon, hän menettää ystävänsä? Ehkä miehesi on hänelle tärkeä, ehkä hänellä ei ole paljoa muuta sosiaalista verkkoa?
Ehkä hän pelkää, että te kaksi vetäydytte erilleen ja omiin juttuihinne ja hän jää yksin?
Näinhän tapahtuu usein myös naisille naispuolisen läheisen ystävän kanssa, kun mies ilmestyy kuvioon. Eikä suinkaan läheskään aina syyttä.
Usein se ystävä joka ennen oli tärkeä, unohdetaan kun uusi kumppani ilmaantuu ja varsinkin alkuajan ihastus nielaisee kaiken.
Entä oletko sinä mustasukkainen tälle naiselle? Pisteleekö pieni pelko taustalla että onko tämä miehesi ystävä kuitenkin liian tärkeä miehellesi? Ihan aiheellista ajateltavaa.- Anonyymi
Minä ehdotin tätä, että voi pelätä miehen menettämistä kaverina. Mutta hankala selvittää asiaa, kun nainen ei vastaa viesteihin ja jos vastaa, niin ”kaikki on hyvin”. Sama kasvotusten, mutta mököttää ja näyttää kyllä eleillään, ettei pidä tästä.
Minä en ole naiselle mustasukkainen, kun en näe tarpeelliseksi. Minullakin paras ystävä on mies, joten en näe asiaa millään lailla poikkeavana meidän ystävyydestä.
- Anonyymi
Todellinen tilannekuva, eli valheet ja totuudet varmasti selvitetään osoitteessa http://www.suomi.east-riskmanagement.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2096702Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2994643"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423605Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1153434Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m673405Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492876Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2582620Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.762440- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941