Kiusaamis skenaario

Anonyymi

Sitä normi ihminen elää tyytyväisenä omaa elämäänsä, keskittyen omaan elämäänsä ja auttaa muita ja on kohtelias muille omasta puolestaan.

Sitten on sellaisia jotka tuntevat syvästi olevansa perustavanlaatuisesti huonoja ja arvottomia joiltakin osin, eivätkä he pidä siitä että jollakin menee hyvin, ja että se jolla menee hyvin, ei ole lainkaan kiinnostunut hänestä. Siitä seuraa että hän alkaa väijymään ja kyttäämään ja puukottamaan selkään ja vetämään alas sitä joka ajatteli elävänsä vain omaa elämäänsä. Kiinnostuksen puute voi johtua siitä että kiusattu ehkä vaistoaa kiusaajan todellisen luonteen.

Pian hän huomaa että jotkut työkaverit jotka ennen olivat aivan neutraaleja tai hyväntahtoisia häntä kohtaan, eivät yhtäkkiä vastaa tervehtimiseen aamulla, tai katsovat vihaisesti. Sitä hän ei voi käsittää, mutta on eräs joka tietää mistä se johtuu, koska hän on itse sen pahoilla puheillaan ja valheillaan kehitellyt.

Jos kiusaajahenkilö on korkeammassa asemassa ja sosiaalinen ja jos hänen kiusaamansa henkilö on uusi työntekijä ja enemmän omiin asioihinsa keskittyvä, niin pelikenttä on vapaa. Kuin jääkiekkokenttä jossa toisessa päässä ei olisi maalivahtia. On selvää kumpi jää häviölle ja kuka joutuu outoon valoon. Pitää huomata että tässä ei voita se kellä on hyvät aikeet, tai kuka on luotettavampi tai viisaampi, vaan kierompi ja halpamaisempi voittaa tässä skenaariossa.

Ja niin tapahtuu monessakin paikassa ja kiusaaja jatkaa mahtailemistaan. Kiusattu puolestaan alisuoriutuu, masentuu, sulkeutuu täysin työpaikalla ja vaihtaa työpaikkaa.

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla on kuvailusi kaltainen tilanne menossa. Olen miettimässä työpaikan vaihtoa/irtisanoutumista. Ja kiusaaja voittaa kuten käytännössä aina.

    • Anonyymi

      Täydellinen analyysi! On koettu kantapään kautta tuo kaikki. Nyt työikää enää muutamia vuosia jäljellä ja toivon todella, että enää ei tarvitsisi kiusaajiin törmätä.

    • Anonyymi

      " työkaverit jotka ennen olivat aivan neutraaleja tai hyväntahtoisia häntä kohtaan, eivät yhtäkkiä vastaa tervehtimiseen aamulla, tai katsovat vihaisesti "

      Tuli mieleen muisto, joka myöhemmin on hymyilyttänyt. Olin uudessa työpaikassa. ja se asiallinen tyyppi, joka keskittyy omaan elämäänsä sekä työhönsä jättäen pelikentän vapaaksi kateelliselle supersosiaaliselle paskanpuhujakiusaajalle.

      Olin myös salaa ihastunut erääseen mieheen, joka usein kävi juttelemassa työpisteessäni niitä näitä. Tuo kaveri oli työpäivien piristys, kunnes erään kerran hän(kin) katsoi minua vihaisesti ja vastasi tervehdykseeni hampaiden välistä sihisten. Muistan vieläkin tunteen, kun ihanaksi kuvittelemani mies osoittautui vanhaa valehtelevaa paskanpuhujaämmää uskovaksi reppanaksi. Toisaalta olin helpottunut, että tyypin todellinen luonne oli tullut esiin. Kiitos tästä kuuluu yksin kiusaajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      40
      1883
    2. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      404
      1623
    3. Vaskikello osaa asiakaspalvelun

      Uskaltaako vaskikellolla asioida enää vai tuleeko turpaan, jos sinne menee? Täytyypä jatkossa hoitaa kaikki asiointi abc
      Pyhäjärvi
      49
      1563
    4. Eipäs sitten ryypätä kesälomalla

      Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo
      Maailman menoa
      110
      1281
    5. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      6
      1171
    6. Pysyä yhdessä vai ei

      En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p
      Parisuhde
      56
      891
    7. Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m
      Maailman menoa
      224
      875
    8. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      60
      832
    9. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      32
      797
    10. En halua sua enää

      joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha
      Ikävä
      37
      648
    Aihe