Mielenkiinnosta olisi kiva saada lukea kokemuksista minkälaisia haittoja Olanzapiinin pitkäaikainen käyttö on aiheuttanut ihmisille.
Sen tiedän että paino alkaa nousta aika pian käytön aloittamisen jälkeen. Itse lihoin ihan parissa kuukaudessa yli 20 kiloa.
Lähinnä kiinnostaa onko muilla ollut lihaskramppeja ( suonenvetoja ) johtuen lääkkeestä. Onko kukaan huomannut kyseistä haittaa?
Söin itse vuosia sitten Olanzapiinia 10 vuotta säännöllisesti ja koko sen ajan jalkojen lihaksia kramppasi, usein joka yö ja monesti ihan päiväsaikaankin.
Krampit alkoivat alussa ainoastaan varpaista, alkoi aina ykskaks krampata jotain varvasta ja tuntui kuin olisi vetänyt varpaan ihan vinoon. Piti aina kävelykin keskeyttää vedon ajaksi, seisoa vaan paikallaan.
Kauaa ei tosiaan mennyt kun krampit alkoivat koko jaloissa, sekä pohkeissa että reisissä.
Minun oli helppo yhdistää ne tuosta lääkkeestä johtuviksi koska alkoivat silloin kun olin lääkityksen aloittanut ja vaivasi sen koko 10 vuoden ajan.
Kun lopetin lääkkeen käytön niin krampit jäivät pois.
Oli kyllä muitakin haittavaikutuksia, jatkuvasti väsytti ja olin tavallaan kuin " aivosumussa " koko ajan. Myös tunteet latistuivat ja ajattelu kävi muutenkin vähän " hitaammalla " kuin normaalisti.
Lääke aiheutti minulle myös sydämen jotain QT.ajan/rytmin pidentymistä, joka voi kuulemma olla vaarallistakin.
Onneksi tajusin loppujen lopuksi lopettaa lääkkeen syömisen, enää en suostuisi sitä suuhuni laittamaan.
Sen tiedän että paino alkaa nousta aika pian käytön aloittamisen jälkeen. Itse lihoin ihan parissa kuukaudessa yli 20 kiloa.
Lähinnä kiinnostaa onko muilla ollut lihaskramppeja ( suonenvetoja ) johtuen lääkkeestä. Onko kukaan huomannut kyseistä haittaa?
Söin itse vuosia sitten Olanzapiinia 10 vuotta säännöllisesti ja koko sen ajan jalkojen lihaksia kramppasi, usein joka yö ja monesti ihan päiväsaikaankin.
Krampit alkoivat alussa ainoastaan varpaista, alkoi aina ykskaks krampata jotain varvasta ja tuntui kuin olisi vetänyt varpaan ihan vinoon. Piti aina kävelykin keskeyttää vedon ajaksi, seisoa vaan paikallaan.
Kauaa ei tosiaan mennyt kun krampit alkoivat koko jaloissa, sekä pohkeissa että reisissä.
Minun oli helppo yhdistää ne tuosta lääkkeestä johtuviksi koska alkoivat silloin kun olin lääkityksen aloittanut ja vaivasi sen koko 10 vuoden ajan.
Kun lopetin lääkkeen käytön niin krampit jäivät pois.
Oli kyllä muitakin haittavaikutuksia, jatkuvasti väsytti ja olin tavallaan kuin " aivosumussa " koko ajan. Myös tunteet latistuivat ja ajattelu kävi muutenkin vähän " hitaammalla " kuin normaalisti.
Lääke aiheutti minulle myös sydämen jotain QT.ajan/rytmin pidentymistä, joka voi kuulemma olla vaarallistakin.
Onneksi tajusin loppujen lopuksi lopettaa lääkkeen syömisen, enää en suostuisi sitä suuhuni laittamaan.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.