Ainakin minusta tuntuisi olevan näin. Moni bändi joka jäi kakkoseksi esikarsinnoissa on sittemmin osoittautunut paremmaksi.
Näiden joukossa oli mm. Nightwish, ja tuohan aiheutti aikamoisen kohun silloin.
Nightwish Eurovision 2000 - Sleepwalker Vote Counting – https://youtu.be/WKKJhbxlkv0
Bändi on sittemmin saavuttanut jopa maailmanlaajuisen, yhä kasvavan kulttisuosion joka on paisunut suuremmaksi ja kestävämmäksi kuin Lordin, kehtaanpa jopa väittää näin.
https://www.youtube.com/results?search_query=Nightwish reaction&sp=CAI%3D
Tässä kilpailussa yleisö on ollut oikeassa useammin kuin "asiantuntijaraadit"
8
83
Vastaukset
Ehkä kaikkein suurimpaan suosioon ja kuuluisuuteen on Euroviisuista ponnistanut Celine Dion. Lordi-huuma oli vain hetken ja sitten se katosi, mutta Lordi tekee musiikkia edelleen ja keikkailee.
- Anonyymi
Tuo ei pidä paikkaansa! ABBA on Euroviisuista parhaiten menestykseen noussut. Tuota taitaa olla vaikea lyödä. Celine Dion on artisteistä ainut, joka on noussut viisuista menestykseen.
Anonyymi kirjoitti:
Tuo ei pidä paikkaansa! ABBA on Euroviisuista parhaiten menestykseen noussut. Tuota taitaa olla vaikea lyödä. Celine Dion on artisteistä ainut, joka on noussut viisuista menestykseen.
Jep, myös Abba tuli Euroviisujen kautta suurelle yleisölle tunnetuksi ja siitä se suosio sitten lähti nousukiitoon.
- Anonyymi
Kyllähän sama ilmiö tapahtuu muuallakin. Idols-voittajat ovat menestyneet vaihtelevasti, samoin voice of Finland, noin esimerkkeinä.
- Anonyymi
No, ns. asiantuntijat tapaavat olla pellejä ja luulevat olevansa jotain normaaleja ihmisi parempia
- Anonyymi
Mun mielestä viisuissa vois lopettaa ton "asiantuntija" raadin kokonaan. Johan se on nähty moneen kertaan miten on metsään mennyt.
MItä tulee tähän umk:hon, niin toi raati pois kokonaan ja ainoastaan yleisöäänillä pitäisi olla väliä. Jotenkin typerää, että joku muunmaan raatilaiset saa äänestää suomen viisuedustajaa.
Muutenkin karsinnat oli ennen paljon paremmat kuin tuo umk. Oli kaksi esikarsintaa ja sitten se finaali. Ei ollut mitään sovellsuta jostai sai äänestää ilmaitteeksi niin monta kertaa kuin haluaa.- Anonyymi
Jokainen euroviisutubettaja on "asiantuntija."
Nyt sitten raadilla 25% ja kansalla 75% ääniä, joten näennäisesti suuri yleisö ratkaisee. Blind Channel oma valinta.
-winner- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokainen euroviisutubettaja on "asiantuntija."
Nyt sitten raadilla 25% ja kansalla 75% ääniä, joten näennäisesti suuri yleisö ratkaisee. Blind Channel oma valinta.
-winner-Radio Suomen " asiantuntijaraati" se valitsee, thanks Johan Lindroos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374906- 823496
- 302943
- 612915
- 82737
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552270- 381763
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91690- 181681
- 161574