Lahjakortti-ideat miehelle

Anonyymi

Eli suunnittelen miehelle vuosipäiväksi lahjaa joka sisältäisi 52 itse tehtyä lahjakorttia. 52 koska vuodessa on 52 viikkoa ja tämä vuosi on ollut olosuhteiden vuoksi niin kuraa, että ensi vuodesta on tehtävä parempi. Ollaan vajaa 30v, toinen töissä ja toinen opiskelee joten suurimman osan lahjakorteista on oltava pienen budjetin tai ilmaisia. Olen keksinyt jo seuraavat: lähdetään pilkille, telttailemaan, kalaan, leffailta herkut, auton pesu ja siivous, teen toiveruuan x5, parempi aamupala, vapaavalintainen lahjakortti, miniloma jonka järjestän, uudet alusvaatteet jotka hän saa valita, pano autossa ja veneessä. Olisiko antaa ideoita mitä lahjakortteja olette miehellenne antaneet tai puolisoiltanne saaneet? Mitkään suihinotto yms kortit on vähän yhtä tyhjän kanssa, saa ilmankin. Samoin saa mennä poikien iltoihin millon huvittaa ja kotityöt jaetaan niin että kuka ehtii ja jaksaa :D

8

1075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö 52 lahjakorttia ole vähän turhan paljon? Kaikki lahjat yhdellä kerralla...?

      Olen 55v, mutta jos olisin saanut 30-vuotiaana tai koskaan mieheltäni lahjaksi 52 lahjakorttia, olisin pitänyt häntä vähän turhan innokkaana miellyttämään minua. Olisi tullut vaikea olotila.

      " pano autossa ja veneessä"

      Tuosta olen sellaista mieltä, että seksi on seksiä. Se ei ole lahja, ellei esineellistä itseään. Ja itsensä esineellistäminen on paha juttu.

      Itse olen saanut mieheltäni lahjoja, joita olen toivonut (ei harrasteta lahjakortteja). Jotain pientä yllätystä voi oma-aloitteisestikin ostaa, mutta niistä on luovuttu iän myötä. Etenkin syntymäpäivänä. Itse olen antanut myös miehelle hänen toivomiaan lahjoja, joita on useimmiten jokin harrastusjuttu, tai tietty vaate. Viime aikoina olen antanut riihikuivaa rahaa, johon säästää ostaakseen isomman hankinnan.

      • Anonyymi

        Yhdessä on oltu 8v niin ihan pelkästä miellyttämisestä ei ole enää kyse, osa noista on kuitenkin hyvinkin arkisia asioita.
        Seksijutuista nyt varmaan on yhtä monta mielipidettä kun on ihmistäkin. Olen varma että mieheni nuista pitää eikä kumpikaan pidä sitä esineellistämisenä.
        Tavallisesti meilläkään ei lahjoja anneta, sitten ostetaan jos jotain tarvitaan, mutta tämän lahjan tarkoitus on antaa meille yhteistä aikaa ja kiitosta miehelleni siitä kaikesta mitä hän on minulle kuluneen vuoden aikana antanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdessä on oltu 8v niin ihan pelkästä miellyttämisestä ei ole enää kyse, osa noista on kuitenkin hyvinkin arkisia asioita.
        Seksijutuista nyt varmaan on yhtä monta mielipidettä kun on ihmistäkin. Olen varma että mieheni nuista pitää eikä kumpikaan pidä sitä esineellistämisenä.
        Tavallisesti meilläkään ei lahjoja anneta, sitten ostetaan jos jotain tarvitaan, mutta tämän lahjan tarkoitus on antaa meille yhteistä aikaa ja kiitosta miehelleni siitä kaikesta mitä hän on minulle kuluneen vuoden aikana antanut.

        Jostain muusta kuin lahjasta tuossa on kyllä kyse, kun suunnittelee 52:n lahjan antamista. Lahjat voivat olla ihan hyviä, ei siinä mitään, mutta ihan oikeasti se ei kuullosta normaalilta. Ellei se ole miellyttämistä, se on anteeksipyytämistä, riippuvuutta tai jonkin kummallisen osoitus. Kiitoksen osoitustakaan en nyt oikein näe 52:ssa lahjassa, sori.

        Itselläni olisi todella vaivautunut olo jos saisin synttäreinäni puolisoltani vaikka "vain" kolme ("oikeaa") lahjaa. Lisäksi tuo listasi vaikuttaa enemmän "to do" -listalta kuin miltään lahjalta, siis pitkä tehtävälista, joka hoitaa lahjan virkaa. Siinä kaikki, ärsyttäisi. Vielä kerran sori.

        Piti lukea aloitukseksi kolme kertaa, kunnes tajusin ymmärtäväni oikein, että joo todella 52 lahjaa sitä sun tätä tekemistä. Ei voi olla totta.


    • Anonyymi

      Hieronta, picnic, jonku uuden liikuntajutun kurssi tms.,kansalaisopistossa joku kurssi..

    • Anonyymi

      muutamia osuvia olisi parempi kuin52.
      Ja nehän on kivoja saada, vaikka saisi muutenkin.
      suikkarikortti esiin vaikka riidan aikana, tai omituisessa paikassa, olis loistava.
      alaston siivooja, vois olla kiva
      nakupäivällinen

      • Anonyymi

        "suikkarikortti esiin vaikka riidan aikana, tai omituisessa paikassa, olis loistava."

        Minusta törkeä ja epäkunnioittava.


    • Anonyymi

      Siunatkoon. 52 lahjaa? Oletko sekaisin? Parisuhteessa kannattaisi säilyttää jonkinmoinen tasapaino ja vastavuoroisuus. Noin monella "lahjalla" ei säilytetä kumpaakaan. Yksi kunnon lahja (tavara tai ostettu palvelu) ja sitten noita muita mainitsemiasi voitte harjoittaa kaksin tuumin kun teille molemmille sopii.

    • Anonyymi

      Mitä? Jo on aikoihin eletty, kaikenlaista, en osaa muuta sanoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3098
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2901
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2515
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      50
      2452
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1850
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1769
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      43
      1626
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      46
      1545
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1371
    Aihe