Mistä tahdonvoimaa vesipaastoon

Anonyymi

Haluaisin niin pystyä painoa 15 kiloa alaspäin (en polttaa rasvaa vaan painoa, jotta voitan vedonlyönnin enkä joudu mukaan urheilusuoritukseen, johon lupasin lähteä, jos häviän).

Oon nyt paastonnut vasta vuorokauden, ja ette usko kuinka monta houkuttelevaa ruokareseptiä oon jo löytänyt! Painoa (eli nesteitä) pudonnut vasta neljä kiloa, eli aika paljon vielä tavoitteeseen, jota en usko saavuttavani määräajassa. Oon ajatellut yrittää kerätä sen 10000 askelta päivässä, mutta ei se kyllä ihmeitä lisää kulutusta. Kait se ois tehtävä 10 kilsan lenkki joka päivä että saisi sen muutaman sataa kilokaloria lisättyä kulumista.

Tälläkin hetkellä istun raflan terassilla, juon kuplavettä ja yritän seurata ihmisiä, etten ajattelisi vain ruokaa!

Nyt kaikki paastoamisen ammattilaiset, sanokaa jotain kannustavaa! Kait tää nälkä menee muutamassa päivässä ohi!? Mua ei siis heikota ja olo on ihan ok kuten aina ennenkin, mutta kyllä nälän vaan tuntee.

4

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nonni, se siitä vesipaastosta. Illalla sorruin syömään kaksi keitettyä kananmunaa. Oli kyllä hyvää ja sitten oli hyvä mieli mennä nukkumaan. Tosin, en voi kyllä mieltää tätä täysin menetetyksi tapaukseksi, koska kalorit pysyvät kuitenkin 200 kcal, jolloin se on vielä kuitenkin periaatteessa paastoa - muttei enää vesipaastoa. Toisaalta, ajattelen, ettei proteiinin saanti paaston aikana ole pahaksi, kunhan ei liikaa syö. Läskiksihän se kaikki ylimääräinen proteiini muuttuu.

      No jooh.. paino oli pudonnut kaksi kiloa lisää nyt vuorokaudessa, joten kyllä tuo nyt ihan motivoivaa oli. Tiedän kyllä, että suurin osa nestettä. Kävin juuri aamulenkillä melkein tunnin. Se on kyllä ihmejuttu, että aina kun on hiemankaan matalammilla kaloreilla niin aina lenkillä vatsalihaksia polttelee, enkä todellakaan ole tehnyt mitään lihaskuntoa. Tosin, paastollahan nyt ollaan normaalia dieettiä vieläkin pienemmillä kaloreilla. Noh, mut jos ihmiset ovat muinoin kivikaudestakin selvinneet, ja ties missä erämaissa ja ties kuinka alkeellisilla metsästysvälineillä muinoin, niin eiköhän kropan pitäisi osata sitä rasvaa käyttää ja selvitä ilman jokapäiväistä puputtamistakin.

      Mietin vaan, että motivaatio ei tule kestämään sitten, kun paino jumittaa jossain vaiheessa samassa lukemassa monta päivää. Mut oonkin ajatellut, että sitten vain hyväksyn sen, kun puhti ei riitä. Alan laskea kaloreita ja syömään useamman kerran päivässä pieniä annoksia, joista kalorit laskettu niin, että olisivat alle kulutuksen kuitenkin. Lisäksi tietenkin kunnolla liikuntaa päälle, jos syökin enemmän. Toivottavasti silloin olisi kuitenkin muutamia kiloja vähemmän paino niin lenkkeily ei ottaisi sitten ainakaan niin paljon niveliin.

      Noh, mulla on vielä aikaa 1,5 viikkoa tavoitteen saavuttamiseen, etten häviä vetoa. Eli 40% tavoitteesta saavutettu :)

      • Anonyymi

        Kyllä tuollaisen kilon päivässä pystyy tiputtamaan. Aloituspainon tulee olla reilusti ylipainoinen. Ruokaa erittäin vähän. Kananmunaa ja rasvatonta raejuustoa parin tunnin välein. Liikuntaa 12-18 tuntia vuorokaudessa.
        Huonokuntoinen saattaa kuolla...


      • Anonyymi

        Vesipaastolla paino laskee n. 400 g/vrk. Liikunnalla voi kuluttaa lisää 30-40 grammaa tunnissa. Siitähän sitä voi laskea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vesipaastolla paino laskee n. 400 g/vrk. Liikunnalla voi kuluttaa lisää 30-40 grammaa tunnissa. Siitähän sitä voi laskea.

        Jos perusaineenvaihdunta on 8000kJ niin rasvaa poistuu tuolla perusaineenvaihdunnalla 275g vuorokaudessa.

        Loppu painonalenema lienee nestettä tai sitten liikunnan tai muun aktiviteetin aikaansaamaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      68
      3198
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1851
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1740
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1249
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1048
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      992
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      869
    10. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      865
    Aihe