Ätmihän pitkälti tarkoittaa miestä joka ei saisi naista, vaikka siis haluaisi ja yrittäisi, niin pitäisiköhän ätmin määritettä laajentaa myöskin saamattomuuteen, laiskuuteen yms.? Eikös sellainenkin mies pitkälti ole ns. alempaa tasoa pariutumisessa joka haluaisi parisuhteen mutta ei vaikkapa saa persettään penkistä ylös, tai jos on omiin ominaisuuksiinsa nähden liian nirso.
Pitäisikö ätmin määritetta laajentaa?
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ätmi eli ATM määrittyy vain naismenestyksen - tai siis sen puutteen perusteella. Näin on suuri ja mahtava Laasanen meille kertonut pyhissä teksteissään.
Eikai miehen taso voi nousta sillä, että ajatellaan hänellä olevan teoreettiset mahdollisuudet saada nainen?
Vain teoilla on merkitystä.
Ai että suosiolla sinkkuna elävä komea, rikas ja sosiaalinen mies, jota naiset yrittävät jatkuvasti on ätmi?
Tuollainenko mies on aina pitänyt jalkansa ristissä eikä ole yhteenkään naiseen miehuuttaan tuikannut?
Tuskinpa vaan.
ATM on sellainen joka ei menesty lainkaan naismarkkinoilla.
KTM on sellainen joka menestyy keskiverrosti.
YTM on sellainen joka menestyy loistavasti.
Itseään ei pidä sekoittaa täydelliseen turhuuteen.
Parisuhteesta ei seuraa mitään hyvää.
Paitsi jos tykkäät maksella ylimääräisiä laskuja.
Tyhmä valitsee parikseen tyypin, jolla on täysin eri katsantokanta finanssiasioihin kuin itsellä.
Fiksu etsii parikseen sellainen ihmisen, jonka kanssa näkemykset raha-asioista kohtaa.
Ätmiydelle on juuri tyypillistä, että ei alenna omia vaatimuksiaan. Hänelle ei kelpaa Ätni- nainen. Hän haluaa Ytni-naisen.
Myös saamattomuus kuuluu ätmiyteen, usein tehty tietoinen päätös asettumisesta surkimuksen rooliin
Itsekin tiedän että saisin kyllä naisen jos viitsisin tehdä asian eteen jotain, mutta tiedän myöskin että tuskin saisin sellaisen joka kiinnostaisi todella, eli en viitsi edes yrittää ja tuon takia tiedän olevani ns. ätmi.
Olen huomannut, että joidenkin ihmisten mielestä myös me miehet jotka nykyään vapaaehtoisesti olemme sivussa pariutumisriiteistä, olemme ns. ätmejä. Sinä taidat olla yksi heistä? Miksi haluat määritellä muita?
Koetaanko tällaiset miehet yhteiskunnalliseksi uhkaksi, joille on syytä asettaa sosiaalista painetta pariutumiseen? Oletko itse mies vai nainen?
Jotkut tuntemattomat naiset, (joiden kanssa olen jutellut ainoastaan netitse), ovat epäilleet myös homoksi, kun en ole ollut kuitenkaan innostunut lähempään tuttavuuteen. Onko tässä kyse samasta leiman asettamisen tarpeesta? Miehen täytyy olla homo / muuten viallinen ja epäkelpoyksilö, kun se ei halua naista tai jälkikasvua?
Muutkin voivat vastata.
Yhä useammat naiset ja miehet jättäytyvät vapaaehtoisesti pois pariutumisleikeistä. Syy ei ole se ettei saisi, vaan yksinkertaisesti se ettei vaan kiinnosta.
Ilmeisesti joidenkin maailmankuvaa moinen järkyttää. Ruvetaan epäilemään yksinolevaa miestä homoksi, yksinoleva nainen saa myös herkästi kuulla "eikö sua kukaan ole kelpuuttanut". Aina löytyy pöljäkkeitä joilla on vaikeuksia ymmärtää, että kaikki eivät elä elämäänsä samalla kaavalla. Ei haluta hyväksyä erilaisia elämäntapoja. Ehkä ollaan salaa vähän tyytymättömiä omiin valintoihin, ja kaivattaisiin samanlaista vapautta kuin nälvimisen kohteella on.
Nykypäivänä on järkevää olla lisääntymättä. Lapsi on kallis hankinta ja maailma turvaton paikka. Ei ole siksi mitenkään omituista että moni jättää mukulat tekemättä.
ATM on Laasasen määritelmän mukaan mies joka ei vaan sitten millään menesty naisten kanssa. ATM määritelmän piiriin ei siis oikein istu itse valittu naisettomuus.
Niin mutta moniako niistä joita ei kiinnosta mm. deittailu kiinnostaisi seksi tai parisuhde, jos niitä saisi tekemättä mitään, varmastikin aika monia.
Tasot on kyseenalainen tapa luokitella ihmiset. Lisääntymisen kannalta on tärkeintä, että vahvan lisääntymisvietin geenit omaava väestönosa lisääntyy. Siinä toteutuu luonnonvalinta.
Väestönosa jolta puuttuu lisääntymisvietti, katoaa ja vahvan lisääntymisvietin omaava väestönosa jatkaa sukua. Oikeastaan ei ole muuta tasoa kuin lisääntymisvietti.
Ottaen huomioon että palstalla aina vingutaan, ettei naisten tarvitse tehdä mitään saadakseen seksiä ja parisuhteita... Niin näköjään aika monia ei kiinnosta. Sillä hyvin monet naiset jättäytyvät pois noista leikeistä.
Yhä enenevissä määrin myös miehet, jotka saisivat halutessaan seksiä ja suhteita, valitsevat olla mieluummin yksin. Eivät kaikki yksinjättäytyvät ole "luuseriätmejä", moni aivan tuikitavallinen mieskin on tullut siihen loppulukemaan, että elo itsekseen on helpointa.
Tämä kertoo siitä ettei nykyään ole enää vahvaa taloudellista painetta pariutua. Ei tarvita toista ihmistä suojelemaan, tuomaan leipää kotiin, kutomaan sukkia tai korjaamaan katto. Ihmiset elävät mukavasti yksin, ja ne asiat mitä ei saa itse tehtyä voi maksua vastaan ostaa muilta - esim katon korjaus tai vaatteiden teko.
"...kiinnostaisi seksi tai parisuhde, jos niitä saisi tekemättä mitään"
Tuollaista tilannettahan ei reaalimaailmassa ole olemassa, joten skenaarion voi unohtaa.
terveisin viestin 05:25 kirjoittaja
Eiköhän koko termi ole tarpeeksi laaja.
Oikeasti se ei tarkoita yhtään mitään. Jos joku käyttää sitä itsestään kuvaavana oikeasti, on hällä vääristynyt omakuva, jos käyttää kuvaamaan toista, on tarkoitus alistaa tai loukata...
Minusta täällä suurin osa ätmittelyistä on vaan provoamista. Anonyymit tyypit tekeytyy tyhmiksi ätmeiksi ja provoavat muut vastaamaan älyttömyyksiin. Viinamies on oiva esimerkki... vaikka niitäkin voi olla useampi.
Ei ätmi-termiä tarvitse, se on vaan fakkiintunut termi tällä sivustolla.