Ketjunkatkaisin

Anonyymi

Ostin Tokmannilta ketjunkatkaisimen. Sain ketjun avattua, mutta piikkipuoli ja vastinpuoli ei enää pyörinyt taaksepäin. Voitelin ja pyörittelin edellämainittuja pulttia. Sain liikkumaan ja avasin molemmat kokonaan.

Molemmissa pulteissa oli mennyt jengat. Mitä ihmettä. Tajusin katsoa mutteripuolia. 1cm ja1,5cm muttereissa oli jenkaa ainoastaan 2-3mm, ja loput oli porattu pois, tai valettu ainoastaan tuo jengan pituus.

Palautin ostoksen ja sain rahat takaisin. Ostin Prisman tuotteen, ja tarkistin jengat ennen maksua. Tässä tuotteessa oli mutteripuolella jengat koko matkalla, ja vastin osassa fiksu jousisysteemi.

Hinta oli jälkimmäisessa euron kalliimpi, ja dieseliä paloi 30km matkalla, mutta nyt on kunnollinen ketjunkatkaisija.

Monella videolla ja foorumilla fillarigurut suosittelee välttämään kaikkein halvimpia ketjunkatkaisijoita, mutta missään kukaan ei ole perustelleet suositustaan.

Citymarketin tuote päällepäin, kuten Tokmannin, mutta kaiketi Kesko-lisä hinnassa, mutta tarkistakaa jenkojen pituus.

7

1965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama täällä. Ensin ostin halvan ja hajosi heti. Sitten ostin park toolin ja on toiminut ja kestänyt. Tässä työkalussa ei ole järkeä säästää.

    • Anonyymi

      Halvalla saa yleensä vain kertakäyttöisiä leluja jotka pahimmillaan aiheuttavat tuhoa. Itse ostan yleensä keskihintaisia.

    • Anonyymi

      Minä hankin ensin kalliin BBB- ketjunkatkaisijan. Ei kestänyt kuin pari vuotta. Sitten ostin Claes Olssonilta halvan mutta järeen. Nyt olen kerran käyttänyt ja ketju katkeaa heti aluksi paljon nopeammin ja nöyremmin kuin siron ja kauniin BBBn kanssa koskaan.

    • Anonyymi

      Syytä huomioida se, että minkälaisiin ketjuihin kyseinen työkalu soveltuu. Esim. Campagnolo ketjuihin ei yleensä sovi sama työkalu, mutta jotkut toki toimivat myös niiden kanssa. Lisäksi se, että onko kyseessä 8-9-10 vai kenties 11tai 12 vaihteisen pyörän ketju. Kaikki työkalut eivät sovellu näissäkään tapauksissa ristiin.

      Tässä on muutamaa vertailtu
      https://www.bikeradar.com/advice/buyers-guides/best-bike-chain-tool/

    • Kiitos. Tiedän tämän infon perusteella valita tuotteen, joka toivottavasti on kelvollinen ainakin muutamaan ketjun katkaisuun

    • Anonyymi

      Hankin "Topeak All Speeds Chain Tool" työkalun. Olen ollut tyytyväien.

      • Anonyymi

        Saman firman Super Chain Tool 13s toimii 13-speed ketjuille saakka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3343
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      40
      2197
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2148
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1887
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1518
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1329
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      125
      1222
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1200
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1145
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1099
    Aihe