sertralin lääke ahdistus ja masennusoireisiin

Onko kellään kokemusta ja käyttöä sertraliinista? Minulle on määrätty sitä 9 kuukaut-ta sitten. Olen käyttänyt vasta noin 122 kpl:tta. Niin en ole itse pys-
tynyt niitä ottamaan,niin pahoja ne minusta ovat. Olisi hyvä kuulla jonkun sanovan
jotain positiivista tai negatiivista ko. lääkkeestä.Kertokaa jos voitte täällä suomi24.fi:
ssä.Itse en tunnu niitä tarvitsevani.Minulla menee säännöllisesti olanzapin tabletti
ja serenase tabletit.
1253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En ymmärrä miksi sinun pitäisi käyttää lääkettä jota et tunne tarvitsevasi?
Itse käytin kys. lääkettä noin vuosi sitten, voimakkaan ahdistuksen ja dissosiaatio-oireitten takia.
Alkoivat toden teolla tehota noin kuuden viikon käytön jälkeen, kuten mielialalääkkeet yleensä. Vievät aikaa ennenkuin teho alkaa tuntua. Alkuoitreita oli mutta ei niin pahoja ettenkö olisi niitä sietänyt, varsinkin kun odotin apua tuskaiseen olooni. Ne lievittivät tuntuvasti ahdistusta ja dissosiaatiot katosivat kokonaan. Valitettavasti vain vatsaongelmat olivat pahat ja ne eivät hävinneet käytön kestäessä. En voinut esim. lähteä mihinkään jos en ollut varma että pääsen äkkiä vessaan. Suolissa pahoja kouristuksia ja ripuli.
Lopetin lääkkeen, ja nyt ahdistus on palannut pahana. Dissosiaatiotakin esiintyy mutta toistaiseksi harvemmin kuin ennen. Olen nyt yrittänyt hoitaa ahdistusta omin keinoin vaikka raskasta on. En voi käyttää SSRI-lääkkeitä, jotka aiemmin tehosivat todella hyvin ja pystyin elämään täyspainoisesti. Sitten sairastui krooniseen sairauteen jonka hoitoon tarkoitettua lääkettä ei voi ottaa kys. lääkkeitten kanssa. Sertralin sopi sen puolesta, mutta nuo mahavaivat invalidisoi niin paljon että siis lopetin.
Mainittakoot että minulla on myös mieto rauhoittava tarvittaessa otettavaksi, jonka sain vuosi sitten myös. Niitä tämän vuoden aikana käyttänyt 20 tablettia kolmenkymmenen tabletin pakkauksesta. En mielellään käytä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko kellään kokemusta ja käyttöä sertraliinista? Minulle on määrätty sitä 9 kuukaut-ta sitten. Olen käyttänyt vasta noin 122 kpl:tta. Niin en ole itse pys-
tynyt niitä ottamaan,niin pahoja ne minusta ovat. Olisi hyvä kuulla jonkun sanovan
jotain positiivista tai negatiivista ko. lääkkeestä.Kertokaa jos voitte täällä suomi24.fi:
ssä.Itse en tunnu niitä tarvitsevani.Minulla menee säännöllisesti olanzapin tabletti
ja serenase tabletit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu