tavallaan epävarmuus. Se on suurin syy sinkkuuteen. Jos olisit oma ihana itsesi, vapautunut ja ennakkoluuloton, vetäisit rinnallesi kumppanin. Mitä häviät jos kokeilet? Mitä pahaa tapahtuu? Miksi katselet itseäsi negatiivisesti? Vastaa mielessäsi kysymykseen. Miksi vertaat itseäsi muihin? Sinua on vain yksi. Olet yhtä hyvä kuin kuka tahansa muu täällä. Elä.
Jokaista ihmistä leimaa
Anonyymi
21<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Hmm...
Minä elän
Lopetan lääkkeet.
Tänä päivänä.
Minulla käy siivooja.
Ja huoltomies.
Millainen olet ilman lääkkeitä? Mihin ne on?
Olen sinkku koska haluan olla sinkku.
Hyvä kun joku sanoo asian suoraan.
Minä tein noin ja sitten sain ihanan kumppanin.
Niinpä... Sanopa muuta!
Mukavaa päivää sinulle! :)
Tsemppiä. Luota itseesi... :)
Olen samaa mieltä. En vaan ole vapautunut persoonaltani. Ennakkoluuloton joissain asioissa, mutta en kaikessa. Ei se muuksi muuttuminen onnistu. Kun en tällaisena kelpaa (ymmärrettävästi), niin ei auta mikään. Muun esittäminen olisi jo lähtökohtaisesti valehtelua. Olen synkkä ihminen ja ainoa toiveeni on kuolema.
Naiest ahdistuu jos mies lähestyy ja naiset pelkää oman vapauden menetystä jos alkaa seurustella miehen kanssa. Naiset ei halua miehiä lähelleen.
normaali nainen haluaa oman miehen ja suhteen mutta ne ketkä ahdistuu ja pelkää niin heillä on mielenterveydellisiä ongelmia tai syntyneet vanhaksi piiaksi tai kaappi lesbo mutta normaali nainen haluaa oman miehen samoin normaali mies hauaa oman naisen niin sinkut on sinkkuja ja monesta huomaa nopeasti miksi on sinkku ja muka haluaa olla sinkku
En voi mitään sille, etten.
En ole vapautunut enkä ennakkoluuloton edes silloin kun olen ihan oma itseni.
Tuo "ole oma itsesi" lässytys on kyllä paskin neuvo ikinä, miksi sitä pitää toistaa?
No+se+on+mielestäni+ymmärrettävissä+niin,+että+jonkin+muun+näyttely+ei+todellakaan+kannata.+Kuinka+kauan+jaksaa+ja+pystyy+pitämään+yllä+jotain+kulisseja?+Kuinka+kauan+jaksaa+esittää+jotain+mitä+ei+ole?
Siispä+olla+oma+itsensä+on+se+perustila,+et+esitä+etkä+yritä+muuta+kuin+olet.+Sitten+voit+miettiä+omia+ajattelutapojasi,+suhtautumista+toisiin,+ennakkoluulojasi+jne.+Näin+opit+itsestäsi+ja+löydät+asioita+joissa+korjaamisen+varaa.+Ihminen+pystyy+kehittämään+itseään+jos+ei+ihan+aivoton+ole.
Mieti,+miten+suhtaudut+ympärisöösi.+Oletko+kielteinen+ja+torjuva?+Se+näkyy,+eikä+kukaan+lähesty,+se+on+takuuvarmaa.
Turvallisesti+oman+itsensä+kanssa+oleva+itsensä+hyväksyvä+ja+itsestään+pitävä+ihminen+huokuu+lähestyttävyyttä+jo+kauas.+Sellainen+ihminen+on+turvallinen+lähestyä.
Kehon+kieli+merkitsee+jopa+50%+kohdatessa.,+puheen+merkitys+ensikohtaamisessa+on+vain+noin+10+%.+
Ihminen+tekee+alitajuisia+huomioita+salamannopeasti.+Mieti+minkälaisia+viestejä+lähetät,+oletko+umpimielinen?+Torjuva?+Epäileväinen?+Valmiiksi+tuominnut+itsesi+epäonnistumaan?+Vai+onko+mielesi+avoin+ja+vastaanottavainen?+Kaikki+se+lähettää+alitajuisia+singnaaleja+vastapuolelle.
Minua ei vaivaa epävarmuus sillä tavalla, että se olisi syy yksin olemiseeni.
"Tämä asia on muuten hyvin henkilökohtainen useimmille ihmisille".
Menneet tapahtumat ja ihmiset, he jotka ovat sivunneet elämääni, ovat osittainen syy, siihen millainen olen tänään. Tuntemattomat ihmiset, eivät voi tietää kuitenkaan sitä, että onko joku ihminen vapautunut, ennakkoluuloton ja oma itsensä ihmisenä.
Vaikka teeskentely näkyy useimmista meistä.
Minun ei tarvitse olla ja elää täällä elämääni, muiden ihmisten odotusten mukaisesti! Jos ihmisen on parempi elää yksinään toistaiseksi, henkilökohtaisista syistä hän saa näin tehdä. Muut ihmiset eivät päätä, tälläistä asiaa toisen ihmisen puolesta.
Nyt Saatana voimissaan
Helvetti elää
Vai olisko niin, että siellä Saatana latelee älyttömiä mielipiteitä?
Toisen ihmisen näkemykselle omasta hyvinvoinnista!
Sinäkö kuvittelet, että sinulla on valta siihen että kuinka elän täällä elämäni?
Jostain syystä monet suomalaiset ovat epävarmoja, ja siksi kuvittelevat, että pitää esittää jotain roolia. Minä olen ajan mittaan todennut, että paras vaihtoehto on, kun olen rohkeasti oma itseni, silmälasipäinen oma itseni.
En kiistä väittämääsi, mutta ihan noin yksioikoista se ei ole.
Itse en vertaa itseäni muihin, olen luopunut siitä jo vuosia sitten, joten mahdolliset epävarmuuteni johtuvat jostain muusta seikasta.
Olen myös hyväksynyt itseni puutteineni, joita riittää, joten en koe katsovani itseäni negatiivisestikaan.
Nyt olen snkku, mutten kaipaakaan kumppania, ensi vuonna tilanne voi olla hyvin toisenlainen, enkä epäile hetkeäkään ettenkö löytäisi kumppania sitä halutessani.
Samat sanat.
Paitsi että enpä usko että asia ensi vuonnakaan muuttuu. Siihen tarvittaisiin jo suuremman luokan ihme. Koko elämänkatsomukseni, periaatteeni, kaiken! pitäisi muuttua täysin mitä en usko että tapahtuu.
Jatkan näin aikas suurella varmuudella lopun ikääni. Kun urautuu itselleen mukavaan ja hyvään elämänmuotoon tarvitaan valtavan paljon että siitä luopuisi!
Ja aivan varmasti tiedän että se kumppani löytyisi, siedettäväkin, mutta ei kiitos.