älkää hyvät ihmiset menkö avioon

Anonyymi

ihmisen kanssa jolla ei oo

a) hyvät suhteet vanhempiinsa, ei tule toimimaan
b) joka muistelee ettei ole saanut tarpeeksi syliä, ei anna läheisyyttä pyytämättään
c) joka ei ole oppinu keskustelemaan ja perustelemaan mielipiteitään, vaipuu hiljaisuuteen tai heittää jotain jonka peruu, eikä tiedä mitä sillä tarkoitti
etsikää kaltaisenne kumppani silloin ajatukset kohtaavat suutimmalta osin ja voitte tehdä yhdessä pääökset,

8

137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kohdat A ja B sopivat täysin mieheen jonka kanssa olen ollut aviossa yli puoli vuosisataa.
      C kohta ei kuvaa lainkaan miestäni.
      Oman kertomansa mukaan A:n ja B:n vaikutus on ollut päinvastainen.

    • Anonyymi

      Olkaa ihmisen kanssa, joka arvostaa syvyyttäsi, ei pintaa.

    • Anonyymi

      No, onko sitä avioon pakko mennä ylipäätään? Eroatte kuitenkin enemmin tai myöhemmin.

    • Anonyymi

      Aloituksen pitää olla provo.

      Minä en ole koskaan voinut luottaa vanhempiini. Olen myös aina kaivannut läheisyyttä.

      Avioeron jälkeen löysin, ihmisen joka on luottamukseni arvoinen. Hänellä on myös samanlainen käsitys prisuhteesta. Siihen kuuluu, sitoutuminen, läheisyys ja rakkauden osoittaminen.

      Ei syyttely, vaan kannustaminen ja toistensa tukeminen. Keskustelut ovat mielenkiintoisia, koska haluamme ymmärtää myös toisen näkökannan. Aito halu ymmärtää, onkin mielestäni keskustelun, peruspilareita. Minusta on kiehtovaa, asettua rakkaani asemaan. Nyt siihen on voimavaroja, koska voimat ei kulu puolustautumiseen.

      Itsekin olen hämmästynyt, kuinka helppoa on nykyisin puhua, vaikeistakin asioista.
      Voin myöntää rakkaalleni heikkouteni, koska hän ei syytä niistä. Asia keskustelut on aina asiallisia.

      Vurovaikutustakaan ei voi parisuhteessakaan vähätellä. Saan paljon rakkautta, niin myös haluan antaa paljon rakkautta. Se on se kuuluisa metsä, joka vastaa, niinkuin huudetaan.
      Jos itse tuomitsee, on todennäköistä tulla itsekin tuomituksi. Sellaisen kierteen katkaiseminen, vaatikin jo rohkeutta ja henkistä vahvuutta.

      Rakkaana ja maailman parhaana miehenä jaksaa ja haluaa olla entistä parempi.

      Lienee selvää, rakkaani ei ole Suomalainen.

      • Anonyymi

        Muuten hyvä mutta tuo loppu pilasi kirjoituksesi: Lienee selvää rakkaani ei ole suomalainen.
        Ei voi yleistää! Suomalaisissakin on hyviä ihmisiä ja ulkomaalaisissa myös parisuhteeseen sopimattomia.


      • Anonyymi

        Minun rakkaani ON suomalainen ja tekstisi voisi olla omalta näppikseltäni. Eipä yleistetä.
        Ps. Exäni ei ollut suomalainen ja oli täysin vastakohta!


    • Anonyymi

      voitteko rehellisesti tunnustaa että ette vieroksi kumppanini tarjoamaa läheisyyttä mikäli itse ette ole niinkään sitä saaneet. kyllä tämä valuu ihan sieltä lapsuudesta.

    • Anonyymi

      Minä olin kaikkea tuota (nainen) mutta tapasin vuosikymmeniä sitten ihanan miehen, jonka rakkaus ja hyväksyntä sai minut ulos kuorestani ja ymmärtämään itseäni paremmin ja näkemään, mikä tai kuka olen.

      Välit vanhempiini ovat edelleen etäiset; sillä ei ole mitäään merkitystä parisuhteeseemme. Hellyyttä ja seksiä on ( ikä 62v) vieläkin ja nautin siitä.

      Puhuminen on ammattini eli esiinnyn, ohjaan ja opetan joskus jopa kymmenpäisiä ryhmiä. Osaan puhua myös vaikeista asioista ja työyhteisössäni ole ns. luottamusmiehen sijainen (oikeaa ei ole)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      194
      4952
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      112
      4032
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3589
    4. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      57
      3515
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3420
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      37
      2907
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2569
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2316
    9. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      28
      2056
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      21
      1949
    Aihe