"Presidentille on yhdentekevää, kuka maksaa, kunhan hallitus saa merkittävän osan kauppahinnasta."
https://www.is.fi/digitoday/art-2000006591019.html
Siis jos yksityinen firma ostaa toisen firman, niin kauppahinta pitää tilittää hallinnolle. Käytäntöhän on kuin Neuvostoliitossa.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000006591019.html
Siis jos yksityinen firma ostaa toisen firman, niin kauppahinta pitää tilittää hallinnolle. Käytäntöhän on kuin Neuvostoliitossa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Herra on hieman tuulella käypä. Nyt on hermostuksissaan verotarkastuksesta.
Kuulostaa ihan Suomen touhulta
Riippuu siitä, millaisen diilin yritykset saavat valtion viranomaisten kanssa. Kysymys kun on kuitenkin yleisvaarallisesta yrityksestä, jonka toiminnan lopettaminen viranomaispäätöksellä olisi toinen, ehkä parempi ratkaisu.
Hienoa että jossain maassa on vielä presidentti joka pitää oman maansa puolia.
Hyvä Trump!
Kuten Pohjois-Koreassa ja Kiinassa.
"CNN:n haastattelema kilpailulainsäädännön asiantuntija Gene Kimmelman sanoo, ettei presidentin vaatimukselle löydy laillisia perusteita.
– Tämä on erittäin epätavallista ja norminvastaista. On vaikea ymmärtää, mitä presidentti tässä asiassa oikein tarkoittaa. Yrityskaupoilla on joskus laajempia geopoliittisia vaikutuksia maiden välillä, mutta on perin erikoista ajatella, että tällaiseen voisi liittyä presidentin kuvailemaa maksamista, Kimmelman sanoo.
Samoilla linjoilla ovat monet muutkin lakiasiantuntijat."
Taas Trumpin oma möläys, joka on käytännössä toteutuskelvoton. Valkaisuaineen piikittäminen kehoon koronan taltuttamiseksi ei sekään ollut nerokkaimpia oivalluksia.
Jos on sama kerran kuka maksaa, niin sittenhän herra voi maksaa itse. Hänhän on omasta mielestään sikarikas.