Oon sinkku jälleen, muuttaisinko maalle vai kaupunkiin?
Jan_
Mitäs nytten
29
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Maalle, totta kai.
- Anonyymi
Välimatkat kasvaa. 🤔
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Välimatkat kasvaa. 🤔
Välimatkat minne?
Jos sulla on niitä mukuloita, auton tarvitset kuitenkin. Melkolailla sama ajaako 8000 km / vuosi vai 20 000 km / vuosi. Auto kun on luotettava, niin kiinteät kustannukset melkolailla samat, polttoainetta joutuu vaan ostamaan enemmän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Välimatkat minne?
Jos sulla on niitä mukuloita, auton tarvitset kuitenkin. Melkolailla sama ajaako 8000 km / vuosi vai 20 000 km / vuosi. Auto kun on luotettava, niin kiinteät kustannukset melkolailla samat, polttoainetta joutuu vaan ostamaan enemmän.Kaikkialle 17-35km suunta.
- Anonyymi
Kirjottelleeko joku nyt janin merkillä?
- Anonyymi
Tuskin. Jos jazuli sanoo että se lopettaa palstailun, menee 2 päivää kun se on jo takaisin. Tosin ei näin ole käynyt vasta kuin 27 kertaa.
No nytkö se otti ja erosi?
Eikö tässä maailmassa ole mitään pysyvää?
Onneksi on suomi24 ja sinkut -palsta.- Anonyymi
No en usko että on Jani.
Anonyymi kirjoitti:
No en usko että on Jani.
Tuntemattomia ovat tuntemattomien tiet. Mistäpä näistä tietää. Monennäköistä peeloa riittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No en usko että on Jani.
Muista väitteesi myöhemminkin, nähtään sitten olitko oikeassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muista väitteesi myöhemminkin, nähtään sitten olitko oikeassa.
Mikä väite? Se, ettei usko johonkin nyt ei ole väite eikä myöskään tarkoita etteikö voisi muuttaa kantansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä väite? Se, ettei usko johonkin nyt ei ole väite eikä myöskään tarkoita etteikö voisi muuttaa kantansa.
Se oli väite isolla V:llä etkä voi enää muuttaa kantaasi.
- Anonyymi
Siinähän se sinäkin olet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muista väitteesi myöhemminkin, nähtään sitten olitko oikeassa.
Muista itse epäilysi että ei ole trolli. Nauretaan sulle sitten yhdessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muista itse epäilysi että ei ole trolli. Nauretaan sulle sitten yhdessä.
Ei se ollut epäilys vaan väite.
- Anonyymi
Ei tietenkään ole jan. Typerää edes kuvitella niin.
- Anonyymi
Miks??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miks??
Öö.. koska minä sanon niin!
- Anonyymi
Tottakai kyseessä on jazuli, joka ilmaantuu pian palstalle inttämään ettei aloitus ole hänen. Siitä inttämisestä lähtee uusi palstailu ja pian hänellä on uusi nikki ja uusi elämä palstalla.
- Anonyymi
Kaupunkiin, mun luokse ;p
- Anonyymi
Muuta seuraavalle palstalle.
- Anonyymi
Sinkkunaiset juoskaa!!!! Janocsh on vapaana!!!!
X)( x Sivistymättömät moukat. Eikö ole muuta tekemistä aikuisilla ihmisllä kuin irvuilla palstakirjoittajasta? Irvuilkaapa välillä vaikka itsestänne, tekemisistänne ja tekemättä jättämisistä. Olisi edes kerrankin jotain viihdearvoa palstalla.
Mutta aloitukseen, olipa kenen hyvänsä tekemä.
Paperi pöydälle, plussat ja miinukset. Onko yksin, onko muuta perhettä, miten kenenkin työ, koulu, hoito yms järjestyvät. Onko tukiverkostoa. Ympäristö on tärkeä, turvallisuus, viihtyisyys. Palvelut, julkinen liikenne.
Yksin matka (17-35km) ei ratkaise mitään. Kaikkihan tulee tarpeesta. Ja ei minkään asuinpaikan tarvitse olla pysyvä.
Toisaalta, joksus eri asuinympärsitössä voi olla helpompi etäisyyttä kaikista tapahtumista. Miettiä rauhassa.Jos ei olisi lapsia sullahan olisi nyt mainio tilaisuus lähteä ihan mihin huvittaa mutta jos olet oikeasti jan, tai vastaavassa tilanteessa eli lapsia niin kannattaa ehkä huomioida "pakolliset" kuviot, lasten tapaamiset ja järjestelyt missä asuvat, onko puolet ja puolet vai enimmäkseen toisen luona jne. Nainen voi varmaan lähteä kauaksikin eikä hänelle niin isoa huolta tule kun saa kuitenkin lapset pääosin luokseen niin halutessaan mutta miehelle se on varmaan iso asia, sillä on merkitystä onko lapset 20km vai 200km päässä ja kyllähän se naisellekin helpompi jos se ex-kumppani on lähellä.
Joo, sanoisin että max.50km exälle jos sen kanssa on lapsia, muuten kai sitten oman fiiliksen mukaan haluaako asua kaupunki- vai maaseutuasunnossa.- Anonyymi
muuta ruotsiin keenereiden kaa kommuuniin siel o hyvä
- Anonyymi
Maalla olis mukavaa, vaan ei ole kouluja eikä päivähoitoa likikään. Että ei mitenkään järkevä sijainti käytännöllisyyttä silmällä pitäen. Ja hevonkuuseen kulkeminen ei innostaisi. Joten kaupunki jääpi näistä ainoaksi järkeväksi vaihtoehdoksi.
- Anonyymi
Eikö sulla Jan oo oikeessa elämässä ketään kelle puhua?
- Anonyymi
Ei ole.
Jan_ - Anonyymi
Ap:stä en tiedä, mutta mulla on. En vaan mielelläni puhu asioistani heille. En ole puhuja sorttia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5191598- 641176
- 61872
- 62861
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18847Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101766- 76751
- 30707
- 63695
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49691