Hampaan paikkaus kokemuksia?

Anonyymi

Moi. Mulla on noin viikon päästä yläetuhampaan poraus ja paikkaus. (Reikä on lähellä ientä.)Se on mun ensimmäinen kerta, niin en tiedä miltä se tuntuu. Sattuuko se jos ei ota puudutusta? Ja kuinka kauan toimenpide kestää?

4

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se ei satu ollenkaan, jos otat puudutuksen. Puudutuspiikki sattuu hiukan, mutta ihan lyhyen aikaa. Loppuajan voit köllötellä rauhassa ja antaa hammaslääkärin hoitaa. Puudutus kannattaa ehdottomasti ottaa, ainakin minun mielestäni, sillä muuten poraus kyllä sattuu. Jotkut selviävät ilmankin, mutta minulle on helpompaa, kun tiedän että ainoa mikä sattuu koko reissulla on se muutaman sekunnin pieni piikki ikeneen. Eikä sekään hirveästi satu.

      • Anonyymi

        Ja kestää ehkä varttitunnin. - Itse otan joskus kaksikin puudutuspiikkiä. Tai hammaslääkärihän sen päättää, montako tarvitaan, mutta esitän toivomuksen, että puudutetaan mahdollisimman kunnolla. Useimmat hammaslääkärit kyllä haluavatkin puuduttaa, koska siten he saavat tehdä työtään rauhassa kun tietävät että potilas on rento eikä liikahtele turhaan kun välillä poraaminen voi tosiaan sattua. - Ihmisillä on tästä erilaisia kokemuksia, jotkut inhoavat puudutuspiikkiä enemmän kuin poraamista, itselläni siis päinvaston. Puudutus sattuu "kuin hyttysen pisto" niin kuin lapsille sanotaan kun rokotetaan.


    • Anonyymi

      Itselläni on hampaita korjailtu lähes 70 vuotta, no joo, ehkä vähän vähemmän, noin 60 vuotta.

      Mutta kuitenkin, mikään poraus tai muukaan toimenpide (esim. implantti) ei satu, koska kyseinen alue puudutetaan etkä silloin tunne kipua.

      Esim. impanttijuuressa porataan leukaluuhun reikä, eikä sekään tunnu missään, koska alue on ennen toimenpidettä puudutettu. Itselläni on kaksi implanttia ja hyvin ovat toimineet.

    • Anonyymi

      Se nyt riippuu siitä, miten lähellä hermo on. Jos osuu hermoon (tai tohelolta ikeneen), niin kyllä sattuu. Itselläni on paikattu ja porattu niin paljon, että kokemusta on kaikenlaisesta. Nykyisin en anna tehdä mitään ennen puudutusta ja se puudutuskin on laittajasta kiinni, sattuuko kovaa vai onnistuuko hyvin.
      Mulle on sattunut vain yksi hammaslääkäri, joka on osannut puuduttaa kivutta. Hänkin muutti muualle:(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3225
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1032
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      47
      899
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    9. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      864
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe