Maksakokeet

Mitä järkeä niitä on ottaa, jos niihin ei oo luottamista?
12207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Vai onko ne luotettavat?

Äänestä

Se järki niitä on ottaa että jos niissä jotain hälyttävää näkyy niin se antaa ainakin viitettä mahdollisesta viasta siellä maksassa.

Pelkillä verikokeilla ei pystytä sanomaan mikä maksaa vaivaa, siihen tarvitaan tarkempia tutkimuksia.

Kyllä ne verikokeet ja arvot ovat itsessään luotettavia, näyttävät arvot oikein.

Äänestä
  • Jopa maksa-arvot, jos ne ovat normaalit, sehän tarkoittaa, ettei ole maksasairautta?

    Äänestä

Tuohon en ota kantaa, maksan kunnosta ja verikokeiden tuloksista puhuttaessa, onko vikaa jos arvot ok, koska en tiedä asiasta.

Sulla on kamala tarve kysellä kaikkea maksaan liittyvää täällä palstalla, haluatko kertoa onko itselläsi ehkä maksassa jotain vikaa, tai pelkäätkö että siellä olisi?
Miksi niin paljon kyselet?
Ei tietenkään oo pakko vastata jos et haluu.

Äänestä
  • On vaan paljon juotu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On vaan paljon juotu.

    Mulla sama juttu että tuli juotua paljon etenkin takavuosina, nyt ei niinkään enää.
    Mutta nyt vasta kärsin seurauksista, eli maksassakin on vikaa, ynnä muut vaivat päälle.

    Mutta neuvoisin sua sen verran että jos maksa-arvosi ovat vielä kutakuinkin normaalit niin varmaankin tiedät millä konstilla ne saa huonommiksi.
    Kannattaa ainakin vähentää juomista jos ei kokonaan lopeta.

    Eikä kannata murehtia liikaa noita maksa-asioita jos tilanne on vielä hyvä, yritä miettiä vähän iloisempia asioita niin on itselläkin parempi olla.

    Itse olen ainakin sellainen että en etukäteen kauheasti murehdi koska sitten on ikävä elää jatkuvassa " piinassa " kun kiusaa mieltään alati erilaisilla ikävämmillä mahdollisuuksilla, esim. sairaudella.

    Ei ne sairaudetkaan odottamalla tule ja niihin voi osittain vaikuttaa elintavoillaan.

    Jaksamisia sulle!

    Äänestä

Kyllähän maksa voi mennä paskalsi muustakin, kuin alkoholista. Esimerkiksi liikalihavuus on yhtä vaarallinen, ellei vaarallisempi kuin alko.

En ole lääkäri enkä neuvo täällä ketään, mutta maksasairauksille on useita syitä, eikä ainoastaan alkoholi. Vaikka se onkin yksi niistä.

Äänestä

Oon salaaki vanhemmilta joskus juonu ku asuin niitten tykönä.

Äänestä
  • Se on aika yleistä että kotona, vanhempien luona asuessa, haluaa salata juomisensa.
    Itsekin salasin silloin kun olin vielä alaikäinen, täysi-ikäseksi tultuani en enää salannut.

    Äänestä

Näkyykä Gynekomastia verikokeissa?

Äänestä
  • Kyllä voi näkyä. Kannattaa googlettaa niin löytyy verikokeet jotka voidaan ottaa kun epäillääm gynekomastiaa.

    Äänestä

Maksakokeet antaa tietoa/viitettä muitten asiaankuuluvien kokeitten kanssa.
Ei ne turhia ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä järkeä niitä on ottaa, jos niihin ei oo luottamista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu