Uutisissa puhuttiin että etätyö aiheuttaa jonkun teorian mukaan elinkeinoelämälle kuluja. Mitähän kuluja se aiheuttaa, ja mitä kuluja säästää? Säästöistä ei ole puhuttu!
Uskon, että etätyö säästää työn teettämisen kuluja ja muitakin kuluja, ja globaalisti tutkitusti se lisää tuottavuutta. Tulevaisuudessa esimiehiäkin tarvittaisiin etätyöllä ainakin puolet vähemmän.
Niksi etätyötä ei haluta teettää
4
88
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiintoista tosiaan.
- harmittaa, kun huomataan maksettavan tyhjistä seinistä ja toimistotarvikkeista turhaan?
- vpn-yhteyksiin on ollut pakko sijoittaa rahaa, jotta etäyhteydet on saatu nykyaikaan? Ilman koronaa olisi voitu kattella ehkä joskus 2040-luvulla.
- yritysjohtajat uskovat, että nyt joku uskomaton innovaatio jäi syntymättä, kun insinöörit eivät päässeet brain stormaamaan myynnin ja markkinoinnin kanssa face to face (ja olivat niin avuttomia, että eivät saaneet aikaiseksi kutsua videopalaveria selkeällä agendalla)?
En ihan oikeasti keksi muuta.- Anonyymi
Uskon syynä olevan se, että pelätään uutta ja tehokkaampaa. Myöskin sitä että itselle ei riitä töitä enää, kun ei voi olla tekevinään, kuten työpaikoilla voi olla. Etätyössä huomataan että joku on paskan väärti. Ei etätyössä voi tehdä itsestään avainhenkilöä ja olla kobtrollifriikkinä omaa etuaan ajamassa ja hästäämässä joka kissanristiäisissä pyörien kuin päätön eksynyt kana.
Meillä töissä nämä kontrollifriikit ovat töissä joka asiassa nokkaansa tunkemassa ja tekemässä vaikeasti ja draamailemassa. Ja vapaa-ajalla ovat sitten taloyhtiön hallituksessa, erilaisten seurojen puheenjohtajia ja vaikka ja mitä. Suorittavat elämää. Saattavat autoilla vaikkapa 15 tuntia matkoineen kestävälle ”kalareissulle” satoja kilometrejä vain jotta ”on tullut käytyä sielläkin ja oltua mukana”. Yleensä yliopistokoulutettuja nämä.
En tykkää tyhmistä ja siksi haluan tehdä etänä enkä katsella tekevinään olevia.
- Anonyymi
Pikkunilkit tuntevat itsensä tarpeettomiksi kun hommat pyörii ilman pomottamista entistäkin paremmin. Potkut vaan pikkupomoille välistävetäjille.
- Anonyymi
Kirjoitat vähän mutta asiaa👍 Suhteilla työpaikan saaneet pikkupomot ei voi olla tekevinään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3312897Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011453- 1081281
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841272Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581215- 481115
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781017Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24921- 33827