Onko kenelläkään kokemusta työnteosta vuorotteluvapaan aikana. Onko sallittua tehdä esim . muutama työvuoro toisella työnantajalla?
Vastaukset 2
- Anonyymi
Työntekoa vuorotteluvapaan aikana ei ole kielletty, vaikkakin se on jotenkin vastoin sitä, että vuorotteluvapaan tarkoitus on edistää lyhytkestoisen työstä poissaolon avulla työntekijän työssä jaksamista.
Työnteko vähentää vuorottelukorvausta. Lainaan:
Vuorotteluvapaan aikana omalta työnantajalta saadut tulot estävät vuorottelukorvauksen maksamisen. Vuorotteluvapaa kuitenkin kuluu tällä ajalla.
Muut työtulot vaikuttavat siten, että vuorottelukorvauksen suuruus lasketaan sovitellusta ansiopäivärahasta. Vuorottelukorvauksessa ei ole 300 euron suojaosaa työtuloille, kuten ansiopäivärahassa.
Yli kahden viikon kokoaikatyön ajalta ei ole oikeutta vuorottelukorvaukseen.
https://www.tyj.fi/vuorotteluvapaa/ - Anonyymi
Vapaaehtoistyötö sallitaan kuten avustustyö punaisenristin ulkomaan kohteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4131819- 1471165
- 901102
- 671093
- 1051038
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku156893- 94741
- 45701
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50689En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57654