Heips!
Mitäs mieltä olette bändeistä:Journey, Kansas, Styx, Saga ym...Luulen että Suomessa aika tuntemattomia...vai miten?
Hyvää melodista ja mahtipontista musiikkia
Mitäs mieltä olette bändeistä:Journey, Kansas, Styx, Saga ym...Luulen että Suomessa aika tuntemattomia...vai miten?
Hyvää melodista ja mahtipontista musiikkia
Vastaukset 8
Vanhimmat
kaikki nämä tunnettiin ja kuunneltiin (etenkin Kansas ja Saga)ainakin 80-luvun alun Suomessa.
Muistaisin, että näiden jokaisen tuotanto vesittyi
mitättömäksi AOR-soopaksi 80-luvun loppua kohti.
Kansas on ainakin ihan hyvä mitä nyt on kuullu. Sama noissa muissa.
Journeyt tuli 80-luvulla kerättyä, harmi vaan että Journeyn Time3 -boksin perusteella sen alkuaikojen musa olikin paljon parempaa (eli ajalta ennen Steve Perryä). Kyllä se sitten jossain vaiheessa alkoi tuntua kamalan sliipatulta lällysiirapilta.
Kansas oli vähän progempaa, ei hirveesti mennyt jakeluun, vaikka Powerin ostinkin.
Styxi oli ilmeisesti alkuaikoina tosi progeilua, mutta sitten kun Tommy tuli kuvioihin, homma luiskahti lällyilyksi Babe-biisin myötä. Tosin Kilroy was here oli ihan jees temaattinen kokonaisuus.
Saga taitaa vielökin toimia, ensitutustuminen siihen oli kun ostin porin anttilasta (teljäntorilta!) Heavy Rock-nimisen kokoelmalevyn. Aika kaukana hevistä silläkin levyllä kyllä oltiin, ainoa oikea hevibiisi taisi olla Black Sabbathin Die Young, joka sekin on aika poppi.
Onko sulla vielä toi heavy Rock-kokoelma. Voisitko laittaa biisilistan?
Järjestystä en muista, mutta ainakin seuraavat biisit sillä levyllä oli. Voin tsekata, jos se levy jostain vintiltä vielä löytyy.
Rainbow-All Night long
Black Sabbath-Die Young
Def Leppard - Hello America
Status Quo - What you're proposin'
Rush -Tom Sawyer
Saga - Compromise
Kiss -Shandi
Graham Bonnet - Night Games
Nazareth - Dressed to kill
Saattoi olla vielä joku muukin biisi. Levy oli ilmestynyt muistaakseni -81, tais olla ihan suomalainen julkaisu, kun levy-yhtiön paikallinen osoite luki alalaidassa suomeksi.
Myös Heavy Rock 2 on olemassa, mutta sitä en itse nähnyt koskaan levykaupoissa.
Elikkä siinä oli lisäksi vielä nää biisit:
Status Quo - There's something 'bout you baby I like
Rainbow - I surrender
Hassua, että Rainbowlta ja Status quolta oli kaksi biisiä tuolla kokoelmalla.
Kiitos!!!
Mulla oli toi kokoelma nauhotettuna. täytyy nyt polttaa noi biisit ja tehdä nostalgiakokoelma...
www.swedenrock.com.
Tonne ollaan menossa kesällä ja mm. Kansas ja Styx lauteilla!!TOTAL POMP!!