jos vaimo käyttäytyi huonosti.
https://historianet.fi/yhteiskunta/onko-perhevakivalta-ollut-joskus-luvallista
https://historianet.fi/yhteiskunta/onko-perhevakivalta-ollut-joskus-luvallista
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Hah, mutta eipä saa enää 😛☝️
paitsi jos olet muslimi, sitten saa
Eläää nyt, kainaloon siitä ähisemästä 😋...
Nyt miehen kuuluu taputtaa vaimoaan pehmeästi takapuolelle ja sanoa kyllä rakas pesusieniseni :))
Provohan tämä, mutta...
Nyt mieskin voi ja hänen kannattaa itsensäkin puolesta oppia ottamaan vastuuta itsestään. 😃👌
Voi perustella asioita, eikä tarvitse jyrätä muitten yli aivottomasti.
Lopputulos on parempi kaikille. 😀
Aloittaja ei ymmärtänyt, että nyt vaan lemmitään 😋
Kohta tähän änkeää Harmis puhisemaan. Se ei siedä tuota "Nyt mieskin voi ja hänen kannattaa itsensäkin puolesta oppia ottamaan vastuuta itsestään" - kommenttia. 😄
xLiner
No voi sitäkin...
Mutta kannattaahan miestenkin oppia ottamaan vastuu tunteistaan, eikä vaan syyttää niistä vaikka sitä kumppaniaan.
Helpompi elää sopuisasti. Se tulee olemaan enenevissä määrin niin tulevaisuudessa. Halusi sitä jotkut uunot tai ei. 😀
Joo. Se mielellään siirtää sujuvasti vastuun muualle, on se sellainen ”velikulta”. 😀
”Vanhanliutonmies”. 😂
Minähän täällä yleensä perustelen ja osoitan asiat tosiksi, toisin tosiaan on palstan liberalipiireillä, voivat puhista mitä huvittaa vailla näyttöjä.
Mitävittua-lehti ja muut Venäjän propagandajulkaisut eivät todista yhtään mitään. No, sit putinistiksi, ei muuta.
Eikä juorulehtien lööpit...
xLiner
Ei se tartte mitään muuta kuin itsensä... se on mielestään kaikessa oikeessa. :oD
Mailis oli muuten poistattanut huulitäytteitään jo kun juorulehden mukaan, huomasitko?
xLiner
Nykyaikana vaimon poikaystävä kurittaa aviomiestä.
No sepäs heilahti äkkiä toisin päin 😂
Ennen vanhaan pikkupojat kilpailivat isillä.
Pikku-Ville: Meidän isä on niin vahva, että jaksaa nostaa vaikka auton.
Pikku-Kalle: Kyllä meidänkin isä jaksaa nostaa vaikka kaksi autoa.
Nykyaikana miehet vertailevat vaimojensa poikaystäviä työpaikan kahvihuoneessa.
Iso-Ville: Minun vaimon poikaystävä niin vahva, että jaksaa nostaa minut vaikka rinnuksista naulakkoon.
Iso-Kalle: Kyllä minun vaimon poikaystävä jaksaa nostaa minut naulakkoon, vaikka yhdellä kädellä.
Meidänkin työpaikan kahvihuoneessa miehet aina veljellisesti kilpailevat vaimojensa poikaystäville. Vaikka se on kilpailua, se on samalla yhdistävää ja veljellistä, ja tuo koko yhteisöä lähemmäksi toisiaan. Sinkkuna siinä on tavallaan täysin ulkopuolinen.
Sitten kun joku erehtyy kysymään minulta, että kuinkas paljon se sinun vaimosi poikaystävä nostaa penkistä, minä nolona vastaan, että ei minulla ole vaimoa. Tulee sellainen syvä 5-minuutin painostava hiljaisuus, kaikki vain katsovat minua säälivästi eikä kukaan puhu mitään.
Hiljaisuus sitten rikkoutuu, kun lopulta yksi miehistä murtuu ja alkaa itkemään, kuinka hänen vaimonsa poikaystävä on hänen paras ystävänsä, eikä voisi kuvitellakaan ettei häntä olisi elämässä. Sitten kaikki alkavat syyttämään minua, että minä itketän työkaveria tahallani ja pahuuttani, koska pahana ihmisenä minulla ei ole vaimoa eikä vaimon poikaystävää. Eikä yksikään työkaveri suostu puhumaan minulle viikkoon. Että näin täällä meidän työpaikalla.
Näinkö on...
Eipä ollu minun elämässä poikia auttamassa
Ja vaimon tyttöystävä juo aviomiehen kaljat.
Sitä aikaa harmis ja muut taantumukselliset kaipaakin takaisin.
Jatkuuko tämä alentaminen?
Onko sulle rakennettu oma koppi jossa räksytät?
Sä lynkkaat Harmista.
Mikä sua vaivaa? Miks joka aloitukseen pitää tulla länkyttämään ja riitaa haastamaan?
Kamukerholle olen sitämätön piikki lihassa, osoitan niiden mutuilut aina pelkiksi mutuiluiksi esittämällä faktoja ja tutkittua tietoa. Onhan se inhottavaa heidän kannalta, siksi shaming language ja henkilöhyökkäykset.
Wuhwi ja harmis aina puhuvat toisistaan eri ketjuissa ja kommenteissa :) Aika söpöä.
Pyrskh..🤣
Olen alkanut syöttämään takaisin samaa pashaa.. ☝️
Olen yrittänyt sanoa vaimolle ettei se tulisi palstalle vikittelemään tätä miestä, koska minä olen täällä kotona. Mutta aina se kajoaa vieraisiin.
Minäpä luulen että olette molemmat vähän kiinnostuneet toisistanne, ette vaan ehkä itse sitä tajua vielä ;)
Mikset wuw pyydä Harmista treffeille?
Harmiksella on s-posti ehkä? Ottaisitko siihen yhteyttä jos Harmis suostuisi?
Voisitko pyytää wuwwin numeron?
Häät!
Taidat olla kunnon kännissä..🙄
Et sä ole wuwwin mies. Mun mielestä Wuppis ja Harmis olis palstan paras pari 🔥
Olen täysin selvin päin ja yritän auttaa. Saako Wuppis ottaa yhteyttä harmikseen? Odotamme vastausta 💞💞
Harmis, suostuisitko jos olet vapaa, wuppiksen yhteydenottoon? 💕
Miksi ihmeessä suostuisin ja miksi ihmeessä wuppis edes ottaisi yhteyttä? siis en.
Tuo en sitten ollut minä 😁 Joku muukin näköjään huomannut.
Yllä olevan perusteella 💞
Jos toinen ihastuu kuten Wuppis onko sitä soveliasta noin...
Saisit hellyyttä wuppikselta?
Sä kysyit :))))
Kyllä se on reiluinta heti tehdä selväksi ettei etenemismahdollisuuksia ole :)
Vähän epäilen tuota :D
Ei kai voi edetä jos jo sylikkäin istuu ;) onnea, häät! 💕💘💖
”Vakivako ei vaihtamalla parane” 💓💗
Olis kiva jos viimein kosisit niin me palstalaiset voisimme osallistua siihen ja saataisin kunniallinen loppu tälle susipariudelle. 💞
Keittoa ja lettuja :))) ;)
Tämä pari on ollut 30 vuotta yhdessä :))))
Wuppiksen keitoissa ei ole lihaa ja sitä keitto kuin keitto kaipaa paitsi kalakeitto.
Aivan. Politiikka ei Taiveaholla ja Kaikkosellakaan haitannut mitään.
Wuppiksen mieskin käy varmaan aina grillillä vetämässä makkaraperunat töiden jälkeen että jaksaa illan olla.
Niinhän sinä kulta teet.
Näinhän se on. Välillä Harmiksen teki mieli vähän vieraisiin, mutta onneksi saimme kurssin suorenemaan ja wuppiksen lämmin liesi keittokattiloineen kutsui taas nälkäistä uurastajaa :))
Ja kyllä sä opit vielä siitä koirasta pitämään 💞💞
Enpä muista milloin itse viimeksi olen makkaraperunat grillillä syönyt, on siitä vuosi ainakin. Toki jos joku wuppiksen kaltainen odottaisi kotona siihen olisi varmaan helppo sortua vaikka joka päivä :)
Keitot saisivat olla hieman paksumpia.
Ihan kuule tiedoksi..harmiksesta en tiedä, mutta meikämanne ei ole mikään homosensuelli..
Että syöppä pääs. Uudemman kerran.
Kulta nyt nukkumaan.
Jutellaan siitä kotona lisää..
Olemme me tämän tienneet, että et sä mitään uutta uutista siinä kertonu.
Jaa. Mä en tiennyt :(
No voi, joku potenssihäiriöpentti siinä muistelee herkkänä aikaa kun ei uinunut ees isänsä pusseissa vielä, eikä isä laskenut lakanoille, mutta minkä sen erheelle enää voi
ei+ketään+voi+alentaa+ihmisenä.
se+on+tietyllä+tavalla+koomista+asettaa+itsensä+jalustalle,+kaikilla
on+omat+vikansa+ja+virheensä.
itse+toivoisin+olevani+paljon+fiksumpi,+mutta+ehkä+se+haave+joskus+toteutuu.
yhtä+fiksu+kuin+90%+tämän+palstan+ihmisistä.+no,+älkää+vähätelkö+itseänne+olette
ihan+fiksua+ja+rentoa,+porukkaa.
joka+osaa+keskustella+leppoisasti+ja+humoristisesti,+jotenkin+toivoisin+olevani+samanlainen+kuin+te+olette.
Naiset tarttee keppiä
🤔🤔🤔
Miehet ruoskaa ja retuutusta.
Marcus Aurelius oli sitä mieltä, että pitäisi olla ojennuksessa, ei ojennettuna.
Nietszche taas, että kun menet naisen luo, älä unohda piiskaa.
Siltähän se on usein vaikuttanut, että moni nainen ei ole ojennuksessa ja tarvii sitä piiskaa. Jopa itse haluaa tulla ojennetuksi piiskalla... :D
Marcus Aurelius esiintyi joghurttimainoksessa, mitä se näistä tietää.
Oliko noin 2000 vuotta sitten jogurttimainoksia?
Kyllä!
Vanhan ajan aggressio-ongelmaisia höperöukkoja kannattaa uskoa eikö vain? ;) Silloin kun naisen kohtukin vielä vaelteli ympäri kroppaa miehisen tiedon mukaan lol.
No tuota...
Tein aloituksen aiheesta. Uskoa tai ei, kannattaa kyseisten ukkojen teokset lukea ensiksi alusta loppuun ennen kun alkaa tuomitsemaan heidän ajatuksia. :)
Ja joo. Olen lukenut kummatkin, mistä kyseiset ajatukset on irrotettu. Marcus Aureliuksen Itselleni ja Friedrich Nietszchen Näin puhui Zarathustran. :)
Kyllä minäkin olen kyseisten miesten ajatuksia lukenut, ei siinä mitään, aikansa ajattelijoita. Mutta kun yleensä peruslähtökohtakin on naisia alentava ja vähintäänkin outo niin ei kiitos..
Naisena olo ei ole ollut herkkua historian aikana paitsi jossain esihistoriassa ja muutamassa arabimaassa ennen romahdusta(naisten asema esim persiassa oli todella moderni verrattuna länsinaiseen) Mut se siitä, lähden katsomaan uunoa haha.
Mikä on jäänyt päällimäisenä mieleen niistä teoksista? Heidän persoonansa tai ajatuksensa?
Kirjoittaja on kiinnostavampi kuin teksti. Autofiktio ja julkkiskirjailijat on tätä päivää.
Siltähän se vähän vaikuttaa. :)
No,ei se paljon auto, jos käsiks käydään paitsi että hutkasin takas.
Loppu suhde siihen
Tukistaa ja potkia. Onneksi ei saa enää.
Nykyään iihan normaalia että nainen antaa komean jännämiehensä hakata. Nainen ei halua kunnollista miestä koska sellainen ei lyö.
Huumorintajusi on vakavasti pettänyt.