Ukko lähti

Anonyymi

Meille tuli ero kohta vuosi sitten. Mies vaan lähti, otti kimpsut ja oli ottanut asunnon tietämättäni. Ei sanonut mitään lähtiessään, yritin keskustella, ei halunnut keskustella, ei ole koskaan puhunut mitään tunneasioista, aina suuttui jos yritin tunnejutusista puhua eli oli selvää ettei puhu nytkään. Annoin sitten periksi kun toinen ei halua mitenkään perustella miksi lähti, takana 25 vuotta yhteistä taivalta. Nyt asia vaivasi niin että soitin jälleen. Ihme kyllä vastasi puhelimeen. Kysyin suoraan että oisko kohtuullista minunkin tietää miksi hän lähti. Hän vastasi että kun ei tästä suhteesta tullut yhtään mitään. Jaa, totesin.kysyin että miten sittenkin näin kauan oltiin ja miksi hän ei sanonut aiemmin että on jotain vialla jne että lähti vaan mykkänä pois. Hän sanoi että mitäpä noita enää miettimään ja totesi että on suhteessa koulukaverinsa kanssa ja kaikki on nyt todella hienoa siinä suhteessa. Mies on jo eläkkeellä.
Että näin. Tässä sitten opettelen vanhoilla päivillä yksinoloa ja edelleen mietin miten helppoa hänelle oli vaan yhtäkkiä jättää minut ja unohtaa saman tien. Itse en koskaan pettänyt enkä koskaan olisi voinut jättää häntä ja vaikka olisin halunnutkin jättää niin en missään tapauksessa tuolleen että vaan häipyy yhtäkkiä mitään puhumatta, hommaa asunnon ja ei vastaile puhelimeen ennen kuin vuoden päästä. Lisäksi kehuskeli että nyt on hieno elämä kun on eläkkeellä ja uusi asunto ja akka. Nainen on rutkasti minua vanhempi.
Ei tässä tiedä mitä ajatella.

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sai mennäkin jos ei sanaa suustaan saanut aikaisemmin. Kiusatakseen vain kehuskelee, jos tarvitsikin puolisokseen vanhan paapovan "äidin".

    • Anonyymi

      Tuo olis kannattanu lopettaa jo kauan sitten, haaskattuja vuosia. Ovat ehkä haikailleet toistensa perään vuosikaudet, ehkä olet ollut vain korvike, välttämätön paha. Vikaa on sinussakin, olet tyytynyt liian vähään. Elämä ei ole kenraaliharjoitus, pahoittelen.

    • Anonyymi

      25 v korvike...? Höpö höpö. Täällä taas asiantuntijat puhuu....minä taas ajattelen että ukolla on tullut vanhuudenhöperyys

    • Anonyymi

      Ihan perusasioita. Nyt kun eron myötä ja uuden terveen suhteen kokemuksella, huomioitani.

      Suomalainen nainen, kun haluaa puhua tunteista, hän kiinnittyy epäkohtiin. Keskustelu alkaa vielä niin, että *nyt keskustellaan* . Mies joutuu puolustuskannalle, jo ennen kuin keskustelu alkaa. Mitään vasta arkumenttejä ei suvaita. Jos naisen mielestä rakkautta on imuroida keskilattia, se on sitten niin. Tai jokainen halaus on vonkaus. Se on myös vika, että miehet ja naiset ovat erilaisia.
      Erittäin loukkaavaa on se, että lasten mielestä iskä tekee parempaa ruokaa. Kyllä silloin sipulit on liian isoina palasina, tai kastikkeessa liikaa juureksia. Ainoa oikea tapa tehdä kastike on lihaliemikuutio, sinappi ja ketsuppi. Koska hänen äitinsäkin maustoi kastikkeet siten. Mikään remontti tai vastaava ei ole minkään arvoinen, Seuraavahan on vieläkin tekemättä, Kun toive on täytetty, kiitokseksi tulee *joo*.
      Romantiikkaa lienee lause: *Yritä jo saada* .
      Joo en, halunnut keskustella. Yritin olla hiljaa, väistellä, ja jotenkin selviytyä.

      Nyt on terve suhde. Keskustelua käydään koko ajan. Sillä ei ole alkua eikä loppua, Se vaan keskeytyy, nukkumisen, työn tai muiden menojen takia. Yhtään hyvää tarkoittavaa, tekoa ei jää huomiotta. Asioista puhutaan hyvässä hengessä. Sadan hyvän asian kanssa, voi puhua myös, vaikeistakin asioista. Tiedän että hän myös kuuntelee, eikä suhtaudu välinpitämättömästi. Rakkaani on erinomainen keskustelija. Hän ei koskaan syyllistä. Hän myös pystyy perustelemaan kantansa. Mitään helppoja iskuja vyönalle, ei tule. On ollut huojentavaa huomata, puolustus on tarpeetonta. Onhan se ollut, vaikeaakin, opetella, ettei kokoajan tarvitse olla varuillaan. Halaaminen, pussailu, koskettaminen, on jopa haluttua. Jos en itse tee, sieltä kyllä tulee.

      Hän on hyvin mustasukkainen minusta. Niimpä hän huolehtii siitä, että vihrein ruoho pysyy omalla puolella.
      Hän on minun. Saan ihan kaiken haluamani. * Toista ei voi omistaa* tuntuu nykyisin typeryydeltä. Me haluamme molemmat olla toistemme. Se on meille parasta.
      Saan olla mies ja hän haluaa olla naiseni. Hän kyllä käyttää kaikkia naisellisia avujaan. Kiitän häntä, täyttämällä hänen toiveensa.

      Taistelua käydään rakkauden osoittamisessa. Kaikki keinot on sallittuja. Kun toinen keksii jotain nokkelaa, molemmat voittavat.

      Hyvä rakkaudesta pursuava suhde, myös muuttanut kaiken muun elämässä. Nyt olen ihan unelma työssäkin. Itsetunnon nousu ja onnellinen elämä, ovat siihen vaikuttaneet. Jaksaa enemmän. Hyvä työpaikka ruokkii hyvää suhdetta, ja hyvä suhde ruokkii hyvää työtä.

      Jos miehet on sikoja, minä olen ainakin sit onnellinen sika

    • Anonyymi

      miehet ovat sikoja, mutta sinä olet joutsen kaiken tämän keskellä.

      jotenkin vain ihmiskunta tulee vuosi vuodelta raadollisemmaksi ja tyhmemmäksi.

      jotenkin vain ihmiskunta menee täysin pieleen, ihmiset eivät vain yksinkertaisesti
      ole enää sivistyneitä ja kävelevät suoraan toistensa yli, jos tarve vaatii sitä.

      ihmiskunta ei ole kehittynyt rooman ajoista mihinkään. telkku/colosseum,
      orjat suomessa/tähän en viitsi laittaa mitään, ja kun corona tulee 2 vuodeksi tulee työttömien armeija kaiken kukkuraksi,

      suomesta tulee banaanivaltio, kirjaimellisesti,

      ja ihmiset eivät tule sitä huomaamaan, koska ihmiset ovat ihmisiä. )=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      122
      3835
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      16
      3577
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      117
      2509
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      80
      2460
    5. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      53
      2432
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      8
      2380
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      21
      2337
    8. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      158
      2246
    9. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      436
      2007
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      59
      1935
    Aihe