Paljonkohan tienaa kaivin koneen kuljettaja, siis sellainen joka ajaa kaivin konetta täysipäiväsesti?
Vastaukset 11
- työtön
Onko niitä kaivinkoneen kuljettajia vielä? Ainakin tiehöylien kuskit on jo melkein kaikki työnnetty ns.työttömyyseläkeputkeen muka tarpeettomana ja koneet myyty Venäjälle pilkkahintaan.
- masa
Kukas ne kuopat sitten kaivaa vesijohdoille, sähkökaapeleille, maakaasuputkille, talojen perustuksille ym ym ym...?
Kaivurikuskeja tarvitaan. Useimmat ovat varmaankin kunnilla töissä ja palkka todennäköisesti katsotaan suoraan valtion palkkataulukosta.
- sepi
Maansiirtoliikkeethän niitä työllistää ihan ok palkoilla, tosin talvisin voi olla töiden kanssa hiljaisempaa. Taitavia kuskeja arvostetaan, pätevät menettelee, mutta huonoja ei töissä pidetä. Sen verran kalliita koneet ovat ja työ tarkkuutta vaativaa.
Mutta opettele nyt hyvänen aika kuitenkin kirjoittamaan kaivinkone yhteen. Myös kaivinkoneenkuljettaja on yhdyssana..- rietas
kaivinkoneen kuljettaja! kaksi eri sanaa. kaivinkone on yhdyssana, "kaivinkoneenkuljettaja" ei ole. miten testataan onko sana yhdyssana? voiko sanojen väliin lisätä adjektiivin. kokeillaan:
kaivin"punainen"kone --> ei toimi
kaivinkoneen"ahkera"kuljettaja --> toimii
siis, paina nyt kuulaan että KAIVINKONEEN KULJETTAJA on oikein.
...koita nyt hyvänen aika opetella kirjoittamaan kaivinkoneen kuljettaja erikseen... - jmztd
miks pitää osata kirijotta oikein vittuako se kaivamiseen liittyy
- kaikki putkeen
jmztd kirjoitti:
miks pitää osata kirijotta oikein vittuako se kaivamiseen liittyy
kaivinkoneenkuljettaja/veturinkuljettaja/kaivinkonekuski/
- kallekaivaja
kaikki putkeen kirjoitti:
kaivinkoneenkuljettaja/veturinkuljettaja/kaivinkonekuski/
on 14,64 h ,ei oo hääppönen mutta just pärjää. kokemusta jotain 15 vuotta.2
- Daewoo 250
kallekaivaja kirjoitti:
on 14,64 h ,ei oo hääppönen mutta just pärjää. kokemusta jotain 15 vuotta.2
Nyt oon jonkun aikaa kaivellu!... Minimi palkka on mulla 12,70e tunti!... Eli äkkii pitäis alaa vaihtaa!...
- HAHAHAA
rietas kirjoitti:
kaivinkoneen kuljettaja! kaksi eri sanaa. kaivinkone on yhdyssana, "kaivinkoneenkuljettaja" ei ole. miten testataan onko sana yhdyssana? voiko sanojen väliin lisätä adjektiivin. kokeillaan:
kaivin"punainen"kone --> ei toimi
kaivinkoneen"ahkera"kuljettaja --> toimii
siis, paina nyt kuulaan että KAIVINKONEEN KULJETTAJA on oikein.
...koita nyt hyvänen aika opetella kirjoittamaan kaivinkoneen kuljettaja erikseen...TAITAA OLLA SINULLA ASIAT KOTONA ITSELLÄ PIELESSÄ;KOSKA TAKERRUT VÄÄRINKIRJOITUKSIIN:HÄVETTÄÄ SINUN PUOLESTA MIKÄ OLET.NORMAALISTINEN HENKILÖ YMMÄRTÄÄ VAIKKA KIRJOITTAA SINNEPÄIN;;HÄPEÄ VIELÄ TOISEN KERRAN ÄÄLIÖ!!!!!
- pikku hukka
25 € tunti, jos toisen koneella kaivaa ja omalla koneella kaivaessa 62 € tunti tietty alv
- piälikkömies
HEHEHEH!!
Toiminimellä ehkä, ei muuten 25eeroo tunnissa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591521- 261154
- 821002
- 41823
- 65816
- 92764
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.13720Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131705Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19705- 115676
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �142605- 4602
- 43591
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19546
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523- 41518
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t71493Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17477