Käyttövoimaveron periminen kaasuautoilta on lopetettava.
Sähköautojen tuotantovaikeuksien vuoksi autokanta ei uusiudu riittävällä nopeudella ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi. Bensiini- ja dieselautojen osuuden vähentämiseksi on saatava myös vähäpäästöisiä kaasuautoja liikenteeseen nykyistä ripeämmällä aikataululla.
Lisäksi sähköautojen kotilatauksessa on paljon ongelmia, mm. monissa taloyhtiöissä ei ole lainkaan latauspistettä. Sujuva sähköauton käyttö tarvitsee tietoa vapaista latauspaikoista, mikä vaatii myös mobiilinetin hankkimista. Erityisesti vanhemmalla väestöllä ei aina ole kykyä ja/tai halua sellaista hankkia, joten jo pelkästään heitä varten on syytä olla vaihtoehtona kaasuauto.
Käytön verotuksen helpottaminen houkuttaisi eläkeläisiä kaasuauton ostamiseen. Tällä olisi huomattava merkitys, sillä he ostavat noin puolet uusista autoista.
Asiallinen kansalaisaloite on tullut jo allekirjoitettavaksi: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/6902
Kaasuautojen verotusta kevennettävä
5
102
Vastaukset
- Anonyymi
"Lisäksi sähköautojen kotilatauksessa on paljon ongelmia, mm. monissa taloyhtiöissä ei ole lainkaan latauspistettä."
Mutta kaasupiste näistä löytyy? - Anonyymi
eihän niitä edes valmisteta enään?
- Anonyymi
Just esiteltiin uudet Golf ja Octavia joista molemmista on kaasuversio eli vähintään 7-9 vuotta saa VW:ltä vielä kaasuautoja. Tällä hetkellä VW:llä on kaasumalleja kai noin tusinan verran, mutta muilta valmistajilta ei kaasuautoja löydy.
Uusia valmistajia voi liittyä mukaan biokaasun vuoksi. Kaasuversion tekeminen bensa-autosta on maailman yksinkertaisin asia eikä vaadi juurikaan tuotekehitystä. Halpaa kuin saippua autonvalmistajan kannalta.
- Anonyymi
Aika harvassa on noita kaasun tankkauspisteitä. Julkinen liikenne lopetti jo ajat sitten kaasubussien käytön. Samasta materiaalista mistä tehdään biokaasua, voidaan valmistaa myös biodieseliä jota jo jaetaan huoltoasemille.
- Anonyymi
Google näyttää, että lähimmälle kaasutankkausasemalle on matkaa 107km ja asun kaupungissa.
Toiseksi, kuten on jo todettu, niin uusia kaasuautoja ei voi ostaa kuin yhdeltä valmistajalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 364270
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1344057- 633695
- 873551
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333527Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643341- 842906
- 542825
- 252616
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142314