Se yksinkertainen syy miksi ylipäätään rusketumme on ihon toiminto joka suojelee meitä auringon UV-säteiltä. Tarkoituksella makaaminen auringossa ei siis ole kovin terveellinen idea ensinkään koska vartalomme ei oikeasti pidä siitä.
Itse olen suomalaisittain niin kalpea kuin vain olla voi ja olen saanut ihmetteleviä katseita ja kommentteja että minun pitäisi olla rannalla ruskeampi.
Niin ja sitten on vielä tämäkin: https://youtu.be/vCJcLx-DHWk
Miksi jotkut ovat jopa pakkomielteisiä rusketuksesta?
1
238
Vastaukset
- Anonyymi
Luin kerran juttua tuosta pakonomaisesta ruskettumisen tarpeesta.
Sille on näköjään olemassa jo diagnoosikin.
Tanoreksia on tuon " sairauden " kutsumanimi. Löytyy tietoa myös googlettamalla.
Mun mielestä sen nyt ei pitäisi olla luokiteltavissa sairaudeksi vaikka aurinkoa tykkäisi ottaakin.
Itse en ole ikinä tykännyt maata auringossa eikä minuun kunnolla aurinko tartukaan, eli en paljon rusketu vaikka kuinka ulkona liikkuisin aurinkoisella säällä.
Siinä jutussa jota luin kerrottiin myös että on kuvitelmaa se ajatus kun luullaan että ihminen on paremman näköinen ruskettuneena.
No kuka tykkää, kuka ei...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729733Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1409337Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056769Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1985178- 1734919
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1443734- 1702571
- 762539
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642403- 582232
