Miksi jotkut ovat jopa pakkomielteisiä rusketuksesta?

Se yksinkertainen syy miksi ylipäätään rusketumme on ihon toiminto joka suojelee meitä auringon UV-säteiltä. Tarkoituksella makaaminen auringossa ei siis ole kovin terveellinen idea ensinkään koska vartalomme ei oikeasti pidä siitä.

Itse olen suomalaisittain niin kalpea kuin vain olla voi ja olen saanut ihmetteleviä katseita ja kommentteja että minun pitäisi olla rannalla ruskeampi.

Niin ja sitten on vielä tämäkin: https://youtu.be/vCJcLx-DHWk

1

229

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luin kerran juttua tuosta pakonomaisesta ruskettumisen tarpeesta.
      Sille on näköjään olemassa jo diagnoosikin.
      Tanoreksia on tuon " sairauden " kutsumanimi. Löytyy tietoa myös googlettamalla.

      Mun mielestä sen nyt ei pitäisi olla luokiteltavissa sairaudeksi vaikka aurinkoa tykkäisi ottaakin.
      Itse en ole ikinä tykännyt maata auringossa eikä minuun kunnolla aurinko tartukaan, eli en paljon rusketu vaikka kuinka ulkona liikkuisin aurinkoisella säällä.

      Siinä jutussa jota luin kerrottiin myös että on kuvitelmaa se ajatus kun luullaan että ihminen on paremman näköinen ruskettuneena.
      No kuka tykkää, kuka ei...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      228
      21025
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      99
      4239
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      83
      2988
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      53
      2214
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      198
      1868
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1642
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      137
      1595
    8. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1571
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      169
      1509
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1403
    Aihe