Aikoinaan ostin muikkuja kalastajalta. Söimme tyytyväisenä lapsen kanssa. Yht'äkkiä tenava tuumasi: Isi, onko nämä muikut kalan lapsia, koska ovat kovin pieniä. Nooh, mitäs siihen voi sanoa?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ovathan ne, kalojen lapsia ne muikut, itsekin kyllä pidän muikuista kalastajalta jos ostaa suoraan.
t. Kalan Lapsi Haikala, Sinihai jo sukuineenkin.
Nooh, sain sitten aikoinaan myös 5 Kg hauen. Se oli kuulemma kalan isoisä.
Mutta tytär ei syönyt muikkuja, koska olivat kalan lapsia. c",)
Kalojen vauvat ja isoisät, niin juuri, mitenkäs meillä mökillä: katsoin kiikareilla: hirvittävän kauan kestää jonkun kalan kanssa veneellä sitä kesyttäessä siiman päässä, oli aika voimakas, yllättävän pieni joku reipas 2kg hauki missä meni aikaa heillä väsyttää sitä.
Katsoin kiikareilla rannalta että: tekevät jotain omituista, oli aika voimakas sitten rannalla jooh katsoin, voimakas tuon kokoiseksi tuo kalle. Siimat sotkussa uistelun uistimesta jne. Isä sanoi että joo katkaisen kokonaan tuon siiman poikki tuosta uistimesta, kun kelassa on siimaa kuitenkin riittävästi, en viitsi selvittää sitä.
Jotain skeidaa, että ei ne enää välitä, ei niihin satu yhtään, ne tykkää ku niitä syödään, ne on sitä varten tehty, jumala loi ne ihnisen ruuaksi....Kasvattaminen on hauskaa puuhaa.
ihan raakaa muikku söitte ja syöt no ainakin on tuorretta jos juuri pyydetty ja veneestä ostaa suoraan niin ottaako verkoista kalat kun ei ehtinyt vielä kun jo tulitte ostoksille
Kalat pitävät siitä, tykkäävät kun heitä syödään, siinäpä hyvä sanonta.
Aika voimakkaita voivat kyllä olla tuollaiset hauet 5-9 kiloisetkin, niidenkin kanssa saa vähän yleensä taistella.
Eivät ole lusmuja kuin kuhat tai lohet.