Paino ei putoa mutta vaatteet väljenee

Anonyymi

Aloitin viime talvena pudotusprojektin, kymmenestä kilosta pitäisi päästä eroon. Treenaan salilla ja lenkkipolulla (tai siis lähinnä kävelypolulla) kunto-ohjaajan tekemillä ohjelmilla, ohjelma on jo vaihtunut muutaman kerran.

Paino on pudonnut vain pari kiloa mutta vaatteet (varsinkin housut) alkaa roikkumaan päällä. Siis mitvit? Pitääkö ostaa uusi vaaka?

15

1192

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Murheilu ei laihduta. Murheilu ei siis aiheuta läskikatoa, ei lainkaan, ei vaikka kuinka ankarasti äheltäisi/hikoilisi. Mutta lihakset kyllä surkastuvat jos ei samalla huolehdi murheilun takia suurentuneesta proteiinien tarpeesta.

      • Anonyymi

        Ankeuttaja.


      • Anonyymi

        Niin, siis juuri päin vastoin. Lihas kasvaa, kun sitä käyttää. Urheilu kuluttaa energiaa sitä harrastaessa, mutta myös sitä kautta, että aineenvaihdunta nopeutuu ja siksi, että lihas kuluttaa energiaa enemmän kuin rasvakudos. Ts. lihaksikas henkilö kuluttaa enemmän energiaa myös levossa, kuin vähemmän lihaksikas. Suomeksi sanottuna, mitä lihaksikkaampi on, sen enemmän saa syödä lihomatta.

        Lihaskudos on kuitenkin painavampaa kuin rasvakudos. Siksi urheilun poltettua rasvaa, mutta samalla kasvatettua lihasta, paino ei välttämättä muutu, mutta kehon muoto kyllä muuttuu, koska kaksi samanpainoista henkilöä voivat olla täysin eri luokissa kehonkoostumukseltaan. Toinen lihaksikas ilman ylimääräistä rasvakudosta, ja toinen suurempi kooltaan (ei painoltaan), koska pano on läskiä ja lihakset puuttuu. Samoin painoltaan normaalipainoinen henkilö voi olla kehonkoostumukseltaan rasvainen ja ylipainoinen taas lihaksikas ja siten terveempi kuin em. laiha läski.

        Laihduttaessa ilman liikuntaa paino lähtee ensisijaisesti lihasista juuri siksi, että lihas kuluttaa enemmän energiaa. Ts. kun keholle muodostuu energiavaje, se pyrkii pääsemään eroon lihaksista, joiden ylläpito syö paljon energiaa, myös levossa. Rasvakudoksen ylläpito ei kuluta energiaa samalla tasolla, siksi keho käyttää sitä energianlähteeksi vasta lihaksen jälkeen. Näin ei käy silloin, kun urheilee laihdutuksen aikana, sillä keho ei luovu luhaksesta, jota se aktiivisesti tarvitsee.


    • Anonyymi

      Näillä palstoilla useampikin kirjoittaja on todennut, että mittanauha kertoo enemmän kuin vaaka. Ehkä sinulle on tapahtunut niin, että pehmeä valkoinen lihas on muuttunut tiukaksi punaiseksi lihakseksi.

      • Näin epäilisin. Eräällä ketjuun kirjoitraneella eilisiin sekä punaisen että valkoisen lihaksen hävinneen.


      • Anonyymi

        "Näillä palstoilla useampikin kirjoittaja on todennut"

        Kirjoittajat eivät ole todenneet, helppoheikit ovat höpöttäneet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Näillä palstoilla useampikin kirjoittaja on todennut"

        Kirjoittajat eivät ole todenneet, helppoheikit ovat höpöttäneet.

        Siinä yksi höpöttävä helppoheikki. "gmailosoite plokissa"


    • Anonyymi

      "Pitääkö ostaa uusi vaaka?"

      Nyt kaikki kokeilemaan ja tulokset tänne. Ensin keittövaa'alla tehdään 1 kg:n punnus, esimerkiksi 1,5 litran vesipulloon vettä niin että kokonaisuus painaa 1000 g.

      Mittaus A: vaa'alle ilman punnusta.
      Mittaus B: vaa'alle punnuksen kanssa.

      Paljonko on tulos: B - A -1 ?

      Meillä on digitaalinen EKS 8873 ja yleisimin tulokseksi tulee /- 0.1 kg, erittäin harvoin 0.0 kg, ja samoin hyvin harvoin /- 0.2 kg. Erikoista on etenkin se, että kun sama henkilö mittaa omaa painoaan (ilman lisäpunnusta) vaikka kuinka monta kertaa peräkkäkin (nopeasti tempossa) niin vaaka näyttää järkähtämättä samaa lukemaa joka ikinen kerta.

      Kiusallinen "ominaisuus" etenkin laihduttajalle ja painonhallitisjalle. Olen yrittänyt löytää vaakaa jossa olisi edes hieman parempi näytöresoluutio sekä "viriili" tuloksen näyttö, henkilövaa'oissa taitaa kaikissa olla "jäätynyt" näyttö, eli siinä pitää seistä hetki kun se mittailee ja sitten se jäädyttää tuloksen, jäädyttäminen mahdollistaa tuollaisen kikkailun joka meidän vaa'assa on.

      • Ei painon mittaaminen ole niin helppoa kuin ihmiset kuvittelevat. Vaa'an pitää olla tasaisella ja kovalla pinnalla ja vaakatasossa. Mittaustarkkuus on noissa ehkä kilo vaikka ne muka näyttävät tarkemmin. Tuo on saatu aikaan kikkailemalla kuten olet huomannut.

        Toimiva vaaka maksanee ainakin useamman satasen.


      • Anonyymi
        hvp27 kirjoitti:

        Ei painon mittaaminen ole niin helppoa kuin ihmiset kuvittelevat. Vaa'an pitää olla tasaisella ja kovalla pinnalla ja vaakatasossa. Mittaustarkkuus on noissa ehkä kilo vaikka ne muka näyttävät tarkemmin. Tuo on saatu aikaan kikkailemalla kuten olet huomannut.

        Toimiva vaaka maksanee ainakin useamman satasen.

        "Mittaustarkkuus on noissa ehkä kilo vaikka ne muka näyttävät tarkemmin."

        Mittaustarkkuus eli resolutio kotikäyttöön myytävillä henkilövaa'oilla on varsin yleisesti 100 g. Niiden systemaattinen virhe on yleensä minimaalinen, se kalibroidaan varsin tarkasti. Se mikä aiheuttaa eniten mittausepävarmuutta on satunnainen virhe (sähkö "kohisee" ilmaisimessa eli venymäliuskassa), sen takia vaa'alla pitää seistä joitakin sekunteja jotta se ehtii ottamaan useita lukemia jotka se sitten keskiarvoistaa.

        Tietenkin, tarkat vaa'at ovat kalliita, esim Arlyn S500-L jonka maksimi kuormitus on 225 kg ja täyden näyttämän tarkuus ±2 g maksaa vaatimattomat $3799.

        Arvelen että tuon meidän vaa'an täyden näyttämän (150 kg) tarkuus on luokkaa ±200 g, ei lähelläkään kiloa saati ±kilo.


      • Anonyymi
        hvp27 kirjoitti:

        Ei painon mittaaminen ole niin helppoa kuin ihmiset kuvittelevat. Vaa'an pitää olla tasaisella ja kovalla pinnalla ja vaakatasossa. Mittaustarkkuus on noissa ehkä kilo vaikka ne muka näyttävät tarkemmin. Tuo on saatu aikaan kikkailemalla kuten olet huomannut.

        Toimiva vaaka maksanee ainakin useamman satasen.

        Mun parin kympin vaaka toimii kyllä ihan hyvin. Paino vaatteet päällä eri kuin ilman vaatteita, vaikka kesä-/sisävaatetuksella painoa n. 300g. Ei väitä saman painoiseksi vaatteet päällä kuin ilman niitä tai tee muitakaan omituisuuksia. Äidilläni täsmälleen samanlainen vaaka ja sillä tulos täsmälleen sama kuin omallani.

        Jos alusta on epätasainen ja vaaka pääsee heilumaan, mittaustulos voi heittää kilonkin. Millin tai parin epätasaisuus riittää. Kylppärissä ei kallistusten takia voi siksi punnita. Tai voi, jos jaksaa etsiä tasaista paikkaa, mutta itse en jaksa.


    • Anonyymi

      Olen korona-aikana jopa vähentänyt liikuntaani, mutta siitä tietoisena vähentänyt syömääni ruokamäärää. Paino ei ole pudonnut kuin n. 7 kg mutta housujen vyötä on saanut kiristää vähintään kaksi pykälää, jopa kolme. Vaatteet ovat löystyneet, onneksi, mutta vielähän tässä on matkaa ihannepainoon parisenkymmentä kiloa.

      • Samat on kokemukset. Vyötärön ympärys kaventunut 10 cm.


    • Anonyymi

      Lihas painaa enemmän kuin läski, siitä johtuu ettei paino välttämättä paljon putoa, ainakaan kuntoilun alkuvaiheessa.
      Silti läski hajoaa/katoaa ja siitä johtuu että vyötä saa kiristää entistä pienemmälle.

    • Anonyymi

      No siis kumpi sulle merkkaa, se, että näytät hyvältä ja hoikalta, mutta painat paljon vai se, että paino laskee mutta näytät edelleen lihavalta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      484
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe