Ameriikan kouluruoka/ suomalainen kouluruoka

Tällaista on ameriikan kouluruoka,ja kaikkihan tietävät seurauksen.Maailman lihavimmat ihmiset asuu ameriikaassa.
Tuollaisesta roskaruuasta tulee vain kova väsymys.

https://www.youtube.com/watch?v=LDfm-mYFARg

Jamier oliverkin on yrittänyt tähän puuttua englannissa,mutta lapset eivät halua syödä terveellistä ruokaa,paljon ennemmin syödään vain herkkuja
1165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Syöty ruoka vaikuttaa vireystilaan.Olen syönyt nyt noin kaksi viikkoa terveellisesti
olo on ollut erinomainen, parempi kuin hyvä.

Näin kävi
Se mitä tapahtui kun söin sitten 150g karkkia 600 ka ja 3 pientä tikkujäätelöä.300 kal
Tuli kova väsymys,aivan samanlainen olo kuin ison pitsan syönnin jälkeen,yleensä sain aina kovan päänsärynkin väsymyksen lisäksi.

50g karkkia ei ole vaikuttanut vireystilaani mitenkään huonontavasti,olo on ollut silloinkin hyvä.Huono väsynyt olo tulee vasta sitten kun hiilihydraatit nousee liian suureksi.

Äänestä
  • Jos alkaisit oikeasti syömään terveellisesti etkä pilaisi suolistosi bakteerikantaa ylettömällä sokerikuormalla, saattaisit voida ihan oikeasti hyvin.

    Suolistobakteerit valmistaa serotoniinia josta pieni osa käytetään aivojen hyvinvoinnin ja hyvän olon saavuttamiseksi.

    Lihavat ihmiset syövät sokeripitoisia tuotteita - suolistobakteerit muuttuvat huonolaatuisiksi - serotoniinin tuotanto laskee - tulee mielenterveysongelmia - syödään entistä enemmän sokeripitoisia tuotteia - paino nousee entisestään - serotoniinin taso lasee entisestään - on entistä pahempi olla - syödään lisää sokeripitoisia tuotteita - paino nousee entistä enemmän jne jne

    Tuosta oravanpyörästä on vaikea hypätä ulos, mutta jos sen tekee niin se palkitsee.

    Äänestä

Olen seurannut näitä vegaanejakin.Ensin kehuvat tätä vegaaniruokaa,siiten lopettavat vähin äänin.Se ei ollut sittenkään niin hyvä.vatsavaivat,hiukset lähtee yms muut oireet,monella on myös mielenterveysongelmia.
Nämä jotka pitävät näitä vegaaniblokejaan ovat aivan nuoria,niissä ei ole yhtään vanhaa ihmistä joka olisi elänyt vuosikausia vegaanisesti

https://www.youtube.com/watch?v=qkfdv-Ps1_o tässä yksi niistä monista

Hyviä eläinperäisen proteenin lähteitä on kananmunat ,kala yms .Lihaa vain vähän.

Äänestä
  • »Se ei ollut sittenkään niin hyvä.vatsavaivat,hiukset lähtee yms muut oireet,monella on myös mielenterveysongelmia.»

    Jos hiukset lähtevät vegaaniruoan takia, dieetti on huonosti koostettu. Proteiinia saa tarpeeksi, kun korvataan pois jätetyn lihan ja maidon proteiini isommilla annoksilla viljaa sekä syömällä palkokasveja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    »Se ei ollut sittenkään niin hyvä.vatsavaivat,hiukset lähtee yms muut oireet,monella on myös mielenterveysongelmia.»

    Jos hiukset lähtevät vegaaniruoan takia, dieetti on huonosti koostettu. Proteiinia saa tarpeeksi, kun korvataan pois jätetyn lihan ja maidon proteiini isommilla annoksilla viljaa sekä syömällä palkokasveja.

    En ole koskaan maistanutkaan mustapapuja.Nyt pitää kyllä kokeilla aivan mielenkiinnosta.Vain itse kokeilemalla tietää toimiiko se.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En ole koskaan maistanutkaan mustapapuja.Nyt pitää kyllä kokeilla aivan mielenkiinnosta.Vain itse kokeilemalla tietää toimiiko se.

    Suosi kotimaista härkäpapua, ja - kuten aina - noudata pakkauksessa mahdollisesti olevaa käyttöohjetta.

    Äänestä

No nythän juuri uutisoitiin kuinka Vantaalla kouluruoka ei riitä viimeisenä ruokailuvuoroon tuleville luokille. Juttua lukiessa selvisi että ruoka loppuu pizzapäivinä ja sitten tarjotaan vaikkapa lihapullia (kauheaa!). Joten kyllä suomalainenkin koululainen haluaa syödä herkkuja. Muulloin haukutaan kouluruokaa huonoksi ja syödään vaan näkkileipää, välitunnilla mennään ostamaan lähikaupasta limua ja pullaa.

Äänestä

Tuohan on tiedetty.
Mutta sitten tulevat noitten ruokailujen lisäksi muut kiduksiin heitetyt aineet, kuten limut, perunalastut, karkit, jätskit, energiajuomat jne...jne.

Väittäisin, etteivät suomalaiset nuoret jätä kalorien saantiaan pekkien kouluruokien varaan. Kyllä niitä snacksejä (perunalastut, limut, jätskit sun muut) täälläkin osataan syödä.

Äänestä

Entä Venäjän sukellusvenemiehistön ruoka?

Äänestä
  • Tai Brasilialaisten/Suomalaisten bussikuskien ruoka?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tällaista on ameriikan kouluruoka,ja kaikkihan tietävät seurauksen.Maailman lihavimmat ihmiset asuu ameriikaassa.
Tuollaisesta roskaruuasta tulee vain kova väsymys.

https://www.youtube.com/watch?v=LDfm-mYFARg

Jamier oliverkin on yrittänyt tähän puuttua englannissa,mutta lapset eivät halua syödä terveellistä ruokaa,paljon ennemmin syödään vain herkkuja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu