Vetyperoksidi 3%

Anonyymi

Eli onko kukaan laittanut 3 prossasta vetyperoksidia suun haavoihin? Entä purskutelleet hammaspesun jälkeen suuta kyseisellä aineella? Kun purkissa kerrotaan, että haavojen hoitoon, ja luin netistä, että suun voi purskuttaa vetyperoksidilla hammaspesun jälkeen, mutta onko edes suht turvallinen? Vai lähteekö hampaat?

6

1829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noinkin väkevä vetyperoksidiliuos on aika tymäkkää tavaraa. Minulla tuli haava jalkaan ja kun tulehdus ei oikein tahtonut parantua, puhdistin sitä apteekista ostetulla vetyperoksidilla. Olen joskus puhdistanut haavaa satunnaisesti ja tulehdus on parantunut hyvin. Nyt jouduin käyttämään sitä pidempään ennen kuin tulehdus parani, mutta samalla myös haavan ympäriltä kuoleentui tervettä kudosta pahasti siltä alueelta mihin vetyperoksidia pääsi väkisinkin. Paraneminen on kestänyt kohta 1,5 vuotta eikä kudokset ole vieläkään parantuneet täysin.

    • Anonyymi

      Kannattaa kokeilla Toothguide purutabletteja. Niissä on suun maitohappobakteereita jotka parantavat limakalvoja. Niistä on tehty tutkimuksia tulehdusten ja hiivojen ehkäisyn suhteen. Suuhygienistini suoistteli. Minulla parani myös ientulehdukset. Vetyperoksidi on liian vahvaa

    • Anonyymi

      Apteekin vetyperoksidissa on lisäaineita eikä sillä pidä suuta huuhtoa. Mutta esim. Amazonista voi tilata 12% vetyperoksidia, jolla saa sitkeän ientulehduksen paranemaan. Kun ikenet on ahkeran harjaamisen ja huuhtelun avulla saatu kuntoon, niin jatkossa vetyperoksidilla voi purskutella kerran viikossa. Jatkuva vetyperoksidin käyttö tuhoaa hyödylliset bakteerit ja altistaa suun sieni-infektiolle.

      Ite siis tein niin, että ennen nukkumaan menoa harjasin ensin hampaat ruokasoodan avulla, harjasin hammasvälit harjaimilla, huuhtelin suun ja lopuksi purskuttelin minuutin ajan 12% vetyperoksidilla. Oireet alkoivat helpottamaan jo parin hoitokerran jälkeen.

      • Anonyymi

        Tuollaiseen hoitoon on olemassa turvallisempia aineita. Oma hammaslääkärini on suositellut Corsodyl suuvettä, mutta sitäkään ei saa käyttää viikkoa pidempään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuollaiseen hoitoon on olemassa turvallisempia aineita. Oma hammaslääkärini on suositellut Corsodyl suuvettä, mutta sitäkään ei saa käyttää viikkoa pidempään.

        Ei auta apteekin suuvedet, jos plakkia on työtynyt ikenen alle. Hammasvälit pitää jynssätä kunnolla ja sitten purskutella vetyperoksidilla.

        Hammashygienisti oikein ihmetteli, miten suu ja hammaspinnat ovat niin puhtaat. Ja olen siis käyttänyt vetyperoksidia vain kerran viikossa.


    • Anonyymi

      Minä olen joutunut käyttämään tuota mietoa 3% vetyperoksidia, kun ei klooriheksidiini tai setyylipyridiinikloriidi tai mikään muukaan desinfioiva käy allergioiden takia. Suolavesiliuosta olen myös käyttänyt, mutta kunnon tulehdukseen sillä saa odottaa apua pidempään. Jopa vähän laimennettu vetyperoksidikin on auttanut oireiden alkaessa, kärsin siis immuunivajauksista, jotka oireilevat paljon suun
      tulehduksina ja haavaumina. Corsodyl ja Paroex aiheuttivat minulle pahan allergisen reaktion molemmat (anafylaktinen reaktio; verenpaineet romahtivat, näkökyky meni ja sitten pyörryin, monesti kävi sama, ennenkuin yksi lääkäri lopulta yhdisti oireet suuvesiin, joita hammaslääkäri oli minulle määrännyt).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      172
      5558
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      44
      2633
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2222
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1759
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1384
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      162
      1327
    7. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1301
    8. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      24
      1262
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1233
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      108
      988
    Aihe