Täydellinen liikkumattomuus aiheuttaa ENITEN erittäin nopeaa lihomista vaikka kalorit oli nyt vain n 2900 päivässä.Olin nyt kaksi viikkoa aivan täysin liikkumatta,istuin tietokoneella ja makasin sohvalla,en käynyt edes kävelemässä.
Lihomisen tulos 14 päivässä
Paino 6 kiloa
vyötärön ympärysmitta 5 cm
pihtimittauslukema 8 mm
Silloin kun kävin pyöräilemässä paino ja muut lukemat pysyi samassa kaloreilla 3200
(normaalisti jos jos liikkuu vähänkin pihtimittaus isontuu tuossa ajassa vain 2 mm)
Painoni on aikaisemmin pysynyt samassa samoilla kaloreilla silloinkin kun olen käynyt vain kävelemässä
Täydellinen liikkumattomuus aiheuttaa näköjään YHTÄ NOPEAA lihomista kuin liian isokalorinen syönti 3500-5000 kal päivässä
Lihomisen tulos 14 päivässä
Paino 6 kiloa
vyötärön ympärysmitta 5 cm
pihtimittauslukema 8 mm
Silloin kun kävin pyöräilemässä paino ja muut lukemat pysyi samassa kaloreilla 3200
(normaalisti jos jos liikkuu vähänkin pihtimittaus isontuu tuossa ajassa vain 2 mm)
Painoni on aikaisemmin pysynyt samassa samoilla kaloreilla silloinkin kun olen käynyt vain kävelemässä
Täydellinen liikkumattomuus aiheuttaa näköjään YHTÄ NOPEAA lihomista kuin liian isokalorinen syönti 3500-5000 kal päivässä
Vastaukset 9
Vanhimmat
ELKÄÄ USKOKO VALHEITA
Täälläkin joku huutaa jatkuvasti,että liikunta ei laihduta.
Kalorin kulutushan on silloin kun ei liiku yhtään sama kuin pelkkä peruskalorinkulutus eli 1600 kaloria päivässä,pieni kävelykin tai kävely seisominen nostaa sen jonnekkin 2000 kaloriin.
Kävely 200 kaloria tunnissa
pyöräily 300-400 kaloria tunnissa
Riippuu täysin siitä mitä syöt.
kaloriteoria ei toimi ihmisen kohdalla niinkuin monet luulee.
Liikunnalla om mitätön, jos mikään, merkitys painonhallinnassa.
Ylläolevat pelkkää perustietoa.
Liikunnaalla on ERITTÄIN SUURI lihomista estävä vaikutus
Liikunnan ja muun hyötyliikkumisen avulla kulutetut 1000 kaloria päivässä tekee kuukaudessa
1000x 30=30 000 kaloria ja yksi rasvakilo on 7000 kaloria eli jo se estää lihomista YLI 4 kiloa kuukaudessa
7000 kal x4=28000 kaloria
Tuo 2900 kcal on paljon liikaa jos ei liiku! Jos haluaa laihtua, eikä liiku runsaasti, kalorimäärä pitäisi olla lähempänä tuhatta, ainakin selvästi alle 1500 kcal.
Liikkuminen ei ole niin tehokas laihtumiskeino kuin suoranainen ruokamäärän vähentäminen. Laihtuminen on helppoa pienentämällä annoksia reilusti, ruoka-aineiden monipuolisuus säilyttäen.
Tässä on nyt todistettu vain SE että täydellinen liikkumattomuus lihottaa YHTÄ PALJON kuin isokalorinen syönti,eihän sitä täysin usko,jos ei itse kokeile.
Normaalilaihdutuksessa laihtuu kaloreilla 2300 ainakin 2-3 kiloa kuukaudessa,ehkä vähennän nyt kalorit väliaikaisesti n 1500 kaloriin päivä ja kova reeni päälle.
Nyt laihdutan proteenilla eli kananmunilla ja kalalla.
Päivän annos 5 kananmunaa.150g graavisuolattua lohta,2 perunaa muutama lihapulla,pala leipää,yksi hedelmä,tuorepuuro 100g,1-2 kuppia kahvia kaksi kertaa päivässä kakkua vain 18g kerta eikä 50g niinkuin ennen.
Jos pystyy olemaan 1500 kalorilla kohtuudella,niin olen sillä koko ajan.
1000 kaloria on laihduttamiseen EHDOTTOMASTI liian vähän,sillä laihtuu myös lihaksetkin.
Täytekakkua saa normaalisti syödä vähintään joka päivä 100g = 210 kal jos kuluttaa kalorit
Monellehan käy niin,kun ei punnita eikä mitata vyötärönympärysmittaa säännöllisesti,paino onkin noussutkin 20-60 kiloa.
Laihduttamisen aloitushan on monesti vaikeaa,kun ei saa syödä niitä herkkuja mitä on tottunut syömään.
täytekakku päivässä ja kuusi tuntia pyöräilyä kuulostaa tasapainoiselle toiminnalle
jatkakaa samaan malliin