Narsismista

https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000006616811.html

Tuohan on tuttua huttua:
" Narsisti tekee hyvän ensivaikutelman. Hän on usein sosiaalisesti sujuva ja näennäisen helposti lähestyttävä. Moni asiakkaani sanoo, että se oli parempi kuin uskoikaan."

Mutta tuota ei useinkaan kerrota:

"Psykoterapiassani on henkilöitä, jotka kokevat olevansa narsisteja. He ovat tavallaan kuin pikkulapsia persoonallisuuden kehityksen kannalta, ja heillä kova tarve tulla hyväksytyksi muiden silmissä. Aika alusta pitää silloin rakentaa realistista käsitystä itsestä."


Eli tuohan juuri on se mikä on aika helposti havaittavaa täällä palstallakin. Narsistiset ihmiset usein on tuollaisia joilla on kova into tulla hyväksytyksi varsinkin vastakkaisen sukupuolen silmissä ja esittävät sitten sellaisia kommentteja että näyttäytyvät mukavina ja kivoina äkkiseltään. Siksi ne varmaan niin helposti kykenee jallittamaan kun taas ei-narsistiset ovat niitä "ikäviä ihmisiä" jotka ei mielistele vaan saattavat olla myös eri mieltä asioista.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

"– Hän ei ollut koskaan väärässä, kaikki oli aina minun syytäni. Mies päätti mihin mennään ja mitä syödään. Hän pyrki estämään minua tapaamasta kavereitani ja pian en heitä enää nähnytkään. Uskoin kuitenkin, että kaikki muuttuisi hyväksi kun muuttaisimme yhteen, Tanja kertoo jutussamme."

Niinpä niin haloo. ". Uskoin kuitenkin, että kaikki muuttuisi hyväksi kun muuttaisimme yhteen, Tanja kertoo jutussamme."

Useinhan parisuhteessa on kaksi eritavalla narsistia. Julkinarsisti ja piilonarsisti. Edellinen kuvaus piilonarsistista. Tervepäinen ihminen ei anna toisen määräillä ja osoittaa tarvittaessa rajansa.

Äänestä
  • Aloittaja

    Joo ja kiltit ihmiset, jotka usein noiden uhriksi ajautuu varmaan sitten jotenkin mielessään kehittävät muka loogiseksi tuollaisen "Uskoin kuitenkin, että kaikki muuttuisi hyväksi kun muuttaisimme yhteen" -ajatuksen, vaikka se sotii kaikkea järkevää johtopäätöstä vastaan.

    Äänestä

Pönttistä tarkoitat?

Äänestä

Yleensä nainen valehtelee tahallisesti oikeudenkäynneissä yrittää esittää uhria jotenkin.... jotain kun laitoin kokonaan parvekkeen oven kiinni, kuulin että jotain on armeijan ihmisiä tulossa, kun toimivalta ei normipoliiseilla riittänyt....

Raapinut kiiniottotilanteessa, noniin.... poliiseja... hyvä tuli armeijan SP:t sitten paikalle hoitamaan tilannetta erään naisen kanssa.

Äänestä

Joo, sinun kanssasi eri mieltä olevat ihmiset ovat niitä tervepäisiä ihmisiä.

Äänestä

Siihenhän pariutuminen perustuu ainakin nykyään että mies lirkuttelee naiselle niin imelät ylistykset kuin vain osaa ja nainen päättää oliko ne riittävän lipeviä ja siirappisia.

Jos taas mies on realisti ja tapaa ihan mukavan naisen ja kertoo pitävänsä tätä mukavana niin se ei riitä mihinkään. Vain mukava? Mitä järkeä sellaisessa olisi kun narsistisiakin suhteita olisi tarjolla!

Äänestä
  • Parempi tuo lirkuttelukin, kuin lähteä suhteeseen sellaisen kanssa, joka on vain "mukava". Kysehän on silloin vain hyväksikäyttävästä tyytymissuhteesta, jossa roikutaan kunnes löytyy se, joka oikeasti kolahtaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Parempi tuo lirkuttelukin, kuin lähteä suhteeseen sellaisen kanssa, joka on vain "mukava". Kysehän on silloin vain hyväksikäyttävästä tyytymissuhteesta, jossa roikutaan kunnes löytyy se, joka oikeasti kolahtaa.

    Taitaa kolahtaa ihan ilman lainausmerkkejäkin jokin päähän kun kunnon lipevä narsistimies löytyy.

    Äänestä

Komeat top 10 miehet on narsisteja ja siksi naiset niitten kanssa seurustelee. Osaa ne puhua naisten pöksyt märäksi ja sitten onkin jo myöhäistä ja henkinen väkivalta alkaa ja nainen ei osaa erota.

Äänestä

Harmis on ikävä persoona, sen halusi tuoda esiin.
Uskon että on sellainen aina, kumpi parempi..

Äänestä

Miksi sä jauhat aina narsismista?

Äänestä

Sissi sekin on narSissi, kukka.

Kammotusveitsi. leikkasin eilispäivänä omenaa, itse tehty erittäin terävä pieni haponkestävästä valmistettu hedelmäveitsi-tyyppinen, oli voimakas kuori omenassa, säikähdin itse että: lipsahti vähän hyvä kun en itseäni viiltänyt.

Suupaloja on kiva leikellä omenasta pikkupaloja tuollaisella veitsellä suuhun... tuollainen on hyvä veitsi pieni, ei mitään ruostumatonta rosteri-terästä kaikki pitää olla haponkestävää terästä terät, noh, niin, onneksi en viiltänyt vahingossa itseäni.

Josta tuli mieleen että voisin tehdä toisille joululahjoiksi tuollaisia jämeriä pikkuveitsiä, näppäriä ja teräviä, pitäisi tarkistaa tuon 2mm haponkestävän teräksen tilanne paljonko on itsellä sitä vielä varastossa.

Äänestä

Ne oikeat narsistit on ikäviä ihmisiä, tekee läheisten elämästä hankalaa oikuillaan. Mutta terveesti on hyvä narskuttaakin.

Terkuin psykopaatti erään testin mukaan.

Äänestä

Tuolla parisuhdepalstalla nainen juuri valittaa, kun mies ei enää kehu hänen ulkonäköään.

Näinhän se menee, että naiset ovan niin persoja kehuille ja huomiohakuisia että se ilmenee monin tavoin.

Pahimmillaan se ilmenee juuri näin, että kun kohdalle ilmestyy mies joka on niin innokas ja lipeväkielinen, ei tajuta, että se on epätervettä.

Äänestä

Tämä minusta kertoo paljon...

”Tanja huomasi liian myöhään, että uusi ja ihana mies olikin narsisti.

– Hän ei ollut koskaan väärässä, kaikki oli aina minun syytäni. Mies päätti mihin mennään ja mitä syödään. Hän pyrki estämään minua tapaamasta kavereitani ja pian en heitä enää nähnytkään. Uskoin kuitenkin, että kaikki muuttuisi hyväksi kun muuttaisimme yhteen.”

Tuohan kuullostaa tutulta. 😀 Jotkut täällä palstalla on ains oikeasssa ja määrittelee tarkkaan, millainen ihmisen pitäisi olla. 😬

”– Narsisti pyrkii peilaamaan itseään kumppaniinsa, siihen, millaisena hän ajattelee kumppanin näkevän hänet. Hän pelkää tulevansa nähdyksi heikkona ja virheen tehneenä, Häkkänen-Nyholm sanoo.

Haavoittuvuuden pelko voi näkyä ulospäin muun muassa kumppanin kontrollointia ja pyrkimyksenä vaikuttaa kumppanin muihin ihmissuhteisiin. Narsisti saattaa myös udella tietoa kumppanin aikaisemmista suhteista ja pyrkii mustamaalaamaan heitä.”

Jotenkin muistan, että tulevan kumppanin ”käyttöaste” kiinnosti joitain paljon? 😬

Joo, no nämä narsisti-syyttelyt on helppo vetää mistä vaan. Jotkut automaattisesti mairittelee ja paapoo toista alussa, että saa kiinnostuksen pidemmälle, eikä se ole kuitenkaan sitä ihmistä itseään. Alkuhuumaa, mikä on tavallista, johtunee jostain hormooneista. Mutta aina sitä todelliset karvat ihmisestä paljastuu...

Ei pijä hättäillä. 😁

Äänestä

Milloinka sinulle alkaa työnteko maittamaan ?

Olet samanlainen palstaloinen kuin tämä Viinamies. Sitten kun me peruSSuomalaiset pääsemme demokraattisesti valtaan Suomessa niin tuollaiset lähetetään 3 €:n päiväpalkalla rakentamaan joko moottoriteitä tai lentokenttiä.

Urho Kekkonen olisi hätätilahallituksen persuhallituksen määräämänä lähettänyt sinut marjanpoimintaan kun kerran on työhaluisista työttömistä kova pula. Vai eikö persulle maita työnteko kun pitää persujen maksamalla päivärahoilla ympärivuorokautisesti palstalla kirjoitella.

Persut töihin ja sassiin niin saadaan Suomi takaisin, kuten Jussi lupasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harmaaritari kirjoitti:

https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000006616811.html

Tuohan on tuttua huttua:
" Narsisti tekee hyvän ensivaikutelman. Hän on usein sosiaalisesti sujuva ja näennäisen helposti lähestyttävä. Moni asiakkaani sanoo, että se oli parempi kuin uskoikaan."

Mutta tuota ei useinkaan kerrota:

"Psykoterapiassani on henkilöitä, jotka kokevat olevansa narsisteja. He ovat tavallaan kuin pikkulapsia persoonallisuuden kehityksen kannalta, ja heillä kova tarve tulla hyväksytyksi muiden silmissä. Aika alusta pitää silloin rakentaa realistista käsitystä itsestä."


Eli tuohan juuri on se mikä on aika helposti havaittavaa täällä palstallakin. Narsistiset ihmiset usein on tuollaisia joilla on kova into tulla hyväksytyksi varsinkin vastakkaisen sukupuolen silmissä ja esittävät sitten sellaisia kommentteja että näyttäytyvät mukavina ja kivoina äkkiseltään. Siksi ne varmaan niin helposti kykenee jallittamaan kun taas ei-narsistiset ovat niitä "ikäviä ihmisiä" jotka ei mielistele vaan saattavat olla myös eri mieltä asioista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu