Tieto poissaolon pituudesta

Anonyymi

Hei, saako esimies kertoa työpaikalla jonkun työntekijän poissaolon pituuden, poissaolon syytähän nyt ei ainakaan saa kertoa, kyse sairauslomasta. Ilmeisesti pituuttakaan ei saa, mutta tällaisen pätkän löysin googlettamalla. Onko kellään tietoa, mitä tarkoittaa tuo henkilötietolain tarpeellisuusvaatimus?

"Työnantajalla, esimiehellä, ei ole oikeutta kertoa tai muutoin ilmaista työntekijää koskevaa sairauspoissaolotietoa tai edes sairaslomalta paluupäivää muille yrityksen työntekijöille. Joissakin tapauksissa, mikäli voidaan osoittaa että tieto henkilön sairauspoissaolosta täyttää henkilötietolain tarpeellisuusvaatimuksen, voidaan katsoa että esimiehellä on oikeus antaa tieto sairauspoissaolosta esimerkiksi henkilön lähimmille työkavereille. "

4

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täsmennys yllä olevaan: eli saako kertoa työtovereille/muille alaisilleen poissaolon keston? Palkanlaskija, hr , ne jotka käsittelevät sairauspoissaoloja ovat asia erikseen.

    • Anonyymi

      Se riippuu kai työstä ja minkälaisesta poissaolosta kyse, koska joissain hommissa on aika tärkeä tietää jos joku on poissa porukasta niin jonkun on muista paikattava. Etenkin jos työpaikalla on eri työpisteitä. Kertomatta jättäminen saattaa pysäyttää tuotannon tai auttaa jopa vaaraa kun kukaan ei tiedä, että joku on poissa.
      Tietty sellaisissa tilanteissa jos itse tietää etukäteen olevansa poissa, niin on se hyvä nyt mainita työkavereille. Tai jos pitää tiimissä tehdä töitä niin näkisin sen ihan kohteliaana kertoa, että nyt on näin.

      Yllättävän monissa tilanteissa se tuottaa harmia ja päänvaivaa työntekijöille, jos he ei tiedä yhden tekijän poissaoloa. Tosi usein ei esimies itse tuuraa tai siirrä siihen ketään lisäksi paikalle. Tietty työntekijän terveystietoja yms. tietoja ei saa esimies kertoa. Poissaolon syy on aina salainen.

      • Anonyymi

        Paitsi jo poissaolon syy on jokin asia mikä taas vaarantaa muita fyysisesti/henkisesti. Silloin luulisi, että esimies saa kertoa tai työterveydenhuolto. Esim jos työntekijällä oli korona tartunta ja muiden pitää mennä sen takia testeihin yms. Tai jos työkaveri on kuollut.


      • Anonyymi

        asian voi aina kiertää. Ei tarvitsekaan kertoa ihmisestä nimeltä vaan tehtävästä/työnkuvasta josta puuttuu resurssi jollakin ajanjaksolla. Tuohon työnkuvaan tarvitaan tekijä/resurssi tietylle ajanjaksolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7593
    2. 107
      5708
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5087
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4476
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3180
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      54
      2889
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      53
      2792
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2407
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2404
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2006
    Aihe