Tieto poissaolon pituudesta

Anonyymi

Hei, saako esimies kertoa työpaikalla jonkun työntekijän poissaolon pituuden, poissaolon syytähän nyt ei ainakaan saa kertoa, kyse sairauslomasta. Ilmeisesti pituuttakaan ei saa, mutta tällaisen pätkän löysin googlettamalla. Onko kellään tietoa, mitä tarkoittaa tuo henkilötietolain tarpeellisuusvaatimus?

"Työnantajalla, esimiehellä, ei ole oikeutta kertoa tai muutoin ilmaista työntekijää koskevaa sairauspoissaolotietoa tai edes sairaslomalta paluupäivää muille yrityksen työntekijöille. Joissakin tapauksissa, mikäli voidaan osoittaa että tieto henkilön sairauspoissaolosta täyttää henkilötietolain tarpeellisuusvaatimuksen, voidaan katsoa että esimiehellä on oikeus antaa tieto sairauspoissaolosta esimerkiksi henkilön lähimmille työkavereille. "

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täsmennys yllä olevaan: eli saako kertoa työtovereille/muille alaisilleen poissaolon keston? Palkanlaskija, hr , ne jotka käsittelevät sairauspoissaoloja ovat asia erikseen.

    • Anonyymi

      Se riippuu kai työstä ja minkälaisesta poissaolosta kyse, koska joissain hommissa on aika tärkeä tietää jos joku on poissa porukasta niin jonkun on muista paikattava. Etenkin jos työpaikalla on eri työpisteitä. Kertomatta jättäminen saattaa pysäyttää tuotannon tai auttaa jopa vaaraa kun kukaan ei tiedä, että joku on poissa.
      Tietty sellaisissa tilanteissa jos itse tietää etukäteen olevansa poissa, niin on se hyvä nyt mainita työkavereille. Tai jos pitää tiimissä tehdä töitä niin näkisin sen ihan kohteliaana kertoa, että nyt on näin.

      Yllättävän monissa tilanteissa se tuottaa harmia ja päänvaivaa työntekijöille, jos he ei tiedä yhden tekijän poissaoloa. Tosi usein ei esimies itse tuuraa tai siirrä siihen ketään lisäksi paikalle. Tietty työntekijän terveystietoja yms. tietoja ei saa esimies kertoa. Poissaolon syy on aina salainen.

      • Anonyymi

        Paitsi jo poissaolon syy on jokin asia mikä taas vaarantaa muita fyysisesti/henkisesti. Silloin luulisi, että esimies saa kertoa tai työterveydenhuolto. Esim jos työntekijällä oli korona tartunta ja muiden pitää mennä sen takia testeihin yms. Tai jos työkaveri on kuollut.


      • Anonyymi

        asian voi aina kiertää. Ei tarvitsekaan kertoa ihmisestä nimeltä vaan tehtävästä/työnkuvasta josta puuttuu resurssi jollakin ajanjaksolla. Tuohon työnkuvaan tarvitaan tekijä/resurssi tietylle ajanjaksolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      72
      7597
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      84
      5684
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      40
      3825
    4. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      23
      3136
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2945
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      96
      2785
    7. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      42
      2770
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      2131
    9. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      84
      1900
    10. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1856
    Aihe