Elikkäs ihan vain mielenkiinnosta kyselen paremmin tietäviltä. Ovatko Syksy ja Päivi räsänen sukua keskenään ja jos niin mitä?
Onko Syksy Räsänen päivin veli?
Anonyymi
141294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Syksy-nimen itselleen ottanut on ainakin evoluutioharhan innokas kannattaja.
Syksy Räsänen on ateismin evakelista Kari Enqvistin lailla, jos ateisteilla evankelistoja olisi, nuorempi painos ateisti Ilkka Niiniluodosta. Luulee tosiaan fysiikan ja matematiikan tieteenkäsityksen avulla selitettävän biokemian ja kemian prosesseja.
Syksy Räsänen ja mainittu Kari Enqvist ovat tervejärkisiä tiedemiehiä. Uskonhörhöjä ärsyttää heidän logiikkansa, jolla kertovat vain sen, mikä on olemassa, totta ja todistettavissa.
Usko ja luulo ovat tiedon ja totuuden vihollisia.
Edelleen fysiikan ja filosofian menetelmät erovat biokemian ja kemian menetelmistä.
Arvasinkin, että opetettu ateisti rientää kiihkeästi paikalle vääntämään asiaa toiseksi.
Evoluutio nyt vain on järjetön ajatusrakennelma , jota ei reaalitodellisuudessa saa "toimimaan"! Niin se vaan menee. Evoluutio on uskomusjärjestelmä, eikä siinä mitään pahaa, mutta ei väännetä mustaa valkoiseksi sentään!
Jokaisen luulisi näkevän, miten hienoa suunnittelua luomakunta edustaa; sokeat luonnonvoimat sattumineen/valintoineen eivät mitään luo - koko ajatus on absurdi.
Räsäsen ja Enqvistin omat maailmankatsomukselliset näkemykset merkitsevät Luojan ja suunnittelijan torjumista, koska se ei heille sovi.
Näidenkin synkkien ateistien kannaotoissa näkyy selvä asenteellinen vihamielisyys kristinuskoa ja luomista kohtaan.
Voi ollakkin mutta en tiedä onko ne namisissa keskenään mapaloradio
https://fi.wikipedia.org/wiki/Päivi_Räsänen
Päivi Räsänen on omaasukuaan Kuvaja. Mitäs Syksy on omaa sukuaan?
Talvinen.
Onko Päivin ja Niilon lapsista jokin vähemmistöön kuuluva tai muuten outoja, kuten äitinsä.
Kuka on käynyt Päivi Räsäsen vastaanotolla, varmaan kylmä lääkäri.
Varmaan ei ole antanut kenenkäään tehdä aborttteja.
Päivin lapset on hoitanut Niilo pienestä pitäen ei Päivi itse ole osallistunut lasten hoitoon tai kasvatukseen.
Päivi Räsänen on suomen oudoin politiikko persujen jälkeen. Kuka äänestää häntä kansanedustajaksi kun on noin piemä ,kuten äänestäjänsä jotain körttiläislahkoa.
Tottahan Päiviä äänestetään, onhan hän ymmärrykseltään Suomen valistuneimpia poliitikkoja.
Äiti Mengele on juuri sopiva ilmaus hänen mentaliteetistaan.
Kirkon pahin vihollinen hän on.
Syksy Räsänen on antisemitisti, eikä ole Päivin veli. Tunnettu lähinnä muutamista juutalaisvastaisista populaarijulkaisuistaan. Jollain tavalla pitää hakea halpaa julkisuutta, kun ei tieteen tekemisellä pärjää
Räsäsen savolaisheimossa kaikki ovat sukua ja moneen kertana kautta historian!
Päivi Räsänen ( ja mies) hyväksyy sukurutsan tapaisen ja siten myös homoseksuaalisuuden vivahteet heimossaan!