Tervehdys kaikille! En löytänyt täältä sivustolta varsinaista paikkaa veroille joten ajattelin kysyä täältä viisaammilta, että mitä tarkoittaa verovapaa korvaus ja ilmoitetaanko ne palkkana verokortissa? Esimerkiksi jos saan tonnin palkkaa kuussa eli esim 900e varsinaista tuntipalkkaa ja 100 e matka ja ateria korvauksia joka on yhteensä 1000 euroa, niin laskenko verokortin tulorajan ja veroprosentin 900e vai 1000e mukaan? Ymmärtäisin verovapaan korvauksen juurikin niin että silloin käyttäisin tuota 900e kuukaudessa.Yritin jo lukea verottajan sivustoa mutta en mielestäni löytänyt sieltä vastausta tai sitten en vain ymmärrä sitä monimutkaista tekstiä mikä varmasti on verottajan tarkoituskin.
Kiitoksia kaikille vastaajille tiedosta!
Kysymys palkasta/ veroista
Anonyymi
2
92
Vastaukset
- Anonyymi
Ne ovat nimenomaan verovapaita korvauksia, eli ei lasketa mukaan verokortin tulorajaan.
- Anonyymi
Kyllä kaikkien kannattaisi perustaa oma Osakeyhtiö ja yritykset voisi palkata näitä Osakeyhtiöitä palkkalistoilleen, maksavat samaa palkkaa kuten ennenkin.
Sitten Osakeyhtiöiden omistajat (eli ne työntekijät) maksavat itselleen _VEROVAPAITA_ osinkoja, kasvattaen käteen jäävää osuutta, win-win?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135273
- 675064
- 914134
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753620Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603218- 432801
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️541939- 401800
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381663