mitä nainen saisi iltapalaksi

Anonyymi

niin mitä nainen saisi iltapalaksi jos nyt tulisi luoksesi

8

<50

Äänestä

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanafileen ja voileivän.

      • Anonyymi

        minulta pyttipannua


      • Anonyymi

        Ootko vieny minun fileen 🤔


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ootko vieny minun fileen 🤔

        Käy vilkasee jääkaapista, jäi sinne vielä pari :)


      • Anonyymi
        Harmaaritari kirjoitti:

        Käy vilkasee jääkaapista, jäi sinne vielä pari :)

        Hymh, oli samaa tänään :)


    • Anonyymi

      Minulta tuskin kysyttiin, mutt aivan samaa kuin itsekin söin iltapalaksi tänään. Paistettua ahvenfilettä, keitettyä mustajuurta ja ruusukaalia, tomaattia, kuorittua avomaan kurkkua ja kaurapuuron lopusta tehtyjä sämpyliä voita.

      Mustajuurta siks ett nostin ne maasta, suurimman osan ja loput jätän maahan talveksi. Saan mustajuurta heti keväällä kun maa sulaa roudasta, ennen parsaakin jo!
      Mulla katkesi muutama mustajuuri, joten ne oli käytettävä heti ja mukaan kattilaan sopi hyvin muutama ruusukaalikin samalla. Eikä maut pahemmin riitele keskenään.

      Mulla oli myös muutama appuran file otettuna sulaamaan Onnille iltapalaa ja mulle huomiseksi lounaaksi. Onni sai suurimman hieman riekalaisen kalan, pienennettynä, loput mä paistoin voissa ja söin niitä, keittämieni lisukkeiden kera.
      Kaksi filettä meni vielä jääkaappiin yöksi, kissan ruokaa huomenna.
      Otin paloitellun kaniinin sulamaan jääkaappiin, kulhoon. Huomenna mä syön kanipaistia; porkkanan palsternakan, ruusukaalin ja perunan kera.

      Vielä olis puhdistettava ämpärillinen suppilovahveroita ja joukossa kanttarellejä, joista leikkasin jalasta tarkaan pois sen multaisen osan. Ettei tarvitse ruveta pesemään koko ämpärillistä sieniä mullasta. Mä en kyllä niitä enää tänään pannulle pane ja valmista pakastettavaksi. Ehtii sen huomennakin tehdä.

      Kello kolmesta - kuuteen suunnilleen kohnasin metsässä etsien sieniä, a löytyihän niitä ihan kiitettävästi, kun tiesin mistä suunnilleen hakea. Jätin nytkin sammalten joukkoon pienimmät kanttarellit vielä kasvamaan, vajaaksi viikoksi. Ne kanttarellit eivät näy, jos ei tiedä mistä etsiä. Mutt viikon päästä joku toinenkin saattaa ne jo nähdä, pilkistelevän sammalikosta keltaisina.

      Mä menen puhdistamaan sieni saalistani ja sitt nukkumaan... Hyvää yötä, kaikille!
      trollikka

    • Anonyymi

      Itse en iltapalaa nauti. Syön vikan kerran yleensä kl. 18 mennessä. Monivilja sämpylää olisi tarjolla, johon laittaa maksamakkaraa tai kaurapuuroa, johon laittaa mustikoita pakkasesta ja metsämarjakeittoa, itse laittaisin vielä raejuustoakin siihen, mut ehkä toisilla se vaatii ensin totuttelemista? Kaurapuurosta sanotaan, että olisi terveellinen vaihtoehto myös iltapalana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1493
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      712
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      201
      649
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      437
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      435
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      411
    18. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    19. 19
      394
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      393
    Aihe