Ihan muutenkin vaikka normaalioloissakin.
Irtisanoutua töistä ja kaikesta muustakin.
Köyhinhän ei ole se joka rahansa tuhlaa vaan se joka muutenkin tuhlaukseen menevää rahaa tienatakseen tuhlaa vieläpä aikansakin joka voisi olla vapaata.
Irtisanoutua töistä ja kaikesta muustakin.
Köyhinhän ei ole se joka rahansa tuhlaa vaan se joka muutenkin tuhlaukseen menevää rahaa tienatakseen tuhlaa vieläpä aikansakin joka voisi olla vapaata.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ilman mitään rahaa on vaikea ostaa syötävää...
Sipilän vika kun liioitellun tehokkaasti vähensi köyhyyttä:
Alin tulokymmenys nosti tulojaan toiseksi eniten.
Kaksi seuraavaa kymmenystä noin pulet vähemmän.
Kolme takuueläkekorotusta ja kunnallisveroalennus. Yleverovapautus laajeni.
Mitkä ne kolme oli? Mä sain vain kaksi, sekä yhden tiputuksen ja jäädytyksen. Paljonko euroina nousi alimman desiilin tulot verrattuna ylimmän nousuun? Prosentit eivät nääs paljoa nälkää vie, varsinkaan nuo jotka saatiin aikaan veronkevennyksillä, sillä toimeentulotuesta ei makseta veroa. :)
2,3+%+alimman+desiilin+tulojen+nousuna+on+hyvä+olemattoman+inflaation+aikana.+
Kunnallisverokevennys+tosiaan+voi+tehdä+sen,+että+veroa+ei+mene+ja+toisaalta+sen+että+paikallissatraappien+äyrinnosto+kompensoi+tulojennousun+
0...10+000e+vuosituloluokassa+ei+Ilta-Sanomien+käyrienkään+mukaan+veronkevennyksillä+voinut+olla+vaikutusta,+ei+ollut+mitä+voisi+keventää
Kaikkein kurjinta tilanne ihmisillä jotka joutuvat "kyttäämään" koko ajan tuleeko mahollisesti ilmotus, että huomenna olis kolmen tunnin keikka tms., 0-sopimus. Siinä on elämä menetetty täysin markkinavoimille 24/7. Kyllä täytyy saada aikaan joku systeemi jossa on olemassa myös IHMINEN kaikkine tarpeineen eikä vain PELKKÄ RAHA, qwarttaalit ja tulokset(osingot). Täysin sairasta.
Suosittelemme sipi-yhteiskunnasta irtisanoutumista
Kyllä, ja pikkurahalla voi viimeisimmäksi tempauksekseen noutaa kaupasta pikkuauton.