Aikamoinen vekkuli tuo Schubert, musiikin ensimmäinen suuri romantiikko ja historian ensimmäinen feministi. Kuvissa esiintyy yleensä pianon ääressä ympärillään lukuisia komeita miehiä. Ja mitäs luulet, minkähän varten luulet että Schubertiadeja pidettiin, musiikkiako varten? Talo täynnä, helvetisti väkeä niinä aikoina täysin tuntemattoman ja köyhän säveltäjän takia? Orgioita ne olivat! Vanhemmat poissa kotoa, kaikki Schubertin kontille naimaan; isäntä hoitaa musiikin! Olihan siellä naisiakin (jos nyt arvelluttaviin kuviin on uskomista), mutta ne seisovat aina taka-alalla ja soittotuokion loputtua naiset painuvat himaan.
Ainakin päiväkirjojen ja kirjeiden perusteella on opittu että nuori Franz-poika liikkui usein homopiireissä, vaikka hän onnistui kuitenkin säilyttämään oman arvokkuutensa historian kirjoissa. Joutuivatpahan jotkut hänen läheisimmistä ystävistään vankilaan moraalirikosten takia. Shh, älä kerro äidille.... Miksi luulet että hän asui vanhempiensa luona 31-vuotiaaksi luoden feminiinistä musiikkiaan? Olisi asunut kauempaakin, mutta mätäneminen pisti kotiväen vähitellen koville.
Ainakin päiväkirjojen ja kirjeiden perusteella on opittu että nuori Franz-poika liikkui usein homopiireissä, vaikka hän onnistui kuitenkin säilyttämään oman arvokkuutensa historian kirjoissa. Joutuivatpahan jotkut hänen läheisimmistä ystävistään vankilaan moraalirikosten takia. Shh, älä kerro äidille.... Miksi luulet että hän asui vanhempiensa luona 31-vuotiaaksi luoden feminiinistä musiikkiaan? Olisi asunut kauempaakin, mutta mätäneminen pisti kotiväen vähitellen koville.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Juuri niin, on kohtalon ivaa, että ylen johtoon valitaan pääjohtaja, joka tykkää komeista autoista, suuresta palkasta ja Suomipopista, muttei välitä klassisesta. Ja kuitenkin ylessä soitetaan pirusti juuri taidemusiikkia.
Ja nämä herrat jotka sävelsivät tätä kaunista, kuolematonta musiikkia tuhansiksi vuosiksi, kuolivat lähestulkoon nälkään? Onko tämä demokratian syvin olemus, että jollain menee aineellisesti pirun lujaa ja jollain päin helvettiä?
Mites olis työnjako? Pannaan potti puoliksi. Minä kuuntelen ne klassiset ja joku muu poppia. Tai sitten; valitkaa minut, niin saatte Karjalan takaisin, Toisin sanoen; Valitkaa minut pääjohtajaksi, niin minä soitan radiossa vain poppia ja kuuntelen himassa Schubertia, kuten tein tänäänkin; vain muutaman kappaleen; ensin lähes pyroplastisen vulgaanisen 14-vuotiaan Spiegelritteralkusoiton D 11, jollaista orgastista räminää Schubert harvemmin kynästään suolsi. joku voi nähdä sen myös banaaliutena. kuten Berliozin kohdalla usein käy. Sitten heti perään hillitön Paholaisen huvilinna-alkusoitto niinikään periodisoittimin upeasti tulkittuna.
Ja myöhemmin samana iltapäivänä kuuntelin lumoutuneena Adagio e Rondo concertantea D 487 pianolle ja jousille Mozart-tyyliin, mutta sittenkin jo personallisen näkemyksen läpivalaisemana. I kertaa soitin teoksen kajareilla, vaikka levy on ollut minulla 15 vuotta. Ja kannatti soittaakin. Vuorossa oli hienosta jousitriosta D 581 II-versiosta 2 viimeistä osaa ja lopuksi messu numero 3, D 324, jota olen turhaan pantannut, tiivistä ja usein myös inspiroitunutta kamaa ja olin ihme kyllä miltei kuin sadun paratiisissa, upea äänitys. Glorian alku vähän sovinnaisempi Mozartin Titus-alkusoitto muistumineen jousissa ja Haydnin messusta. En siis löytänyt heikkoa lenkkiä tänäänkään, Tiedän yhden keisarillisen kuoron D 848? tai jotain, jossa Schubert näyttäytyy taas Haydnin kaapussa lukuunottamatta dynamiikan epäekonomisuuksia ja rumpupatteriston tykkitulta hienostuneeseen sävyyn. Oli hauska päivä.