Ei normisuhdetta

Anonyymi

Olen ruvennut miettimään, että itselleni olisi paras suhde, jossa pidettäisiin vain hauskaa, ym. aikuisten juttuja. Kumpikin pitää oman elämänsä, eikä siihen tarvitse puuttua. Kuulostaa varmasti kylmältä.

En tarkoita, etteikö toista voisi tukea kun on raskasta, mutta toisen luokse ei vietäisi edes hammasharjaa.

Onko ketään, jotka elävät näin? Mitä jäätte kaipaamaan? Mikä tämmöisessä parisuhteessa on hyvää?

T. Mietteliäs aikuinen nainen

17

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei velvoitteita ... Ihan vaan ihmisenä ihmiselle meno

      • Anonyymi

        Ei onnistu ainakaan minun kanssani!!!!! tiedät että en voi koskaan koskee sinua siitä mielessä! ihan vaan hygienia syistä!!!!jatka vaan samaan malliin kuin tähänkin asti!!!!! mulle on tärkeintä se irl keskustelu ja sen jälkeen mulle on ihan sama mitä teet muiden kanssa!


    • Anonyymi

      Ei onnistu naisen kanssa. Yllättäen kämppään alkaa ilmaantua naisen tavaroita. Näin käy aina.

      - vanhempi mies

    • Anonyymi

      Ei onnistu naisilta

    • Anonyymi

      Kuulostaa kylmältä. Jos suhteessa mennään miten vaan, lisäksi en oikeesti usko miesten tommoseen suostuvan.

    • Anonyymi

      Ehkä vähän aikaa menisi noin. Sitten kaipaisi arjen jakamista. Aamuheräämisiä. Iltateetä. Kävelyjä. Semmoinen parisuhde olisi hieno.
      Tuntuu, että 5-kymppiset ajattelevat laillasi, ehkä etenkin itsekkäät koulutetut naiset, haluten riippumattomuutta.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä kanssasi. Riippumattomuuden säilyttäminen tärkeä asia. Ikävä kyllä, naisille vain yleensä tarjolla parisuhde, ja siitä poikkeaminen ei hyväksyttävää kovin yleisesti. Romanttisen rakkauden myytti liian vahva?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa mieltä kanssasi. Riippumattomuuden säilyttäminen tärkeä asia. Ikävä kyllä, naisille vain yleensä tarjolla parisuhde, ja siitä poikkeaminen ei hyväksyttävää kovin yleisesti. Romanttisen rakkauden myytti liian vahva?

        Poikkeamiset voi hyväksyä, ihmisillä on erilaisia tarpeita ja niitä ei tarvitse tuomita. Arvelen, että pelkkä iloittelusuhde ei kestä vuosia ja siitä uupuu hyvää läheisyyttä. Miten sinä ajattelet? Vai riittääkö pelkkä fyysinen tyydytys?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poikkeamiset voi hyväksyä, ihmisillä on erilaisia tarpeita ja niitä ei tarvitse tuomita. Arvelen, että pelkkä iloittelusuhde ei kestä vuosia ja siitä uupuu hyvää läheisyyttä. Miten sinä ajattelet? Vai riittääkö pelkkä fyysinen tyydytys?

        Ei pelkästään fyysistä läheisyyttä, pitäisi olla henkinen yhteys ja ystävyyttä. Onnistuisi jos molemmat arvostaisivat toisiaan ja toisen itsemääräämisoikeutta. 19.57


    • Anonyymi

      Näkisin sen vain syvempänä kaverisuhteena ilman takertumisia. Eikä se uskoutuminen jostakin ja luottamuksellinen suhtautuminen tarkoita, että yhteen päädyttäisiin. Jos molemmat ovat itsenäisiä ja riippumattomia niin miksei? Aluksi ja kauanko? Ei kellään ole kristallipalloa ja jos toinen haluaa jossain vaiheessa tiivistyä, niin silloin lienee syytä suunnata toisaalle. Millä lailla se on kylmää, jos molemmat hakee samaa, silloinhan nautitaan toistensa seurasta. - cu-

    • Anonyymi

      Toimisin pitkällisesti juuri tuolla tavalla!
      Pakko olisi ottaa huomioon, mennyt historia elämäni ajalta miesten kanssa.
      Muutama mies, joista jokaisen kanssa kohtaaminen toi enemmän surua kuin iloa!
      Luottokyky 0 eikä tätä asiaa voi korjata millään tavalla.
      Ei edes siihen hauskanpitoon ei yhteiseen ajan viettämiseen, olisi mitään mahdollisuutta, ennen kuin toista ihmistä tuntisi enemmän.
      Eikä kuulosta "kylmältä" olenkaan, vaan olisi mahdollisesti paras ratkaisu.
      Elämien erillään pitäminen ja omat asunnot kummallakin!
      Mitä siis täällä tekee ihmisellä tai minkäänlaisella suhteella, jos toiseen ihmiseen ei voi luottaa.

    • Jos se on se, mitä koet haluavasi, niin sitten se on oikea valinta. Varmasti löydät kumppanin, joka haluaa aivan samaa.

      Tunnen pari kypsempään ikään ehtinyttä naista, jotka elävät noin ja ovat varsin tyytyväisiä. Toki välillä myös kaipaisivat enemmän, mutta eivät enää ole halukkaita vaihtamaan täyttä vapauttaan muuhun. Ja aiheuttahaan tuo ristiriita välillä mielipahaa heille, mutta se kai kuuluu asiaan, kaikkea ei vaan voi saada.

    • Anonyymi

      Aloittaja: juuri sellainen suhde johon voisin suostua.
      Ei sitoumuksia, ei odotuksia, vain yhteistä kivaa silloin tällöin.

      Minulla ollut kerran sellainen suhde, ja se toimi hyvin siihen asti kunnes mies alkoi haikailla enemmän. Tavattiin silloin tällöin, kumpikin eli omaa elämäänsä johon toinen ei puuttunut. Tavattiin kyllä toinen toistemme kotona, syötiin ja oltiin mutta vailla mitään siteitä. Pidimme ykstiyiselämämme täysin erillään. Emme puuttuneet toistemme kotiin ja asioihin, ja todellakaan sitä hammasharjaakaan ei toisen kylppäriin viety!
      Itselläni ei ollut sinä aikana ketään muuta mutta tiedän että miehellä oli jokunen muukin samanlainen suhde samaan aikaan. Mikä ei minua haitannut koska en enempää halunnut.
      En koe olevani kylmä, en vain kaipaa enempää enkä halua antaa itsestäni enempää. Miksi olisin kylmä jos haluan elää minulle parhaiten sopivaa elämää, ja se toinenkin haluaa? Me erosimme siinä vaiheessa kun hän alkoi haluta enemmän.
      Sitä en tiedä miten helppoa tällaista kumppania on löytää. Itse en ole ainakaan tällä hetkellä kiinnostunutkaan.

    • Anonyymi

      Minusta ihan kamala ajatus. Ei ole minulle koskaan mahdollista toimia noin.

    • Anonyymi

      Olen miettinyt, onko sittenkään hyvä, jos on liikaa suuria tunteita. Koska sitten kun asiat menee pieleen, on herkälle ja syvästi tuntevalle ihmiselle luvassa maanpäällinen helvetti. Ehkä pitäisikin olla vaan tyytyväinen nykyiseen suhteeseen, missä ei koeta suurta roihua, mutta ei toisaalta ole helvettiäkään. Aina ne suhteet, missä on tunteet ollut täysin mukana, ovat päättyneet todella huonosti. Ja olen masentunut niistä niin pahoin, että olisin halunnut vain kuolla.

      • Anonyymi

        Ja nyt vasta voin tajuta niitä ihmisiä, jotka lähtevät pakoon kun herää liian voimakkaita tunteita. Ei niitä helvetin syvyyksiin syöksymisiä vaan kovin montaa kertaa elämässään kestä.


    • Anonyymi

      Jos herää äärimmäisen voimakkaita tunteita, ehkä sitä olisi hyvä pitää varoitusmerkkinä jostain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      309
      8551
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      199
      4676
    3. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      31
      3170
    4. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      195
      2634
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      118
      2213
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      101
      1769
    7. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      51
      1766
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      58
      1678
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      350
      1368
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      170
      1354
    Aihe