Henkinen kotimaa
" Henkinen kotisi on Englanti!
| Jolly good! Sinä viihtyisit vallan hyvin Englannissa. Kuninkaallisten, The Beatlesin ja Harry Potterin kotimaa on monen suosikki. Saatat ihastua vilisevään Lontooseen, mutta yhtä lailla viihdyt etelän rannikkokaupungeissa ja vehreällä maaseudulla. Käytöstavat ja kohteliaisuus ovat sinulle tärkeitä. Olet simppelin ruuan ja juoman ystävä, ja viihdyt parhaiten lähimpien kavereiden kanssa lasillisen äärellä istuskellen."
https://www.is.fi/menaiset/vapaalla/art-2000006629010.html
-ha-hr-ahr-ahr-ha-rha-hra-hra-hr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ha-rh-ahr-
Henkinen kotimaasi?
5
82
Vastaukset
- Anonyymi
Afrikka, ehdottomasti. Musta afrikka. Siellä ihmiset ovat niin aitoja, saan heihin helposti yhteyden. Olen itsekin sellainen. Helposti luettavissa. Sieltähän olen tullut.
- Anonyymi
Afrikka on maanosa, ei maa ja tuossa vastaukset kohdistuu eurooppaan, ei koko maailmaan
- Anonyymi
Se, että pystyy oikeasti sanomaan, että joku on henkinen kotimaan, siellä pitää oikeasti olla asunut ja tietää, mitä se asuminen siellä on. Englannissa asuneena voin sanoa, että Suomen luontoa, raikasta ilmaa, asumisen väljyyttä, hyvää juomavettä, Kelaa ja kaikkea muuta hyvinvointivaltion etuja tuli ikävä. Englannissa on hyvä asua, jos saa valita, missä asuu ja asuu tarpeeksi kaukana ilmansaastekeskittymistä ja lähellä luontoa, jos on varaa kouluttaa lapsensa haluamissaan kouluissa ja on yleensä ottaen varaa hyvää elintasoon. Pienituloisille ja köyhille maa ei ole helppo paikka ollenkaan.
Englanti on vahvasti sääty-yhteiskunta, jossa taustalla on väliä, puhetyylillä ja murteella on väliä, suhteilla on väliä ja varallisuudella on väliä. Kansalaisuudella on väliä. Pohjoismaalainenkin voi huomata helposti olevansa maahanmuuttaja erilaisia asioita selvittäessään, jotka liittyy ihan arkipäivään ja asumiseen. Moni asia voi yllättää, kun muuttaa maahan. On Englannissa silti paljon hyvääkin. Työmarkkinat on juuri henkisesti avoimempia kuin Suomessa, tutkintokeskeisyys ei ole niin tiukkaa ja antaa mahdollisuuden erilaisiin työtehtäviin eri koulutustaustaisille tai jopa itseoppineille ihmisille. Ravintolatarjonta on uskomaton. Eri kulttuurien vaikutus mielenkiintoinen. Englannissa voit törmätä keneen vain. Miestarjonta parempaa kuin Suomessa.
I wasn't made in England but I made it in England. ;) Opa! Olet kreikkalaisten tapaan rento, perhekeskeinen ja perinteitä rakastava tyyppi. Pidät terveellisestä ja herkullisesta ruuasta, ja sitä Kreikassa riittää. Kreikka tunnetaan tuhansista saaristaan, historiallisista kaupungeistaan ja tietysti ihanista rannoistaan. Lämpöä ja luontoa rakastavana viihtyisit maassa mainiosti, olisi valintasi sitten romanttinen Santorini, kiehtova Ateena tai vehreä Korfu.
Kiva testi. Ei kyllä kauheasti yllättänyt, omia sukujuuria löytyy myös Ruotsin puolelta. Tuo tuo kahvitelu-viittaus tuntui vieraalta. En juo kahvia ollenkaan, en tykkää. :)
"Henkinen kotisi on Ruotsi!
Me Naiset | Hurra, hurra, hurra! Henkinen kotisi on armas naapurimaa Ruotsi. Se tarkoittaa sitä, että olet sielultasi vahvasti suomalainen, sillä ruotsalaiset ovat melko samanlaisia kuin me, vaikka emme sitä helposti myönnäkään. Olet rehellinen, nöyrä ja ahkera tyyppi. Viihdyt hyvin itseksesi luonnon äärellä metsässä ja järvien tai merien rannoilla. Rakastat tietysti myös kahvittelua! "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss238165SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot687249Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen274689Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2323834Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333093Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132796Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1092743Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.152561"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita452441Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling702423