Miksi oletetaan, että rakkauden pitäisi johtaa avioliittoon?
Avioliittoon tärkeys
10
115
Vastaukset
- Anonyymi
Entä mikä on johtanut tähän palstan aktivointiin?
- Anonyymi
Sehän on automaatio, jos rakastaa toista ja haluaa viettää toisen kanssa loppuelämän.
- Anonyymi
Siitä se lähtee. Sitten tulee lapsia ja joutuu viettämään toisen kanssa loppuelämän, vaikkei enää haluaisikaan.
Avioliitto on olemassa lapsia varten. Sen tarkoitus on pitää perhe koossa kaiken tuskan keskellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä se lähtee. Sitten tulee lapsia ja joutuu viettämään toisen kanssa loppuelämän, vaikkei enää haluaisikaan.
Avioliitto on olemassa lapsia varten. Sen tarkoitus on pitää perhe koossa kaiken tuskan keskellä.Mutta pääasia olla avioliitossa, syntiä miettiä eroamista. Lupaus kun tehty, niin se pitää, kestää tuulet ja tuiskut. Jep!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta pääasia olla avioliitossa, syntiä miettiä eroamista. Lupaus kun tehty, niin se pitää, kestää tuulet ja tuiskut. Jep!
Jos lasten etu vaatii yhdessä pysymistä, pysytään yhdessä. Jos lasten etu vaatii eroa, erotaan.
Lasten takia pitää kestää tuulet ja tuiskut. Jos en välittäisi lapsistani, he olisivat olleet hangessa jo ajat sitten.
- Anonyymi
Avioliitto on hieno asia ja instituutio, joka tuo solmijilleen etuja ja oikeuksia. Rakkautta voi ja tuleekin olla ennen avioliiton solmimista. Ei huono suhde muutu sillä, että kaksi ihmistä avioituu. Kyllä avioliiton solmivien ihmissuhde tulee olla terveellä pohjalla ennen sen avioliiton solmimista.
- Anonyymi
En tiedä pitäisikö mutta minä olin väsynyt poikamiehen levottomaan ajelehtimiseen ja olin kypsä vakiintuneempaan elämään.
50:n vuoden aikana ei ole esiintynyt mitään parisuhteeseen liittyviä tuulia eikä tuiskuja.
Talous oli alkuun todella tiukalla mutta me molemmat tiesimme sen jo etukäteen. - Anonyymi
Ensin pitää koeajaa ja sitten tehdään päätös mennäänkö naimisiin. Helppoo kuin heinänteko. Yhteen pitää sopia kaikin tavoin.
- Anonyymi
Kuka olettaa rakkauden johtavan avioliittoon?
Täsmennätkö vähän tätä olettamustasi, kiitos.
Rakkaus on monimuotoinen käsite.
Rakastan vanhempiani ja isovanhempiani, joitakin lapsuudesta saakka ystävinä olleita henkilöitä kohtaan tunteeni ovat muuttuneet myös jo erittäin syväksi kiintymykseksi, sisarusrakkaudeksi, mutta en ole ikinä ajatellut, että minun pitäisi mennä naimisiin heidän kanssaan!
Seurustelin 3 vuotta, minua rakastettiin niin paljon, että ei mitään rajaa. Sain päivittäin kukkia, sain kuulla miten ihana ja kaunis olen ja minä rakastin sanojaa.
Hänen puoleltaan rakkaus sai ahdistavia muotoja. Elämäni kapeni olemattomiin, vain minä ja mies, ei enää kavereita, ei sukulaisia, ei vanhempien, ei isovanhempien luona käymistä, työssäkäymisenikin kyseenalaistettiin. Kun ilmoitin eroavani, sitä seuranneista lyönneistä toipuminen vei yli 3 kk.
Niinhän sitä sanotaan, että rakkaudesta se hevonenkin potkii.
Oletetaanko yleisesti, että tämäkin pitää paikkansa? - Anonyymi
Rakkaus ja avioliitto on eri asioita, toinen on tunne tila, toinen voi perustua taloudelliseen etuun tai hyötyyn eikä niitä kannata rinnastaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2297091Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3584998"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1503730Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1363568Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m763456Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi572980Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702779Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842490- 252416
Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1132112