Ammattityötön hikoilee jopa kotona.
Hänellä on täysi pätevyys.
Hänellä on täysi pätevyys.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kotonakin tosiaan on monella riittävästi työtä, ja he tekevät sitä, vaikka kukaan ei siitä heille maksa. Minäkin eilen nautin kesäisestä päivästä niittäen pihan kukkinutta niittyä, kuopsuttelin istutuslavoja syyskylvökuntoon ja olisin pistäytynyt mustikassakin tuossa lähimetsässä, mutta en sitten ehtinyt, kun piti saada valmiiksi kantelu oikeusasiamiehelle. Hiki tosiaan valui virtoinaan. Hirvikärpäset tunkivat hiuksiin ja vaatteisiin. Kiva, että joku noin arvostaa hikoilemisen taitoa. Itsekin pidän sitä terveyden merkkinä. Jos kilpirauhanen ei toimi kunnolla, ihminen lakkaa hikoilemasta ja hänen kehonsa lämpötila pysyy matalana. Työ tekee terveeksi.
Kantelun teko ei hiottanut, mutta oli suuri helpotus saada se lopulta valmiiksi. Laitan siitä myöhemmin kopion näille sivuille, kunhan tiedän tuloksen. Inhotti käyttää osa kauniista päivästä tuollaiseen inhottavuuteen, mutta sitkeästi sen tein.
Aivan. Tekemätöntä työtä riittää aina, varsinkin kotona. Pitää kaappeja siivota, pestä vaatteita, imuroida, pestä ikkunat, pyyhkiä pölyt, järjestellä tavarat, tampata matot, pestä vessa..
Moni hyvä työntekijä on työtön. Aina ei ole helppo työllistyä. Onnea työnhakuun!
olisi hyvä saada se työpaikka mahdollisimman nopsasti. Pitkittyneen työttömyyden mukana osaaminen ja hyvyys karisee nopeasti. Osaaminen jota ei käytä eikä hyödynnä katoaa varmasti.
Mitä hitaammin saa työpaikan niin sitä parempi ja mitä huonompaa palkkaa saa niin vieläkin parempi.
Juu tämähän se on sitä propagandaa jolla yritetään saada pidettyä orjat työnsyrjässä kiinni. Tämmöisen pellen kommentit kannattaa unohtaa ja tehdä ihan oman mielen ja jaksamisen mukaan. Välillä tekee ihan hyvää olla toimettomanakin.
Aivan, Osaamisen mannekiini makoilussa. Työstä sekin käy. Vilpittömät onnittelut. Varo makuuhaavoja.
Kaksi saunaa, puu sekä sähkö niin tuleehan siinä hiki 😅👍
Hikoile sinä töissä 🙊🙈
Olen työmarkkinatuki-töissä, kela maksaa päivärahan, sillä saa ruuan.
Muu kulutus on seis.
Näissä jatkuvissa tyttömyys töissä toi kela on kitsas" työnantaja".
Niinpä päivittäin se tehokas "työaika" on lyhyt. Juuri tuon työmarkkinatuen suuruinen.
EN pelkää sohvaa, en ulkoilmaa. ja hyvää seuraa. Mutta monet naiset pelkää työttömyyttä. ja työtöntä miestä. Se ei ole naiselle kiihoittavaa, vaan pitäsi olla titteli ja asema,, ja se ihminen ei ole tärkeä niissä kuvioissa..... Elän, Syön ja juon hyvin askeettisesti, terveellisesti. Ei ole ongelmia tai tressiä ja on hyvä terveys.
Mutta näin iäkkäänä ihmisenä kun en palkka-töihin kelpaa, ja en pääse eläkkeelle, niin olen köyhänä työmarkkinatuella.
Eläkeputkia ei ole näkyvissä.
Olen typ asiakkaana ja te asiakkaana ja ei siellä ole keinoja palkkatyöhön. myöskään eläkettä ei löydy, jne.
Niinpä typ asiantuntijat ja hallinto tuntuvat hieman viihteellisiltä vitsi henkilöiltä tässä tilanteessa.
Kuitenkin olen työllistänyt useita typ virkaiiljoita ja te virkailijoita.. He saavat palkkaaa.. Rahaaa....Olen siis hyväntekijä myös.
Naiset edustavat materiaa siinä missä mies edustaa sielua/henkeä. Nainen haluaa miehellä olevan tittelin, rahaa ja aseman samasta syystä miksi he haluavat kalliin laukun, jotta sitä voi esitellä ja pönkittää itseään jonkin itsestään ulkoisen kanssa, se miltä asiat näyttävät ulospäin on tärkeintä, ei se fakta että kylpylä reissun jälkeen ollaankin sitten p-a.
revähtääkö se koko perä kylpylä bylsinnässä? itte olen varonut tanssi-, kulpylä ja aurinkoloma naisia. Niiltä saa lammastauteja ja hiivaa.
Kuluttavat naiset tartuttavat.
vakka kantensa löytää. Periaatteessa siis. Ihan perusmies jolla on persuduunipaikka. Eihän se ole edes kova vaatimus perusnaiselle . Täytyyhän miehessä olla sitä tarmoakin edes ripaus. Muutakin kuin soffanpohjakiltteys, Nössöys ei oikein myy. Ottaisitko itse riippakiveksi vätyksen ?? Vähän aikaa saa olla työtön, tilanteita elämässä tulee, mutta jos työttömyys kroonistuu niin mitä ihmeen iloa naisella on sellaisesta lapasesta. Ei mieskään ketä tahansa naista parisuhteeseen kelpuuta. Eikä pidäkään.
Miehet haluavat pönkittää egoaan autoilla (peniksen jatke), kauniilla naisilla ja kaljalla.
monet naiset ovat kuvaamasi kaltaisia.
turhamaisia naisia on paljp, ja omakuva kateissa. elävät jonkun muun elämää. siitä se epäaitous. ja selvä katkeroituminen. toisaalta vapaasti vaan, jos tippuri kuppa lammastaudit hiivat ja koronakuppa kelpaa elämään, niin siitä vaan.
Pätevyys ei auta mitään jos ikää on yli 50v olen sen työssäni huomannut kun olen kouluttanut työyttömiä. Suomessa ikärasismi on eu:n voimakkain muualla jopa ihmetellään suomalaisten toimintaa . Eläkkeitä leikataan kun sitä 90 luvulla laadittua laki ei saada pois.
Köyhällä ei ole varaa auton kuluihin. mutta pippeli toimii.
Esim.. itsellä oli parin sadan auto, mutta ei sitten enää varaa trafi tasa-veroihin maksuihin, vakuutus, katsastus, polttoaine, huollot ja korjaukset - niihin ei ole varaa.
Eikä ole varaa naisten naurattamiseen hotelleissa. Korona baareissa yms.
Harvalla köyhällä on omaa autokorjaamoa .
Ja kun halpa auto, niin ennen pitkää on korjaamista, huoltoa, jne..
Kalliiksi se tulee ! Köyhällä ei ole rahoja.
Tyhjäpäisiä kuluttaja naisia on paljo.
viimeinen lause oli outo heitto . Koetatko sillä väitteellä valkopestä jotain. Fiksu jos olisit niin tuskinpa vain köyhä olisit. Periaatteessa köyhyys parhaimmillansa saa ponnistelemaan ja kehittämään itseänsä. Hinku pois köyhyydestä on niin palavan kova . Suurin osa ei sitä kuitenkaan tee. Köyhyydestä tulee helposti itse itseänsä ruokkiva elämäntapa ja uskomus ja elämän kulmakivi.
Työttömänä rahattoman törmää usein tyhjäpäisiin kuluttaja-naisiin.. Ja miehiinkin..
Kai sitä kiinnittää huomiota turha-kulutukseen, kun itse ei kuluta...
Ja ei se kulutus kateeksi käy, enemmänkin himen huvitta ja turhauttaa - että, tuoko on elämän sisältö ?!
Lisäksi korjaan kirjoitamaasi vastaamaan todellisuutta;
-viimeinen lause oli outo heitto .Mutta kertomaa todellisuudesta.
Koetatko sillä väitteellä valkopestä jotain. No en pese,, mutta kuvaan arkea ja tätäkin todellisuutta. Lyhyesti ja huomioiden.
Fiksu jos olisit niin tuskinpa vain köyhä olisit. Tai nokkela ovela,, niin voisit mentyä ?
Mitä se menestys sitten on ?
Periaatteessa köyhyys parhaimmillansa saa ponnistelemaan ja kehittämään itseänsä.
Köyhyydessä ei ole mitä parhaillaan oloa,, se vaan on turruttavaa vähä-rahaisuutta..,. Ja EI siis ole henkistä, vaan raha-asia ( ainakin minulle).
Hinku pois köyhyydestä on niin palavan kova . Suurin osa ei sitä kuitenkaan tee.
Kun esim. aikuinen ihminen ei kelpaa palkka-töihin, tai pääse eläkkeelle, niin minkäs teet.. Tai tietysti voisit varastaa tai muuten suoraverottaa rikkaita ?? Mutta se on moraalisesti
ei toivottua, uskonnollis-moraalisesti väärin, että köyhä varastaa... Vain rikas voi markkinatalous hengessä ryöstää ja raiskata, verosuunnitella, nauttia tukimuodoista, vero-aleista,, jne.. ja sitä kehutaan meestyjänä. - Miksi on näin ?
Voi helposti, ajattelematta väittää, Köyhyydestä tulee helposti itse itseänsä ruokkiva elämäntapa ja uskomus ja elämän kulmakivi. Kuten tulee markkintalous uskonnosta, tai vallankumous kulttuurimarxismista yms.. tuhosta terrorista.....
Mutta arjessa se köyhyys ja työttömyys ei suuremmin ketään innosta, tai köyhyys olotila ei muodostu uskonnoksi noin todellisuudessa.
Päinvastoin sen rahattomuuden pyrkii unohtamaan, ja silti se useina päivinä nousee esiin...