Bahrainin kuningaskunta solmii diplomaattisuhteet Israelin kanssa

Anonyymi

– Toinen historiallinen läpimurto tänään! Kaksi suurta ystäväämme Israel ja Bahranin kuningaskunta ovat hyväksyneet rauhansopimuksen – toinen arabimaa tekee rauhan Israelin kanssa 30 päivän sisällä, Trump kirjoitti tviitissään.

https://yle.fi/uutiset/3-11541169

Sopimus on historiallinen ja tulee varmasti aiheuttamaan jos jonkinlaisia sora ääniä koko Arabi maailmassa. Hyvin pitkän ajan kuluessa monet arabivaltiot ovat boikotoineet Israelia. Yhdysvallat on luonnollisesti tyytyväinen nyt saatuun sopinukseen. Onhan heillä hyvät suhteet Israelin kanssa. Kiinnostavaa onkin, mitä tapahtuu seuraavaksi. Koko Lähi-idän kokonaistilanne rauhan ja muun suhteen on hyvin häilyvä ja räjähdys altis. Tämä on tietenkin edistysaskel ja mielenkiintoista, että se tapahtui juuri nyt. Presidentti Trump hypettää sopimusta twitter postauksessaan.
Tästä on kuitenkin vielä matkaa tilanteeseen, jossa tuon myrskyävän lähiidän tilanne kokonaisuutena saataisiin neutraloitua rauhan aikakauteen ja vuosikymmeniä jatkunut sotatila vihdoinkin loppuisi.
Mutta Raamattu sanoo, että todellinen rauha maailmaan tulee Jeesuksen Kristuksen kautta. Pian Tessalonikalaiskirjeen profetia Raamatussa joka kuuluu ”kun he sanovat rauha ja turvallisuus” julistus tulee kaikumaan selvästi erottuvana maailman poliittisilta hallituksilta. Profetia jatkuu ”tuho tulee kohtaamaan äkillisesti”. Alussa mainitun kaltaiset uutiset selvästi osoittavat, mihin suuntaan ihmiskunta on huomaamattomasti kulkemassa. Tälläiset uutiset eivät kuitenkaan yllätä kristittyjä, jotka tietävät, että vain ”rauhanruhtinas Jeesus Kristus tuo tullessaan rauhan aikakauden koko ihmiskunnalle.
Siksi olisi jokaisen syytä miettiä omaa asemaansa Jumalan edessä hyvin vakavasti juuri nyt, sillä oikeuden ja tuomion jakamisen päivä lähestyy vääjäämättä. Huomenna voi olla liian myöhäistä, sillä et tiedä, olemmeko edes elossa seuraavana päivänä. Huomisesta emme todellakaan voi tietää kukaan! Samaan aikaan kun tuollaisia diplomaattisia läpimurtoja tapahtuu kuten tuore uutinen kertoi, monet muut asiat huononevat ja lisääntyvät aivan Raamatun tarkan ilmoituksen mukaisesti. Jumalan sana ei koskaan jää vaille toteutumista. Katso ja tarkkaile tänään ympäröivää maailmaa. Yritä nähdä ne aikain merkit jotka kristitty vain uskon silmin kykenee lukemaan. Pian nimittäin taivaan enkelit päästävät tuhon tuulet irti. Silloin et voi enää päästä myrskyä pakoon. Ihmiskunnalle annettu armon etsikko aika päättyy tulevaiduudessa, ehkä piankin, kukaties, kuten kävi muinoin Jerusalemille ja sen asukkaille. Kun temppeli hävitettiin ja yli 1 miljoona juutalaista surmattiin Roomalaisten taholta, oli myöhäistä päästä pakoon. Jeesus oli varoittanut evankeliumeissa tulevasta tapahtumasta. Hän itki Jerusalemia sen katumattoman asenteen johdosta katsoessaan alas vuorenrinteeltä tuohon loistavaan säkenöivään pyhään kaupunkiin, Jumalan kaupunkiin, joka kohtaisi tuomion ja rangaistuksen kovuutensa ja tottelemattomuutensa tähden.
Voit kuitenkin huokaista helpotuksesta. Vaikka tämän keskustelu osion nimi onkin pahaenteinen Maailmanloppu, niin Raamatun mukaan maa pysyy ikuisesti. Miksi Jumala hävittäisi tämän kauniin jalokiven avaruudesta, joka muuten on niin pimeä ja synkän näköinen maailma verrattuna säikkyvän kauniiseen maapalloon, yhteiseen kotiimme. Minä uskon mitä Psalmeissa ja Saarnaajan kirjassa sanotaan. Saarnaaja 1:4 ”maa pysyy iäti”. Amen.

5

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä rauhanjulistukset ovat vielä kaukana tästä maailmasta. Mutta palestiinalaiset saavat kyllä tuntea tämän sopimuksen nahoissaan.

      • Anonyymi

        Sehän mukavaa . Nyt voidaan kuljettaa arabit sitten sinne kun siellä on rauha ja tilaa myös rahaa . Hyvä että arabit pääsee asumaan sinne .


    • Anonyymi

      Nämä sopimukset diplomaattiyhteyksien avaamiseksi voivat olla alku rauhalle Lähi-Itään. https://www.youtube.com/watch?v=aYE0fneJsO0

      Vertailun vuoksi voidaan katsoa mitä Obama teki, puhui hyvin kauniisti, sai rauhanpalkinnon ja tapatti miljoonia. Mijoonia orpoja ja pakolaisuuteen pakotettuja. Obama ja Hillary mahdollistivat sen, että heidän jihadistiliittolaisensa saattivat avata toimivat orjamarkkinat Libyaan. https://eu.usatoday.com/story/opinion/2017/11/27/clinton-ponders-2020-run-lets-not-forget-her-real-libya-scandal-glenn-reynolds-column/895853001/

      • Mielestäni se on kuolemanrauha. Miten muslimi voi tehdä juutalaisen kanssa rauhan, ellei siellä ole jotain vääryyttä takana. Näennäisesti se voi tehdä rauhan, mutta rauhan teitä ei se tunne. Meneekö tilanne siihen, että Antikristus tekee myös rauhan Isralein kanssa ja kolmen ja puolen vuoden kuluttua pettää sen.

        Israelille ei tulee oikeaa rauhaa, ennen kuin Messias saapuu maan päälle ja perustaa tuhatvuotisen valtakunnan.

        Jesjan kirjassa jo varoitetaan juutalaisia väärästä rauhasta. Jesaja 28: 14-15.


      • Anonyymi
        Monkki kirjoitti:

        Mielestäni se on kuolemanrauha. Miten muslimi voi tehdä juutalaisen kanssa rauhan, ellei siellä ole jotain vääryyttä takana. Näennäisesti se voi tehdä rauhan, mutta rauhan teitä ei se tunne. Meneekö tilanne siihen, että Antikristus tekee myös rauhan Isralein kanssa ja kolmen ja puolen vuoden kuluttua pettää sen.

        Israelille ei tulee oikeaa rauhaa, ennen kuin Messias saapuu maan päälle ja perustaa tuhatvuotisen valtakunnan.

        Jesjan kirjassa jo varoitetaan juutalaisia väärästä rauhasta. Jesaja 28: 14-15.

        Niin varoittaa . Nyt pitää viedä muslimit äkkiä arabian merelle ja Egyptiin onhan siellä tilaa .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      111
      3617
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      66
      3257
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2724
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      83
      2543
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2154
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2113
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1792
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1716
    Aihe