Johon Suomikin liittyisi. Puolueettomuudesta puhuminen Nato-jäsenyyttä paremmaksi turvatakuuksi Suomelle on huijausta.
Puolueettomuus ei ole koskaan suojannut pieniä maita.
Ensimmäisessä ja toisessa maailmansodassa puolueettomat maat oli sodan ensimmäisiä uhreja.
Saksa hyökkäsi molemmissa sodissa Ranskaan puolueettoman Belgian kautta. Ymmärtää hyvin miksi Naton päämaja on Belgian pääkaupungissa Brysselissä.
Puolueettomuus ei ole koskaan suojannut pieniä maita.
Ensimmäisessä ja toisessa maailmansodassa puolueettomat maat oli sodan ensimmäisiä uhreja.
Saksa hyökkäsi molemmissa sodissa Ranskaan puolueettoman Belgian kautta. Ymmärtää hyvin miksi Naton päämaja on Belgian pääkaupungissa Brysselissä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Stalinkin sanoi ettei heikko Suomi voi olla puolueeton vaikka haluaisikin olla.
Suomen vaihtoehdot on näin ollen liittyä vapaaehtoisesti Natoon tai pakkoliitto Venäjän kanssa.
https://www.kaleva.fi/presidentti-niinisto-jos-venajan-ja-naton-valille/1746647
Presidentti Niinistö: Jos Venäjän ja Naton välille syttyy konflikti, Suomi ei jää ulkopuolelle
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja Viron presidentti Toomas Hendrik Ilves kertoivat turvallisuuspoliittisesta ajattelustaan virolaisille lukiolaisille Viljandin lukiossa Etelä-Virossa. Presidenttejä tenttasivat 18-vuotias suomalainen Lasse Räty ja virolainen Kirke Siimso.
Niinistö sanoi ääneen sen, että jos Venäjän ja Naton välille syttyy aseellinen konflikti, myös Suomi joutuu osaksi sitä.
"Puolueettomuudesta" puhuminen parhaana turvana on siis huijausta.
Kuinka Suomen käy konfliktin jälkeen jos olemme yrittäneet vastustaa aseellisesti Naton ja Venäjän joukkoja.
Kukaan ei ole puolellamme rauhanneuvotteluissa.
Suomella on kyllä aivan kivasti hommia tässä oman alueensa puolustuksen hoitamisessa. Ei meidän ole mitään syytä mihinkään "Varsovan liittoon" sekaantua, aivan liian suuri alue Suomen hoidettavaksi. Tehdään jatkossakin itsenäistä puolustuspolitiikkaa tiivistyvässä yhteistyössä Ruotsin ja Naton kanssa.