Mediassa on monesti ollut juttuja ns. "kilteistä kympin tytöistä", ja heidän ongelmistaan.
Siis onhan nykyään kai myös näitä "kilttejä kympin tyttöjä" jotka suorittavat, ja eivät ajattele ensisijaisesti itseään.
Mutta toisaalta nykyään on paljon ja on aina ollut Suomessa niitä "pahoja nelosen tyttöjä". Jotka lähinnä käyttävät nuoresta pitäen päihteitä ja siinä samassa myyvät itseään.
Ja nykyään on ja aina on ollut niitä "kilttejä kympin poikia" ,jotka suorittavat työssä ja koulussa mutta eivät pidä itsestään meteliä.
Mutta tietyt feministi-toimittajat ovat nostaneet esiin nämä "kiltit kympin tytöt" , niinkuin esim. maailman kaikki raskaimmat työt ja keksinnöt olisivat olleet naisten/tyttöjen tekemiä.
Itse asiassa päinvastoin , kautta historian raskaimmat työt ja raskaimmat opinnot ovat suurimmaksiosaksi miesten tekemiä. Kautta historian kaikissa sodissa melkein kaikki kuolleet ja vammautuneet ovat olleet miehiä.
Toisaalta jo 1800-luvulla mm. Helsingissä oli paljon huoria, jotka kaikki olivat naispuolisia, silloin kaikenlainen huoraaminen oli avointa ja hyväksyttyä.
Kaikenlisäksi Suomessa miehet ovat kautta historian tehneet enemmän itsemurhia kuin naiset joten kummalla sukupolvella elämä on muka ollut Suomessa helpompaa?
Toisin on tietyissä arabi ja afrikan maissa jossa kaikki naiset ympärileikataan, ja alistetaan miehien orjiksi. Mm. Saudi-Arabiassa ei taida naiset vieläkään olla oikeutettu ajokorttiin tai muihin oikeuksiin toisin kuin Suomessa.
Niinkuin ei olisi olemassa pahoja ja laiskoja naisia
Anonyymi
0
54
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on857971- 827890
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1696134- 105370
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585128En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛224211Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53940- 373739
- 393730
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..383570