Tavallinen kansa:
Työttömyyspäivärahaa voit saada 500 päivän enimmäisajan lisäksi lisäpäiviltä, jos olet täyttänyt ikärajan ennen 500 päivän enimmäisajan täyttymistä ja olet ollut eläkkeeseen oikeuttavassa työssä vähintään viisi vuotta viimeisen 20 vuoden aikana ennen lisäpäivien alkamista.
Vuonna 1955–1956 syntyneille lisäpäiviin oikeuttava ikäraja on ollut 60 vuotta.
Vuonna 1957–1960 syntyneillä oikeus lisäpäiviin alkaa 61-vuotiaana.
Vuonna 1961 ja sen jälkeen syntyneillä oikeus lisäpäiviin alkaa 62-vuotiaana.
Kansanedustajat:
Sopeutumisrahaa maksetaan 1–3 vuotta, riippuen edustajantoimen kestosta. Jos kansanedustaja on sopeutumisrahan päättyessä täyttänyt 59 vuotta, sopeutumisrahaa voidaan maksaa 65 vuoden ikään asti. Oikeus sopeutumisrahaan syntyy yhden edustajavuoden perusteella.
Tavallisen kansan eläkeputki vs. kansanedustajan eläkeputki
2
58
Vastaukset
- Anonyymi
Ajattele itsesi hommaan, jossa et osaa etkä tajua yhtään mitään ja joudut vain painamaan sitä nappia, mitä joku muu käskee. Esimerkkinä noista vihervassarit kansanedustajat
No niin, elämäntapatyöttömät, onnistuitte loistavasti lietsomaan vihaa Suomen historian parasta (ainakin yhtä parhaimmista) hallitusta vastaan . Tulos oli mahtava, yksi hallituspuolue katosi kokonaan, toisen kannatus puolittui. Nyt olisi taas uusi projekti tiedossa. Mutta mitenkäs nyt, kun vallassa on oma suosikkinne, vihervasemmisto. Nykyinenkin hallitus suunnittelee työttömien aktivointia ja jopa eläputken poistoa, mitä Sipilän hallitus ei tehnyt. Ei hallitus sitä mielellään tee, mutta tekee kun on pakko - aivan sama pakko kuin oli Sipilälläkin.
Historian jumalatar (näyttääköhän vähän Sanna Marinilta) hymyilee pirullisesti teille, arvoisat elämäntapatyöttömät. Luulitte voittaneenne kun Suomi taas kykeni maksamaan ilmaisen elatuksen teille, työkykyisille ja työikäisille omasta halustanne työvoiman ulkopuolella jättäytyneille. Voitonriemunne kesti vuoden, mutta sitten tuli korona. Mitenkäs nyt homman hoidatte? Ette te globalisaation ja pandemian yhdistetylle voimalle mitään mahda ja hallituksenkin vasemmistopopulismilla lienee rajansa. Ovatko kissanpäivänne lopussa, arvoisat elämäntapatyöttömät? Mites nyt meinaatte homman trollata? Yhden asian arvaan. Yritätte pistää kaiken keskustan ja Vanhasen Matin syyksi. Surkea yritys siitä tulee eikä se toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658