Sydämeen tuli kipu

Anonyymi

Ymmärsin vuosien jälkeen, että minä olen vain toinen vaihtoehto. Puoliso ikävöi ja muistelee ikuisen nuoruuden suhdetta. Olen aivan murtunut, sydän on kipeä. Pitääkö minun päästää rakas menemään, että molemmat saa rauhan. En halua, en pysty päästämään irti. Rakastan aivan liikaa. Elämän kouluja, mutta niin kovia. Rakastamme, molemmat, silti.....

7

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yritä kertoa miehellesi, miltä sinusta tuntuu, kun hän puhuu ex:ästä. Tuskin hän on halunnut aiheuttaa sinulle mielipahaa!

    • Anonyymi

      Puolisosi saa ikävöidä, haikailla ja uneksia entisistä rakkauksistaan niin paljon kuin haluaa.
      Hän tekee siinä kuitenkin yhden MEGA virheen: noista haaaveista kukaan ei hyödy pennin vertaa!
      Hänen olisi parasta pitää mölyt mahassaan. Mikäli hänellä on sairaanomainen pakko rallatella noita haaveitaan sinulle, olisi todella aiheellista laskea tuo niiin rakastamasi rallattelija haaveittensa luo.
      (Sitten sinäkin voit rallatella seuraavalle rakkaallesi tuosta entisestä rakkaudesta :) Katso kuinka kauan uusi rakkautesi sitä viitsii ja haluaa kuunnella!)

      Sum summarun: salli puolisollesi vaihtoehto: joka haaveilla ja toteuttaa haavensa entisen kanssa poistua kuvioista
      tai
      pitää mölyt mahassaan ja arvostaa sinua . Olethan sinä paikalla ja nyt hänen kanssaan.

      • Anonyymi

        Juuri näin puolison olisi hyvä vain hiljaa itsekseen kaipailla tuota nuoruuden rakkauttaan, niinkuin niin monet muutkin tekee. Virhe on ollut, että on kertonut asiasta, kaikillehan tuommoisia ajatuksia tulee. Ei elämä ole mitään prinsessasatua.
        Ap:lta kysyisin vielä, että oletteko te olleet kauan naimisissa ja onko teillä lapsia. Jos on lapsia niin unohdat tuollaiset tunteelliset hömpötykset ja keskityt lapsiisi, he ovat tulevaisuus ja heidän hyvinvointinsa on sinulle tärkeintä. Sitäpaitsi sinä olisit kyllä tehnyt niitä lapsia sen nuoruuden rakkautesi kanssa, jos niin olisi tarkoitettu.


    • Anonyymi

      Tässä neuvoni.
      Ala rakentamaan elämää itsellesi. Hanki kivoja vaatteita, aloita uusi harrastus, tee jotain sellaista jonkun ystävän kanssa, jota et ole ennen tehnyt. Jos aviopuolisosi ei tästä herää, kiinnostu ja ala miettiä, että menettää sinut, hän on toisen oma sydämessään. Sellaista suhdetta ei ehkä kannata jatkaa.

      • Anonyymi

        Jos pettää, nii kertokaa miullekki, sillä en petturi halua.....


    • Anonyymi

      Ei se puolisosi sitä nuoruuden rakkauden kohdetta kaipaa, vaan sitä tunnetta, tyylii Danny etsii Arminsa kanssa koettua tunnettu substituutioiden kanssa.

      Tietenkin, jos miehesi tuo sen esille tai todellakin ääneen haikailee, älä hyväksy moista käytöstä ja tuo se esille.

    • Anonyymi

      Minulla on vähän samanlaisia kokemuksia. Eteenpäin on jatkettu, mutta kerran menetettyä luottamusta on vaikea rakentaa uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      104
      5507
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4805
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4752
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2179
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      112
      1987
    6. 105
      1757
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1557
    8. 370
      1298
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1131
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      207
      1074
    Aihe