Oulun alueen Vl-kansanedustajat aktiivisimpia

Anonyymi

Mikko ja Pekka ovat kunnostautuneet aktiivisina kansanedustajina Kalevan mukaan.

Ajavat aktiivisesti oikeaksi katsomiaan ja alueen asioita.

Tänään viimeksi huomasin Mikon julkaisseen vihreiden kannabiksen vapaan käytön edistämistä voimakkaasti vastustavan kannanoton.

Hienoa että edes jotkut yrittää jarruttaa ihmisten terveyttä pilaavien asioiden yleistymistä. Kannabiksen käyttö johtaa tunnetusti aina kovempine huuemiden käyttöön.

Yksilölliset ja perhe tragediat lisääntyy ja kustannukset maksetaan me kaikki veron maksajat.

Voimia ja Siunausta Mikon ja Pekan työlle jatkossakin.

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsekin vastustan kannabiksen laillistamista, mutta suosittelisin kuitenkin pysymään totuudessa. Jos sinä olet oikeassa, sinun ei tarvitse valehdella saadaksesi näkemyksesi vaikuttamaan paremmalta.

      "Kannabiksen käyttö johtaa tunnetusti aina kovempien huumeiden käyttöön."
      Ei pidä paikkaansa.
      Korvaa sana "aina" sanalla "useimmiten", niin olet lähempänä totuutta, mutta edelleen liioittelet, tai sanalla "usein", niin sinut saatetaan jo ottaa vakavasti.
      Vielä parempi jos unohdat tuon porttiteoria-ajattelusi ja keskityt kritiikissäsi kannabiksen terveyshaittoihin, sen sijaan että alat keskustella kovemmista aineista.

      Yksi varsin selkeä ero esimerkiksi alkoholin ja kannabiksen välillä on se, että alkoholin suorat vaikutukset kohdistuvat aina vain siihen, joka sitä juo.
      Jos juot pullon olutta ruokajuomana, se ei vaikuta kanssasi ruokaileviin lapsiin.
      Jos polttelet ruuan jälkeen jointin, puhaltelemasi savu vaikuttaa myös muihin huoneessa olijoihin, mikä on erityisen ongelmallista lasten kohdalla.

      • >"Kannabiksen käyttö johtaa tunnetusti aina kovempien huumeiden käyttöön."
        Ei pidä paikkaansa.

        Eipä niin, mutta uskonlahkoissahan tällaisia seurakuntalaisten korvasyyhyä hiveleviä juttuja ei koskaan kyseenalaisteta.

        Lahkousko tarvitsee vihollisia, ja päihteethän ovat uskonnon suoria kilpailijoita (toisten uskontojen ja oppien ohella), koska niilläkin laitetaan nuppia sekaisin.


      • >Yksi varsin selkeä ero esimerkiksi alkoholin ja kannabiksen välillä on se, että alkoholin suorat vaikutukset kohdistuvat aina vain siihen, joka sitä juo.

        Suurin osa maamme tapoista tehdään alkoholin alaisuudessa, joten on vähän makuasia puhutaanko silloin suorasta vai epäsuorasta vaikutuksesta. Väittäisin kuitenkin, että viinankäytön kielteinen vaikutus ympäristöön on suurempi kuin kannabiksen. Tietysti on vähän paha verrata, kuin toista saa ostaa vapaasti ja toista ei.

        Lähes kaikki, ja etenkin ei-syrjäytyneet, tupakoivat nykyään ulkosalla. Kannabiksen suhteen suosittelen samaa, jolloin esittelemäsi ongelma joko poistuu tahi taantuu pahimmillaan parveketupakoinnin tasolle.


      • Anonyymi
        Repe.Ruutikallo kirjoitti:

        >Yksi varsin selkeä ero esimerkiksi alkoholin ja kannabiksen välillä on se, että alkoholin suorat vaikutukset kohdistuvat aina vain siihen, joka sitä juo.

        Suurin osa maamme tapoista tehdään alkoholin alaisuudessa, joten on vähän makuasia puhutaanko silloin suorasta vai epäsuorasta vaikutuksesta. Väittäisin kuitenkin, että viinankäytön kielteinen vaikutus ympäristöön on suurempi kuin kannabiksen. Tietysti on vähän paha verrata, kuin toista saa ostaa vapaasti ja toista ei.

        Lähes kaikki, ja etenkin ei-syrjäytyneet, tupakoivat nykyään ulkosalla. Kannabiksen suhteen suosittelen samaa, jolloin esittelemäsi ongelma joko poistuu tahi taantuu pahimmillaan parveketupakoinnin tasolle.

        Tappo alkoholin vaikutuksen alaisena on varsin selkeästi epäsuorasti alkoholiin liittyvä vaikutus. Päihteen suora vaikutus tarkoittaa sitä, että päihde vaikuttaa sinuun, ei sitä, että päihteen vaikutuksen alainen henkilö vaikuttaa sinuun.

        Täysin vastaavasti kuin alkoholin liikakäyttö voi aiheuttaa juoppohulluutta, kannabis voi aiheuttaa psykoosia. Kumpikaan ei ole toista turvallisempi, ja (korjaa toki jos olen väärässä) kukaan ei ole väittänyt kummankaan liikakäyttöä turvalliseksi.

        Myös ulkona tupakointi altistaa sivullisia passiiviselle tupakoinnille, ja vastaavasti kannabis altistaisi passiviselle kannabiksen käytölle. Juotu alkoholi ei altista ympäristöäsi alkoholille (vaikkakin mahdollisesti häiriökäyttäytymisellesi), mutta poltettu kannabis leviää aina myös ympäristöön (ja lisäksi altistaa muut mahdolliselle häiriökäyttäytymisellesi).


      • Anonyymi

        Jep..jep. Tuo "aina" sanan tilalle kuuluisi "helposti". Oli huono sanavalintani - Pyydän anteeksi.

        Aloittaja.i


    • Anonyymi

      Todellakin, olisi hyvä pyyttää edes hiukan totuudenmukaisuutta jos kyseessä on vieläpä uskova ihminen.

      Ei ole välttämättömyys että perhetragediat lisääntyy kannabiksen käytöllä. Ei ole myöskään niin, että uskonnolla niitä estetään. Varsinkin lestadiolaisperheissä on paljon tragedioita (kokemusta on).

      Voipa olla niinkin että uskonnot aiheittavat enemmän perhetragediaa kuin kannabis?

      Toki kaikki perheissä tapahtuva tragedia olisi hyvä saada loppumaan, mutta yksin köyhyys aiheuttaa kymmenkertaisen tragedian.

      • >Toki kaikki perheissä tapahtuva tragedia olisi hyvä saada loppumaan, mutta yksin köyhyys aiheuttaa kymmenkertaisen tragedian.

        Erittäin osuvasti todettu siellä.👍🏻


    • Anonyymi

      Tuopa kannabiksen laillistamisen vapauttaminen kertoo jo paljon näistä "viherpiipertäjistä."
      Olisiko aiheellista kysyä vaikka poliiseilta miten lisääntynyt huumeiden käyttö vaikuttaa ihmisiin ja onko lisännyt terveyskeskus käyntejä ja rikollisuutta !?
      Voisiko poliiseilta saatu tieto valoittaa asiaa, että onko huumeet vaarattomia !?

    • Anonyymi

      Haloo?

      Vastaajat vertaavat kuuluvaan ääneen, alkoholia portaana kannabikseen.
      Meni pieleen, kannabista ei juoda, vaan poltetaan, ja lestadiolaisten tavaramerkki tupakka on 22000 kertaa voimakkaampi, ja addiktio herkempi, mitä saunakaljat.

      Yritätte pestä vaan kiireellä omia nurkkianne, harmaalta iholta kyllä nikotinistin tuntee, ja sen aiheuttamat haitat ovat kolmen Yliopistollisen keskisairaalan luokkaa.

      Puhukaa vain omistanne, tupakka on kannabiksen esiaskel, ai alkoholi, jota ei ole hyväksi sekään sellaisenaan.

      r

      • Anonyymi

        Vanhoina hyvinä aikoina uskovaisen omistaman talon tunnisti TV-antennin puuttumisesta.
        Nykyään hartaan uskovaisen tunnistaa siis harmaasta ihosta ja tupakkayskästä.


    • Anonyymi

      Palaisin aloituksen aiheeseen, eli siihen, että Pekka ja Mikko ovat osoittaneet aktiivisuutta kansanedustajina oikeiden asioiden puolesta. Ei ole turhaan heitä äänestetty :)

    • Anonyymi

      Poijat hakee vahvaa mandaattia jatkolleen. Silloin paljon kokoneempina ja vielä arvostettavampina valtiopäivämiehinä.

      Ottaisivat muutkin edustajat mallia ja alkaisivat hoitaa alueensa ja yhteiskunnan tervehtymistä edistäviä asioita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      135
      1412
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      109
      1150
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1013
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      964
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      861
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      813
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      712
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      634
    Aihe