N-liiton tykistön ja heittimien ammuskulutus erikseen 9.6. ja 10.6.44 Valkeasaaressa. Olen joskus lukenut sellaisen epämääräisen määrän kuin 600 junanvaunullista mutta se ei kerro paljoakaan kun vaunujakin on monenkokoisia.
Tiedetäänkö suunnilleenkaan mitä oli
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Enemmän oli kuin Suomen tykkien kulutus.
220+000+Valkeasaaren+lohkolle+ja+60+000+2.D:n+lohkolle.+Mutta+määrä+sisältänee+kaikkien+kenttätykkien+lisäksi+myös+heittimet+82-120+mm+ja+järeät),+pst-tykit+(45+mm+jne)+ja+luultavasti+kaikki+raketinheittimien+ammukset+(alkaen+niistä+600+gramman+paukuista+aina+28+kilon+ammuksiin).
Puna-armeijan+kuluttamien++kaikkien+"tykistöaseiden"+ammusten+keskipaino+oli+vuonna+1944+noin+8.15+kiloa+joten+tuolla+sapluunalla+Valkeasaaren+lohkolle+olisi+ammuttu+1793+tonnia+ja+Martolan+divisioonan+lohkolle+489+tonnia.+Koska+kyseessä+tällainen+läpimurtotulitus+on+keskipaino+voinut+olla+10-15%+suurempi+joten+veikkaukseni:+2000+tonnia+++540+tonnia+"tykistöaseiden"+ammuksia.
Jos neukku olisi rytkäyttänyt Ihantalassa tuollaiset määrät Suomen joukkojen niskaan niin Suomen sotiminen olisi ollut siinä. Menetetty miehet ja valtava tykistö.
Onko tietoo, paljonko vanjat syytivät kranaatteja Ihantala-Pyörökangas lohkolle kiivaimpina päivinä?
"Onko tietoo, paljonko vanjat syytivät kranaatteja Ihantala-Pyörökangas lohkolle kiivaimpina päivinä?"
Kiivainpana päivänä 28.kesäkuuta 13 000 kenttätykin ammusta ja 11 000 krh-ja pst ammusta. 1.heinäkuuta eniten kenttätykistön ammuksia 15 000 mutta puolestaan krh- ja pst ampui vain 5 000. 4.heinäkuuta vielä 14 000 kenttätykin ammusta mutta vain 5500 krh- ja pst -ammusta. Kulutus kattaa myös muutakin kuin Ihantalan suunnan. Suurimmat suomalaistappiot kärsi silloin JR 50 (yli 150 kaatunutta ja kadonnutta), muilla yhtymillä lähes 350 kaatunutta/kadonnutta.
"veikkaukseni: 2000 tonnia 540 tonnia "tykistöaseiden" ammuksia."
Luultavasti tuota luokkaa. Neuvostoliitossa 120 mm heittimetkin muodostivat osan tykistödivisioonasta (prikaatin). 82 mm heitinten noin 3 kilon ammukset kuuluvat tuohon satsiin. Tuollainen oli Kannaksellakin. Ja kun niitä kranaattimääriä esitellään niin niihin todellaki sotketaan mukaan myös näitä 45 mm pst-tykkejä. Jos heitinrykmenttin läväytti 10 000 kpl M-8 raketteja oli niiden kokonaismassa vain 6.4 tonnia eli räjähdysmäärältään sama kuin 140 raskaan 155 mm haupitsin kranaattia.
Pitäisi tietää mitä noiden 280 000 kranaatin sisälle on laskettu.
Tiesittekö muuten että kovasti motorisoiduksi tituleeratun 64.Kaartin Divisioonan kalustoluottelosta löytyy tällainen tieto kesäkuun alulta 1944: autoja 106, traktoreja 12, hevosia 674. Jokaisella kaartindivisioonalla oli 400 hevosta. Monissa muissa divisioonissa oli lähes 700. Ei se ollut siis mikään täysiverinen "konearmeija". Älkää hurahtako myyttiin kuten olette usein hurahtaneet Saksan "motorisoidusta armeijasta". Hevosten varassa myös puna-armeija pitkälle toimi 1944.
Just, nuo kaakkiluvut ovat korkeita, kun paljon puhutaan konearmeijasta, siinä on oltava rehua isoja määriä. Kokonais konimäärä on pitänyt punikkiarmeijalla ollut hirmuinen, samoin sakuilla ehkä jenkit olivat eniten autoistettu viime sodassa.
Tietoa suomalaisten ammuskulutuksesta....
http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=60259804
Suomalaisten ammuskelu V-saaressa meni täysin harakoille.
Tampella sohlasi pahemman kerran, sen valmistamat 10 tuuman tykit eivät toimineet ja jäivät ehjinä viholliselle. Se tietenkin korjasi ne ja pani toimimaan kun osasi paremmin noi tykkihommat.
Moni luulee että Ihantan lohkolla olisi ammuttu sodan suurimmat tykistökranaattimäärät. Tosiasiassa 5 päivän suurin määrä mikä siellä ammuttiin tapahtui tapahtui 29.6-3.7.44 eli 45700 kranaattia. Sen sijaan U-linjalla 5.Divisioon taistelua Nietjärvellä tuki VI AK:n tykistö 11-15.7.44 ampumalla näiden 5 päivän aikana ennätykselliset 54 300 kranaattia.
8 vuorokauden ennätyksessä III AK:n tykistö tuki Vuosalmen puolustajia yli 74 000 kranaatilla, sekin selvästi enemmän mitä Tali-Ihantalassa. Päiväkohtainen ennätys ammuttiin myös Vuosalmella.Tässä kisassa Tali-Ihantala jäi pronssille ja taistelusta muutenkin on viimeisen 28 vuoden aikana rakennettu myyttiä.