Kaupunki ryöstää Saarenpääkodin

Ryöstöltä vaikuttaa kun 5-6,5 miljoonan rakennuksia ostetahan 2 miljoonan hinnalla.
11110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lapualla ei minkään kiinteistön myyntihintaa voida arvottaa miljoonissa. Kiinteistöjen hinnat ovat romahtaneet! Ritavuoren maakauppa muodosti hinnoitelullaan vuosisadan poikkeuksen, tunnetuista syistä!

Äänestä
  • Sulla ei taida ihan tuo matikka olla vahvin laji vai ? parempia omakotitaloja myydään 200-300.000 euron hintaan.Nyt puhutaan ilmeisesti 3 eri rakennuksesta ja 65-85 kpl asuntomäärästä muista tiloista.Kaupunki saa siis sen verran asuntoja omistukseensa ja tarvittaessa ´´tulevaisuudessa´´ voi laittaa ne myyntiin esim 75 000-80 000 euron /kpl hintaan.Laske siitä ! Ryöstöltä vaikuttaa !!!!!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sulla ei taida ihan tuo matikka olla vahvin laji vai ? parempia omakotitaloja myydään 200-300.000 euron hintaan.Nyt puhutaan ilmeisesti 3 eri rakennuksesta ja 65-85 kpl asuntomäärästä muista tiloista.Kaupunki saa siis sen verran asuntoja omistukseensa ja tarvittaessa ´´tulevaisuudessa´´ voi laittaa ne myyntiin esim 75 000-80 000 euron /kpl hintaan.Laske siitä ! Ryöstöltä vaikuttaa !!!!!!!

    No, silloinhan sinun kannattaa ostaa kiinteistö sijoitusmielessä ja jättää kaupunki soittelemaan lehdellä. Lapualla ei ole toistaiseksi näkynyt suuria kiinteistösijoittajia, jotka jalostaisivat kiinteistöjä. Muuten, ne 300 000 tuhannen omakotitalot pakkaavat jäädä myymättä Lapualla. Jotakin on kaupiteltu yli 10 vuotta ja hintaa pudotettu roimasti, ei vain ole ostajia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No, silloinhan sinun kannattaa ostaa kiinteistö sijoitusmielessä ja jättää kaupunki soittelemaan lehdellä. Lapualla ei ole toistaiseksi näkynyt suuria kiinteistösijoittajia, jotka jalostaisivat kiinteistöjä. Muuten, ne 300 000 tuhannen omakotitalot pakkaavat jäädä myymättä Lapualla. Jotakin on kaupiteltu yli 10 vuotta ja hintaa pudotettu roimasti, ei vain ole ostajia.

    eli olet samaa mieltä ?

    Äänestä

Pari milliä on aika kova hinta Lapualla sijaitsevista kiinteistöistä, jotka lähestyvät peruskorjausikää. Naapuruston kerrostaloissa neliöhinnat vaihtelee 250-400 euron välillä taloissa, joissa on putki-, katto- ym. remontit tehty. Lapualaisten kannalta olisi tietysti nätyintä jos löytyisi joku ulkopuolinen ostaja, ei tarttisi käyttää kaupungin rahoja. Kaupunki voisi käyttää rahansa kotihoidon kehittämiseen.

Äänestä
  • mutta ne saakutin naapuritalot joissa on peruskorjaus tehty on 40 vuotta vanhempia kuin s-kodin uudisrakennukset.muistikuvani mukaan tehtiin kauhea remppa ja uutta reilu 18 vuotta sitten ,,,sehän on melkehen kuin uusi.seppämestari ei uutta kummempi.....kyllä nyt kiinteistöjen arvo on vähintään 4-5 miljoonaan vaikka silmät kiinni laskis.kaupunki yrittää saada ne puoli-ilmaaseksi....hävettävää ja hyvin epäoikeudenmukaista !

    Äänestä

No, jos ajettelee kiinteistöjen hinnaksi 4-5 miljoonaa, niin eihän sitä kannata myydä kaupungille. Kiinteistön vuokratuotto on varma, joten se kannattaa pitää ja odotella aikoja, jolloin tosiostaja ilmaantuu maisemiin. Kahden - neljän prosentin tuotto on varmaa. Toisin kuin muihin Lapuan vuokra-asuntoihin riittää Saarenpääkotiin tulijoita jonoksi asti.

Äänestä

Vaikka toiminnot muuttuu ja siirtyyy kokonaan kaupungille, niin mitä varten kiinteistöt pitäisi myydä. Niistä saa hyvän vuokratuoton!

Äänestä
  • Miksi pitää saarenpäänkoti sysätä kaupungin syliin eikö kaupungilla ole tarpeeksi tehtäviä ja saarenpää koti vanhuksille on ollut hyvä paikka ja kaikki toiminnot sisällä on pelannut vuosikymmeniä Kenen taulapään idea tämäkin on

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi pitää saarenpäänkoti sysätä kaupungin syliin eikö kaupungilla ole tarpeeksi tehtäviä ja saarenpää koti vanhuksille on ollut hyvä paikka ja kaikki toiminnot sisällä on pelannut vuosikymmeniä Kenen taulapään idea tämäkin on

    Minä siinä olin pääarkkitehti ja muutkin viisaat päätyivät tähän ratkaisuun.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi pitää saarenpäänkoti sysätä kaupungin syliin eikö kaupungilla ole tarpeeksi tehtäviä ja saarenpää koti vanhuksille on ollut hyvä paikka ja kaikki toiminnot sisällä on pelannut vuosikymmeniä Kenen taulapään idea tämäkin on

    Kaupunki suunnittelee säästävänsä (=heikentämällä vanhusten palveluja). Vuosittain Saarenpääkotiin laitettu 700 000 ekeä säästyy (=voidaan tukea Virkiää ja osoittaa rahoja Ritavuori-kaupan aiheuttamiin vajauksiin).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ryöstöltä vaikuttaa kun 5-6,5 miljoonan rakennuksia ostetahan 2 miljoonan hinnalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu