Ne luotettavat taksikuskit Helsingissä

Taksiuudistus ei ole mennyt kovin hyvin, viidakonlait voimassa.
Järjetön uudistus joka toi epäluotettavat ja huijaavat alalle.
Kenenköhän keksintöä tuo oli ja oliko oma lehmä ojassa?

Tässäkin tapauksessa "perussuomalainen" taksikuski meinasi ajaa poliisin päälle, mitä tuollainen kuski kunnioittaa? Ei asiakkaita eikä virkavaltaa.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5e668985-d358-45b7-a172-19d28bda01fc

AsianVierestä
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Rouva Berner, Keskusta, hyvin kallis nainen Suomelle muutenkin.

Äänestä

Taksilla ajelu on mennyt aivan omituiseksi näiden uudistustaksiautoilijoiden vuoksi.

Tänä vuonna on käynyt kolme kertaa niin, että en olisi päätynyt sinne minne oli menossa, jos en itse olisi neuvonut perille. Tämä on mielestäni aika monta kertaan, sillä olin poissa Helsingistä kokonaista kolme kuukautta.

(hirn)

Äänestä
  • Ajatelkaa nyt itse miltä se tuntuu, kun esmes yömyöhällä taksi lähtee kurvailemaan jonnekin hevonkuuseen, ja mykästä kuljettajasta ei näy kuin takaraivo ja rattikädet.

    Kyllä siinä vähän menee palikat uusiksi.

    (naurua)

    Äänestä

  • Funeau kirjoitti:

    Ajatelkaa nyt itse miltä se tuntuu, kun esmes yömyöhällä taksi lähtee kurvailemaan jonnekin hevonkuuseen, ja mykästä kuljettajasta ei näy kuin takaraivo ja rattikädet.

    Kyllä siinä vähän menee palikat uusiksi.

    (naurua)

    Niin ja ajatelkaa sitä että olette tulossa joistain kemuista boolipäissänne, ja havahtdutte toikkuihinne taksin takapenkillä uppo oudon ja pimeän kadunpätkän varrella.

    Kuljettaja on vain musta siluetti etupenkillä. Auto ei ole edes käynnissä.

    Kamala lasku.

    (hirn)

    Äänestä

  • Funeau kirjoitti:

    Niin ja ajatelkaa sitä että olette tulossa joistain kemuista boolipäissänne, ja havahtdutte toikkuihinne taksin takapenkillä uppo oudon ja pimeän kadunpätkän varrella.

    Kuljettaja on vain musta siluetti etupenkillä. Auto ei ole edes käynnissä.

    Kamala lasku.

    (hirn)

    Silloin ei tarvitse maksaa, jos kuljettaja vienyt muualle kuin oli tilaus.

    Äänestä

  • "en olisi päätynyt sinne minne oli menossa, jos en itse olisi neuvonut perille"

    Se vaan on näin 🙄.

    Itsekin menen enempi raiteita kuin teitä pitkin, ja taksilla juuri sen vuoksi, että pääsen turvallisesti perille, niin on vähän vaikea neuvoa kuljettajaa. Tuosta turvallisuudestakaan en ole enää ollenkaan varma, koska olen muutaman kerran joutunut sukupuolisen ahdistelun kohteeksi, eli aina kun yömyöhällä liikun. Edellisestä kerrasta on aikaa, sillä minua ei saa enää millään taksiin klo 00:00 - 05:00 välisenä aikana. Tai menin tuossa päivystykseen äsken, matka meni hyvin maski naamalla ja kuljettaja tiesi missä ko. sairaala!

    Asun jo toista kertaa aivan uudessa osoitteessa. Edellisessä osoitteessa piti sanoa kuljettajalle täsmennys kaikki 10v kun siinä asuin. Eli näin minä: "Uusi osoitekuja 2, kiitos. Kuljettaja "Tuollaista en ole kuullutkaan, missäpäin se on?" "minä: "Se on Vanha osoitekadun ensimmäinen poikkikatu X-kaupunginosassa". Jotkut kuljettajat tiesivät tämän jälkeen, toiset ei.

    Nykyistä osoitettani kuljettajat eivät löydä hienoilla laitteillakaan. Vaikka olen asunut tässä varsin kaiken ytimessä jo viisi vuotta. Tulin kerran aamulla lennolta, en ollut nukkunut yhtään ja otin taksin (virhe). Siinä aamutuimaan aloin väitellä kuljettajan kummalla tien puoliskolla asun. Sanoin osoitteeni olevan talo numero 6 ja eiköhän kuljettaja vienyt talon numero 10 eteen. Ei meinannut sitten millään uskoa, että se talo 6 on tien toisella puolella. Lopulta vei oikeaan, mutta mesosi minulle koska hänen systeeminsä osoitti väärän talon.

    Äänestä

Viidakon kansalaisia näyttää olevan.

Äänestä

Sairasta meininkiä. Otin taxin tai meinasin ottaa taxin viikko sitten katsoin mistä löytyy suomalainen kuljettaja ja siihen tuli kolmekin ulkomaalaista urputtamaan ja urputin takas että minä valitsen itse kenen taxiin menen. Alko hirvee huuto ja melkien työnsivät minua taxiinsa ja huusin että olette vitun rikollisia kaikki. Sanoin suomalaiselle kuskille että kävelen tuonne nurkan taakse vähän matkan päähän että aja sinne ja sieltä sitten otin kyydin.

Äänestä

"Kenenköhän keksintöä tuo oli ja oliko oma lehmä ojassa?"

Kokoomuksen.

Äänestä
  • Kyseinen liikenneministeri (joka tuon junaili) oli kylläkin keskustalainen.

    Äänestä

Hinnat noussu ja palvelu huonontunu.. Vapaa kilpailu, my ass..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Taksiuudistus ei ole mennyt kovin hyvin, viidakonlait voimassa.
Järjetön uudistus joka toi epäluotettavat ja huijaavat alalle.
Kenenköhän keksintöä tuo oli ja oliko oma lehmä ojassa?

Tässäkin tapauksessa "perussuomalainen" taksikuski meinasi ajaa poliisin päälle, mitä tuollainen kuski kunnioittaa? Ei asiakkaita eikä virkavaltaa.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5e668985-d358-45b7-a172-19d28bda01fc

AsianVierestä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu