Niin kun syvästä kirurgisesta nukutuksesta alkaa höperöisesti heräämään, että alkaa kädet liikkumaan ja "se herää" sairaanhoitajat sitten auttamassa: että joo olet sairaalassa ja pedissä ja pitkässä nukutuksessa olit, autamme...
On varmaankin saaraanhoitajille hassua kun toinen herää
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuollaisia petijuttuja kun on tullut nukutuksestsa ja leikkaiksesta kai kutsutaan "heräämöiksi".... joooh minä v iittilöin hoitajilla olivat kopissaan: viittiöin että olen jo herännyt nukutuksista, mitä teen?
Potilas herää leikkauksesta heräämössä jossa tarkkaillaan hengitystä, verenpainetta, tajunnan tilaa jne.
Kun potilas on kunnolla herännyt, siirretään osastolla missä valvonta jatkuu vielä jonkin aikaa mm. verenpaineen mittauksella ja tarkailulla.
Olen sairaanhoitaja mutta työskentelen kirurgisella osastolla joten operaatiosta heräämiset ovat jokapäiväistä rutiinia. Harjoitteluaikana oli jakso myös leikkurissa.
Rutinoitunut sairaanhoitaja ei pidä mitenkään höperönä tai hassuna jos ja kun jotkut saattavat puhua sekavia. Joku pyysi sillivoileipää mm. joku puhui sekavia.
Hoitoalan ammateissa näkee ihmiselämän laidasta laitaan, mikään ei hätkäytä eikä pidetä mitenkään omituisena erilaisia reaktioita. Ammatissa ei voi työskennellä jos pysty pysymään ammatillisena ja pistämään turhat reaktiot nurkkaan.
Kuinka niin juuri Saaran hoitajalle?
Mitäs puppua.....
Olen ollut leikkauksessa ja nukutuksessa, eikä ainuttakaan hoitajaa ollut vierellä puhumassa, että olet ollut leikkauksessa ja olet juuri heränyt nukutuksesta.
Ihmettelin vaan itsekseni, että äkkiäpäs ne leikkaisivat, kun leikkaus on jo ohi.
En muuten uskonut, mutta huomasin, että leikattu on.
Ennen leikkausta, kun olivat antaneet rauhoittavaa esilääkitystä, niin hoitaja panikoi, kun olin menossa vessaan, että älä yksin mene, sanoin, että ei kylläpäs menen ja ei mitään ongelmaa, turhaa paniikkia hoitajilla.
Ei varmaan hoitajat haluneet olla vierellä, kun ruma mies herää nukutukseta, kun varmaan reuhtoi hurjana herätessään erikoisesta tilanteesta.
t. Ruma mies
Realismia, olin todellakin silmän leikkauksessa nukutettuna... sitten kun tuo alkaa heräilemään, liikuttellee käsiä jne... herää nukutuksesta, niin sairaanhoitaja tulee kysymään kuulumisia, aivan pöpperössä tietysti silloin on kun nukutuksesta herännyt...
Minä olin silmäleikkauksessa, oli sirpale autojen laitosta sirpale silmässä kiinni silloin...
"Ei varmaan hoitajat haluneet olla vierellä, kun ruma mies herää nukutukseta, kun varmaan reuhtoi hurjana herätessään erikoisesta tilanteesta.
t. Ruma mies"
Voin kertoa sinulle että kenelläkään ei leikkauksesta herätessä ole yksityistä hoitajaa pitämässä kädestä kiinni. On huone täynnä narkoosista herääviä potilaita joita on joka ikistä seurattava ja huomioitava. Ei ehdi seisoa sinua paapomassa, mutta jos sitä vaadit, maksanet sitten ihan oman privaattihoitajan vierellesi.
Toisaalta en ihmettele jos vierelläsi ei missään tilanteessa ole ketään. Kuka jaksaisi ja haluaisi tuollaista ruikuttajaa ja itseään säälivää raukkaa, ei kukaan.
En ihmettele että jäät yksin.
Kun minä heräsin, niin hoitsu toi konjakkilasin ja vieläpä kahviakin. Jotkut vielä kehtaavat haukkua julkista. Yksityiselle en mene, sieltä on niin huonoja kokemuksia ja vieläpä kallis.